UO-Dev Arama

 İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar

Rajinhear


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 177
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: RunUO
Tecrübe: Scripter
Yaş: 33
Mesaj #29333   20-07-2010 09:51 GMT    
        
İlk olarak şunu söylemeliyim, ben çalışan bir insanım ve bir RP serverı hayalim vardı, fakat arjantin merkezli amerikan popülasyonunun oldukça fazla olan bir serverı görünce artık böyle birşeye el atmama gerek bile olmadığını gördüm. Çünkü herşey hazır burada yani tekrardan tarihi baştan yazmaya gerek yoktu. Ki bunca senelerdir devamlı oynadım bu oyunu, araya wow girdi, aoc , war hammer, atlantica girdi ama yine de çok uzun süre boyunca oynadım. Ve şunu açıkça söyleyebilirim ki gelmiş geçmiş oynadığım en iyi uo serverı. Gerek sistemleri, gerek worldbuildi , gerek staff gerekse de oyuncular. Tabi bu benim görüşümdür kimisine saçma gelebilir RP ama benim için gerçekten çok eğlenceli birşey.

Okulu yeni bitirdim dememde ki sebep ise Öğretmenlik skilli olan birisi yanınızda varsa sadece konuşarak bile 1-2 saatte 2 level alabiliyorsunuz. Ve hardcore skill kasan bir oyuncu olmanıza gerek yok. Sadece Roleplay yaparak level alabiliyorsunuz.

Serverla ilgili şeyleri aklıma geldikçe daldan dala atlayarak bir kaç konu başlığı altında anlatmaya çalışacağım.

- Server çeşidi oncelikle hardcore roleplay olduğundan sadece *gülümser* e alışık olan arkadaşlar pek ayak uydurabileceklerini sanmıyorum. Aksanlı konuşanlardan , kör sağır topal rpsi yapana, uyuşturucu bağımlısından (swampweed diye bir ot var hallucination gosteriyor), hayat kadınına (şu an açık bir genelev var bir grup tarafından işletiliyor.) bir çok rol yapan ve bunu da oldukça güzel yerine getiren arkadaşlar var. Ve serverın yaş düzeyi ortalama 25-26. Gerçekten insanlar oldukça ciddiye alıyorlar işi tabi ki yaparken de zevk alıyorlar.

- Oyunda account alımı yine Karakter geçmişi ve bazı diğer unsurları belirtilerek yapılıyor. Karakterinizin körlüğü,evi sevmesi (evcimen biri olması), zeki olması, topal olması, çirkin olması, sağır olması gibi özellikleri oyuna girdikten sonra seçebiliyorsunuz ve birisi size .look komutuyla baktığında bu sıfatınızı görüyor. Tabi bununla birlikte kilonuzu ve sizin kendinizi tasfirinizi, yaşınızı ortalama olarak görebiliyor. Tabi neden çirkin bir karakter seçeyim derseniz bunlar charınızın toplam CP capini + - 5000 civarında değiştiriyor. Çirkin bir karakter aldığınızda ekstradan 1 ya da 2 feat daha alabiliyorsunuz. Güzel bir karakterseniz çirkin bir karaktere göre 4 adet featiniz genel character buildinizde eksik oluyor.

- Server'da level sistemi ve feat sistemi var. XP ile level CP ile de skill satın alıyorsunuz. CP XPnizin 5 te biri kadar artıyor. Fakat bu basit UO skill sistemine göre daha fazla detaya giriyor. MMORPG lerdeki talent sistemi ile UO'daki skill sisteminin birleşmesi gibi birşey.

Birde oyunda çok fazla skill var. Leadership, skinning, farming, herbalism, teaching, craftsmanship bunlardan bazıları. Alt featlerini buraya sayamayacağım kadar da çok.

Skinning : Deri yüzebilme skill'i skille göre daha fazla deri veya yaratıklara özel değişik derileri fazla miktarda çıkarabiliyorsunuz
Farming : Farmlardaki bitkileri toplayabilme skilli.
Herbalism : Ormanda yerde bulunan herbleri toplayabilme skilli
Craftsmanship : Normal BS Carpentry gibi skillerin yanında yaptığınız eşyaların kalitesini arttırmaya yarayan esnaflık skilli.

Serverdaki feat sistemine örnek olarak Animal Lore ağacını seçelim.

