UO-Dev Arama

 İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar

kilopi


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 105
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 35
Mesaj #91712   16-05-2017 12:24 GMT    
        
Merhabalar,

Konuyu yanlış yere açmış olabilirim ama aşağıdaki yazdıklarım bu sitedeki herkes için oldukça önem içeriyor.

Bu sitede beni çok insan tanımıyor, ben de bir çoğunuzu tanımıyorum ama biliyorum ki bir çok kişi hiç yazı yazmadan takip ediyor bu siteyi. Ben daha önce 1 adet başarılı 1 adet de başarısız olmak üzere 2 sunucu açtım. 2 sunucuda da bütün scriptleri sıfırdan yazdım. Bu iki sunucu için toplamda sadece 2 yıl hazırlık süreci yaşamışımdır. Bunlar önemli deneyimlermiş meğersem

Eski yazılarıma bakacak olursanız oyun dünyası ile yakından ilişkili olduğumu görebilirsiniz. Lafı çok uzatmadan sadede giriyorum;

- Binlerce oyun denedim, hep arayışım ultimanın yerini alacak kapasitede bir oyundu. Shroud of the avatar başta olmak üzere ultima konseptine yakın ve pvp si ümit veren onlarca oyunu yıllardır takip ediyorum, bir çogunu satın aldım ama uo'nun yerini alacak bir oyun bulamamıştım.
Fakat son 6 aydır dünya oyun piyasasında değişik bir hareketlenme var. Başta indie oyunlar olmak üzere bazı geliştiriciler 3d oyunlardaki pvp üzerinde detaylı çalışmalar yapmaya başladılar. Uo'nun ( hızlı satranç misali ) warlock pvp si kadar iyi bir noktaya henüz gelmiş bir şey olmamasına rağmen başarılı çalışmalar ortaya çıkmaya başladı. Bunları itina ile inceliyorum. Bahsedebileceğim bir çok oyun var ama şimdilik sadece 2 tanesinden bahsedeceğim, ki bu 2 taneden 1 tanesinin en kısa zamanda uo tayfası tarafından öğrenilmesi gerekiyor. Özellikle UO-dev tayfasından bu oyun için server açma ve scripting niyetine girecek kişilerle iletişime geçmek istiyorum. Oyunları kısaca açıklıyorum;

1- Chivalry Medieval Warfare: Sadece multiplayer pvp konseptli bu oyunun pvpsi bugüne kadar gördüğüm en iyi pvp. Kesinlikle denenmeli ve diğer oyun geliştiricilerin dikkatle incelemesi gereken bir oyun. Türk oyuncu sayısı oldukça az. Bu oyunun pvp sini geçebilecek tek ümit veren oyunun Mount and Blade 2 Bannerlord olduğunu düşünüyorum. O da ne zaman release olacak belli değil.

2- RUST: Evet. Konu başlığını açma sebebim olan asıl oyun budur. Aklıma gelen ilk özelliklerini sıralıyorum;

- Yeni nesil grafikler,
- 500 online playera kadar server kapasitesi,
- Private sunucu açma ve donate parası kazanma hakkı tanınması,
- Private sunuculara sınırsız script yazma hakkı ve oyuna tam kontrol sağlanması adına scripting konusunda çok net bilgi verilmiş olması,
- Şu ana kadar çok iyi scriptler yazılmış olması ve bunların kullanmasının çok basit ve kullanışlı olması,
- Oyunun pvp sisteminin 3d pvp sistemlerinin şimdiye kadarki en iyilerinden olması ( bıçak, kılıç, yay, pistol, sniper, rocker vb. bir çok silah ile gerçekçi pvp sistemi )
- Kendine has çok kullanışlı menülerle müthiş zevkli crafting sistemi,
- Çok seri ve kullanışlı, malzeme seçenekleri barındıran building sistemi.
- Yazılabilecek yeni scriptlerle tam bir RP veya tam bir PVP sunucusu açabilme şansı.

Aklıma gelen ilk özelliklerini yazmaya çalıştım. Yazdıklarım dışında tabiki bir çok konu mevcut. Oyun 4 yıldır alpha modunda, henüz betaya geçmemiş durumda iken bile 4 yılın sonunda çok iyi bir noktaya gelmiş durumda.