...* Animal Lore (3K) (Hayvan Bilimi)
......o Veterinary (3K) (Veterinerlik)
.........+ Horse Breeding (3K) (At ciftlestirme)
.........+ Dog Breeding (3K) (Kopek ciftlestirme)
............# Wolf Breeding (3K) (Kurt Ciftlestirme)
.........+ Pet Feats (3K) (Hayvan yetenekleri)
............# Extra Pet Feats (3K) (Ekstra Hayvan yetenekleri)
............# Retrain Pet (3K) (Hayvanı tekrardan eğitme)
............# Pet Evolution (3K) (Hayvan evrimi)
......o Animal Taming (6K) (Hayvan Ehlileştirme)
.........+ Animal Training (3K) (Hayvan Eğitme)
.........+ Racial Mounts (3K) (Irksal binekler)


Taming Feat treesini buraya koymaya çalıştım.
Featlerin detaylı bilgisi sitede görünmemektedir. Oyun içinde bulunmaktadır.

- Oyunda Irklar da var fakat bu ırk sistemi olağan orc insan savaşı gibi değil, daha çok Age Of Conan tarzı insan tipli fakat başka yörelerde yaşayan ırklar var. (Arap, Kuzey Avrupalı, Amazon gibi)

- Oyunda aşırı derece custom item bulunmakta. Çok fazla. Gerçekten hayal edemeyeceğiniz kadar fazla giysi saç, sakal tipi var. Platemail, ringmail setler ırklardan ırklara paperdoll görüntüsü değişiyor. Ve her guildin kendi tabardı var. Fileli çorabından, arıcı başlığına, ameliyat maskesinden, şalvara kadar hayvan gibi custom item eklemişler.

- World'e gelince oyunun world'ünü ben çok beğendim ve her mevsim değişiminde yani 1 ay da 1 sarsıcı bir olay gerçekleşmişse bu olaylara uygun olarak worlddeki bir şehire yenilikler pazar alanı eklenebiliyor veya bir kilise yıkılabiliyor. 6 a yakın world builder var. Bu worldbuilderlar dedicated server üzerinden clientlarla bağlanarak 5-6 kişi aynı anda world ü editliyor ve bir sonraki patch e hazırlıyor.

World Atlas burada

- Yaklaşık 5 6 staff var ve devamlı onlinelar. Çoğu zaman zaten işiniz düşmüyor fakat IRC'de sorduğunuz sorulara anında GM'lerden veya oyunculardan cevap geliyor. Serverın IRC odasında da genel online sayısı 40-50 arası değişiyor.

- Ormanlarda doğal yaşama bile dikkat etmiş adamlar Örneğin kartallar yılanlara saldırıyor veya ayılar geyikleri yiyor. Veya evcil hayvanlar sizi gördüğünde kaçmaya başlıyor.

- Crafting konusunda da Normal, Exceptional, Extraordinary ve Masterwork kalitesinde itemlar yapabiliyorsunuz. Extraordinary yapma şansınız Toplam exceptional şansınızın %1 i, Masterwork itemlar ise Extraordinary / 3 yani Binde 3 şansla yapabiliyorsunuz. +20 gibi tabir edebileceğimiz bu Masterwork kalitesindeki silahları yapmak aşırı derece de zor ve çoğu zaman bu gibi en güçlü silahlar esnaflardan alınıyor.

- Oyunda Vendora satabilmeniz veya alabilmeniz mümkün değil hiçbirşeyi. Çünkü vendorların üstünde para bulunmuyor çoğu zaman. Bu yüzden oyuncular arası ticaret ile işinizi halledebiliyorsunuz.

- Oyunda thiefler evlere girip locked chestleri açabiliyor, fakat thief olabilmek için 3 aylık bir accounta ihtiyac duyuluyor.

Adamların yaptığı server ile ilgili biraz bilgi vermeye çalıştım. Ownerla konuştum dedim kardeş böle böle aynısının kopyasını sen aç ben bütün websitesiydi VPS iydi falan parasını vereceğim dedim. Ama yanaşmadı. Server RunUO benim de bu konuda bir çalışmam devam ediyordu fakat dediğim gibi bu sistemleri 1 senede oturtmuş olan bir serverı bırakıp tekrardan benzer bir çalışma yapmanın gereksiz olduğunu düşünmüştüm. Fakat şu an aklımda daha değişik bazı planlar var. Bu feat'leri XML datalar olarak ayarlanabileceğinin örneklerini araştırdım.

Bunun yanında memleketimizde oturup 200 300 mb client ve patch indirecek bir tayfa olmadığı için ben normal UO mapinin üstüne bazı eklentiler ve yenilikler getirmenin daha uygun olduğunu düşündüm. Ve oyundaki race sistemini ise minoclular britainliler gibi britain şehrine özel karakterler şekline dönüştürülebileceğini düşündüm. Benim kafamdaki projeye göre ben bunu 2011 yazının başlangıcında açacağım. Bu sene düşünüyordum fakat çok aşırı derece de ki iş yoğunluğu ve bu yoğunluğun devam etmesinden dolayı çok fazla uğraşamadım. VPS'e 5 ay para ödedim fakat 1 ay ilgilendikten sonra 4 ay boyunca 1 byte bile veri trafiği olmadı. Şu an ise VPS i kapattım. Kendi dedicated'ımı aldım ve onun üzerinde çalışıyorum. Bu proje biterse bir VPS'e veya oyuncu miktarına göre dedicated olan bir servera geçebilirim. Daha öncede belirttiğim gibi çalışan bir insanım ve parasal bir sıkıntım yok.

Çok klasik olsa da ben UO'yu Sanane'den beri oynayan ve halende devam eden ender insanlardan birisi olarak herşeyin kaliteli bir şekilde yapıldığı kaliteli bir RP serverı hayalimi gerçekleştireceğim.

Eskiler belki bilirler :
SNN Inc : Ms. Red GM Mage , Sekolah GM Bs
Nebula North : Daniel Ivanov Gm Shieldfighter (7x)
Quann : Silver Bloodomen Gm Bs (7x craft)

Yanıma ekip arkadaşları arıyorum. C#'tan anlayan arkadaşlar veya öğrenmek isteyen arkadaşlar, En azından 5-6 fantastik kitap okumuş kültürlü DM'ler veya questwriterlar. Site design'ını kendim halledeceğim basit olacak , wordpress + forum ekleyip gereken php ile ilgili verileri wordpress theme'inin içine ayrı sayfalar halinde kodlayacağım. Fakat yardımcı olmak isteyen arkadaşlarda buyursunlar gelsinler

Gelin beraber kaliteli birşeyler yapalım. Kilometre taşlarını tek tek yerine oturtalım!

Msn : lokmaci@hotmail.com


RP Server'ı mantalitesine sokayım.

Yazar

Tymaron


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 101
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 27
Mesaj #29337   20-07-2010 10:17 GMT    
        
Düşünce hoş özellikle binekler için olan özellikler olması gerekenler ancak Türkiye'de çok fazla ilgi göreceğini sanmıyorum. Umarım başarılı olurda bende gelir bırakmama rağmen bir göz atarım..

Aradığın kişileri umarım bulursun..


Türkler öyle bir millettir ki, eğer saldırırsak tamamını yok etmemiz gerekir, yoksa bir tane bile hayatta bırakırsak yine bir devlet kurup intikamlarını alırlar..
Adolf Hitler

Yazar

Neran


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Novice
Online durumu
Toplam Mesaj: 47
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 29
Mesaj #29353   20-07-2010 11:58 GMT    

Yazar

Faultless


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 124
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 26
Mesaj #29366   20-07-2010 15:00 GMT    
        
Usta ben mi göremedim yoksa server ile ilgili bir link yok mu? Serverın ismi ne veya ana sayfasının linki oynamak isterim açıkcası =)Yazar

Tymaron


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 101
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 27
Mesaj #29368   20-07-2010 15:29 GMT    
        
Reklam değil ki yahu yazıyı okumadınız sanırım, arkadaş yanında çalışacak kişiler arıyor ve kafasında kurduğu sunucu hakkında bilgiler vermiş.


Türkler öyle bir millettir ki, eğer saldırırsak tamamını yok etmemiz gerekir, yoksa bir tane bile hayatta bırakırsak yine bir devlet kurup intikamlarını alırlar..
Adolf Hitler

Yazar

Faultless


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 124
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 26
Mesaj #29371   20-07-2010 15:39 GMT    
        
Tam aksine yazıyı baştan sona okudum ve orada yabancı bir sunucuda olan özellikleri kendisi kendi açacağı bir sunucuya aktarmak üzerine bir konuşma yapmış ben ise yabancı sunucunun ismini öğrenmek istiyorum suç mu?Yazar

Necro


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 162
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: World Builder
Yaş: 28
Mesaj #29383   20-07-2010 17:54 GMT    
        
Geçekten güzel tam bir role play ustası değilim ama rp 'nin yeniden hareketlenmesi güzel olur.Eskisi gibi bir film tadında vakit geçirmeyi isterim acıkcası..


.. Ultima Online ..