Ben bir private sunucu açtım, 2 haftadır aktif. Yavaştan scripting konusunda ilerliyorum. Sunucunun web ve oyun içi tasarımlarını sürdürüyorum. kilopi.net web adresini tasarlamaya basladım. Bu oyunun ultima online gibi 10 yıldan fazla süre göz önünde duracağını ve bizim gibi insanların çok ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Konu hakkında özel iletişime geçmek isteyen kişiler olursa skype: "cemtosun@mail.com" steam hesabım: "Madnéss | Elros"


Kilopi UO

Yazar

[Nores]


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 400
Oyun Tarzı:
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Diğer
Yaş: 26
Mesaj #91718   16-05-2017 21:03 GMT    
        
Gerçekten yazını okurken zevk aldım benimde arayışta olduğum bir konuya değindin, kendi görüşlerimi belirtmem gerekirse Chivalry Medieval isimli oyunu deneme fırsatım oldu ilk 2 saat çok zevkli ama oyunun görev, crafting veya başka oyalayıcı özelliği ve açık dünya üzerinde oynanmaması sebebiyle tadı çok çabuk geçiyor. Cidden defend, attack, move impact gibi pvp'ler müthiş zevkli ama kısa sürede sıkılıyosun. Diğer RUST benim ultimayı bir arkadaşıma anlatmam üzerine anlattığına benzeyen bir oyun var diyip bu oyunu göstermişti kendim deneyimlemediğim için objektif bi yorum yapamıyorum şuan için lakin video'ları nedense pek sarmadı.*Birde şöyle birşey var ki hiçbişey ultimanın yerini tutamıycak biz dünya üzerinde bu garip şeyi tatmış insanlar olarak ölücez, veya çocuklukta başladığımız için bizi çok etkiledi diyebiliriz ama sanmıyorum çok başka bişeydi Ultima Online.


Son güncelleme: [Nores] tarafından 16-05-2017 21:18 GMT, önce düzenlendi.


 TheRaskol, Simurg

Yazar

kilopi


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 105
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 35
Mesaj #91722   17-05-2017 05:54 GMT    
        
@Nores

Yorum için teşekkür ederim, fikirlerimiz paralel.

10 yıldan uzun süredir ultima online sunucularında oynuyordum, script yazıyordum, web tasarlıyordum ve hep içimde daha iyisi ve daha düzgünü olsun diye bir istek mevcut idi ama oyuncu sayısı azaldıkça ümitlerimi de kaybetmeye başlamıştım. 10 yıldır kullandığım VPS makinalar olsun, ofis bilgisayarı veya ev bilgisayarı olsun, hepsinde sphere, sphere tools, ultima online versionları ve web klasörleri mevcut idi. 2 hafta kadar önce RUST ile tanıştıktan sonra bütün herşeyi belirli bir düzende zipleyip arşive kaldırdım ve bu çalışmaların yerini RUST almaya başladı. Bu aslında hem üzücü hem sevindirici bir durum. Uo hakkında söylediğin gibi, o dönem ve o özgünlükte bir deneyimi kıyaslamak çok doğru olmayabilir, o hep içimizde yerini koruyacaktır. Ama RUST ve benzeri oyunlar türedikçe oyuncu kaybetmeye devam edecek. EA GAMES'in yatacak yeri yok


Kilopi UO

Yazar

xwerswoodx


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1783
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 10
Mesaj #91749   18-05-2017 02:48 GMT    
        
Ben bu tarz konulara karşıyım aslında, karşıym derken şöyle ki, bazı oyunlar vardır grafiksiz oynanmaz, ne kadar iyi grafik, ne kadar iyi mekanik varsa o kadar iyidir oyun, ancak bazı oyunlarda vardır ki grafik hiç önemli değildir.

Yani örnek vermem gerekirse, Minecraft. Pixel üzerine kurulu kare karpuzların olduğu bir oyun, ancak bakıyorsun en çok oynanan oyunlar listesinde üst sıralarda, sonra bakıyorsun Minecraft benzeri o kadar oyun yapılmış ki sonradan grafikler muhteşem, 3 boyutlu, first person falan, yuvarlak eşyalar duvarlar vs. ama bakıyorsun sonu çekiyor.

Yada daha genel bir örnek vermek gerekirse, Atari'si olmuştur herkesin, ben hiç hatırlamıyorum Mario oynarken süper grafik falan derdinde olduğumuzu, Fifa vardı hatırlar eskiler, 3 e 3 oynanırdı oyun topa her vuruşun hep aynı efektle havadan kaleye giderdi, ama kimse çıkıpta ne bu grafikler demezdi. Ultima Online'da böyle, yoksa 3Dsi yok mu UO'nun, Knight, Lol den bile 1000 kat daha iyi 3D si vardı UO'nun, hemde seneler önce ama hiç tutulmadı, UO'nun en iyi döneminde bile hep 2D'nin arkasında kaldı.