Yazar

Tymaron


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 101
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 27
Mesaj #29395   20-07-2010 21:52 GMT    
        
Alıntı
Faultless :
Tam aksine yazıyı baştan sona okudum ve orada yabancı bir sunucuda olan özellikleri kendisi kendi açacağı bir sunucuya aktarmak üzerine bir konuşma yapmış ben ise yabancı sunucunun ismini öğrenmek istiyorum suç mu?Yok yahu celallenmeye gerek yok arkadaş kendi açmak isteyince ben siz orada oynayacaksınız sandım


Türkler öyle bir millettir ki, eğer saldırırsak tamamını yok etmemiz gerekir, yoksa bir tane bile hayatta bırakırsak yine bir devlet kurup intikamlarını alırlar..
Adolf Hitler

Yazar

Rajinhear


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 177
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: RunUO
Tecrübe: Scripter
Yaş: 33
Mesaj #29443   21-07-2010 06:13 GMT    
        
Serverın ismi Khaeros zaten UO Roleplaying başlığı altında google da aratınca ilk başlarda çıkan bir server, fakat serverın prime time'ında yani en çok playerın online olduğu vakitlerde 30-40 oyuncu bulunuyor ve bu saatler gece 2 den sabah 7 e kadar sürüyor. Bunun sebebi ise zaman dilimi farkı. Ben bu saatlere kadar kalamadığım için oyunu bıraktım. Server Türkçeleştirilmiş bir klonunu veya benzer sistemler içeren bir server çalışmalarına yakın zamanda başlayacağım fakat şu an için kafamda algoritmayı oturtmaya çalışıyorum.


RP Server'ı mantalitesine sokayım.

Yazar

Afronola


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 2019
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #29472   21-07-2010 11:30 GMT    
        
Bu adamda iş var bu adamı izlemek lazım.


Yazar

Agnahie


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Novice
Online durumu
Toplam Mesaj: 22
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: World Builder
Yaş: 27
Mesaj #32940   08-09-2010 21:48 GMT    
        
Umu dolu konuşmuş. Sevindirdi beni. Elimden gelen her şeyi yapabilirim. Ne yazıkki vaktim oldukça azYazar

Amesron


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 626
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 26
Mesaj #32961   09-09-2010 07:20 GMT    
        
Gerçekten güzel bir proje umarım hayata geçirirsin. Üzerinde bu kadar düşünüp,emek verdikten sonra hüsrana uğramakta var bunuda göz ardı etmemek lazım. Günümüz oyuncu kitlesinin kesinlikle ilgilenmeyeceği ilgilensede saçma bulup çabuk sıkılacağı düşüncesindeyim. Eksilere rağmen Türkiye'de böylesine kaliteli bir role play sunucusu görebilmek isterim.


Birer birer neyim kalır, geriye baksamda

Yazar

Rajinhear


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 177
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: RunUO
Tecrübe: Scripter
Yaş: 33
Mesaj #33347   13-09-2010 09:08 GMT    
        
Zaten oyuncuların az olacağını düşünerek akşamları maksimum 20 30 online olabilecek bir servera uygun olacak bir hikaye düşünüyoruz. İlk başlarda tek bir şehiri aktive edip onun üzerinden devam etmeyi planlıyoruz. Gerekirse oyuncular diğer şehirleri kendileri yavaş yavaş kurtarıp geri alabilirler. Veya britain minoc yew arasında büyük bir şehir kurulup bu oyuncular burada toplanabilir. Bizim için 10-20 kişi bile olsa yeterli olacaktır.

Biliyoruz ki Roleplay 2 kişi bile olsa zevkle yapılabilir. Tabi ki amacımız daha fazla oyuncu ile bu ortamı zenginleştirmektir.

Olumlu fikirleriniz için tekrardan teşekkürler.

C#'tan anlayan & ilgilenen arkadaşları bekleriz.


RP Server'ı mantalitesine sokayım.

Yazar

BlackEagle


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 242
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Diğer
Yaş: 28
Mesaj #33349   13-09-2010 09:25 GMT    
        
Yazı güzele benziyor ama arkadaş yinede reklam yapmışYazar

TheRaskol


Root Administrator
Skill Title: Grandmaster
Online durumu
Toplam Mesaj: 2791
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 31
Mesaj #33351   13-09-2010 09:53 GMT    
        
UO-Dev'de reklam yapılıyor zaten.


theraskol

Sayfalar: 1Benzer Konular

KonularMesajlarSon gönderenTarih


Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,