Yani basitce bir gerçek var ki Ultima Online öyle grafikle oynanacak bir oyun değil, aha Ultima Online LBR binekleride görüyoruz hepsi oyuna acaip kaçıyor, saçma duruyor oyunda, rahatsız edici duruyor, yani kısacası 3D Ultima Online olmaz, yoksa Ultima tarzı oyunlar yok mu? Çok var piyasada, Skyrim miydi neydi bir oyun vardı, onda da craft yapıyordun eşya kasıyordun skill kasıyordun falan (diye duymuştum), yukarda bahsettiğiniz oyunları bilemem oynamadım o yüzden yorum yapamam ama ne yazık ki ne kadar Ultime Online benzeri olursa olsun bizim gibi gerçek Ultima'nın zzevkini alan insanlara çekici gelmez bu tarz oyunlar. Bir kere Ultima zaten başlı başına özgür bir Dünya oyunu, ki bu kadar geniş haritada bu kadar geniş özgürlük tanıyan topu topu kaç oyun var?

Yani kısacası, bir şeyin aynısını yapabilirsin ama hiç bir zaman orjinalinin yerini tutmaz. Yani Ultima Online ile benzerleri arasındaki fark nedir şöyle özetleyim, Oyunu tanıtırken bile Ultima Online ile kıyaslayıp, Ultima Online tabanlı bir forumda tanıtıyorsun


Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz.

Scripting Destek Discord: https://discord.gg/yXQ3m5S

Yazar

kilopi


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 105
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 35
Mesaj #91751   18-05-2017 10:02 GMT    
        
@xwerswoodx

Yazdıklarının neredeyse tamamında hem fikiriz. Bu platformda tanıtmamın yegane sebebi, bu platformu açıldığı zamanlardan beri kesintisiz takip ediyor olmam. Beni ( ve çok ağır uo'cu arkadaşlarımı ) derinden etkileyen bir oyunun sizleri de etkileyeceğini ve gelecekte daha çok önem kazanacağını düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.

Bu oyunda proje geliştirmek isteyenler olursa, Raskol veya bir başkası da bu oyunun ( tıpkı uo-developer gibi ) sunucu tasarımı ve scripting hakkında benzer bir web sitesi çalışması yapmak isteyen varsa, ortak çalışmak isterim.


Kilopi UO

Yazar

Royal


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Apprentice
Online durumu
Toplam Mesaj: 64
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: Scripter
Yaş: 29
Mesaj #91796   21-05-2017 10:15 GMT    
        
Dostum, güzel bir konuya deginmissin, ben de uzun zamandir bunun arayisindayim ancak malesef UO'nun yerini tutabilecek bir oyun gelmedi. Bahsettigin piyasadaki degisiklik son 6 ay degil, son 2 yildir gerceklesiyor aslinda ancak bu konuda hala daha UO'nun tadini yasatacak bir MMORPG yapilmadi. Bahsettigin oyunlardan Chivalry Medieval Warfare, Nores'in de dedigi gibi daha cok PVP ve savasa girme oyunu yani bir sagasi, bir dunyasi olan bir oyun degil. Bu oyun gibi bir sürü örnek var, bana göre UO'nun yanindan gecemez. Rust'a gelince de; o zaten bir survival oyun, UO ile benzerligi craftin olmasi ki RUST'daki craft cok genis ancak yine oyunun UO ile bir benzerligi oldugunu pek dusunmuyorum, tamamen hayatta kalma temali bir durum.

UO'ya en yakin Ultima Online'in mühendis ve tasarimcilarinin Kickstarter'da Shards Online olarak baslatip, bir kac ay önce isim degisikligiyle Legends of Aria olarak yaptigi oyun var, UO'ya en yakin oyun diyebilirim. Zaten adamlarin Kickstarter sayfasina gittiginizde (buradan) Ultima Online baz alinarak oyunu ürettiklerini acik acik yazdiklarini göreceksiniz. Ve buna ek olarak Chronicles of Elyria denilen bir oyun daha var, UO'ya yine cok cok yakin hatta bu oyunda sevdigim ve kendi serverimi acacak olursam eklemek istedigim özellik olan yaslanip ölme durumu var. Chronicles of Elyria'da bir yerden bir yere gitmesi saatler süren sehirler var. Ortalama bir karakterin ömrü 1,5-2 yil.

Ben su an bu iki oyuna focus olmus durumdayim ancak Dubai'de yasadigim icin oyunu satin almak istemiyorum, cünkü büyük ping sorunlari yasayacagim Türkiye'de olsam coktan almistim.

Merak edenler icin; Chronicles of Elyria ve Legends of Aria


Just Royal

Sayfalar: 1Benzer Konular

KonularMesajlarSon gönderenTarih
ULTİMA ONLİNE ' ye Yeni İnsanlar Kazandırmak1Skylord-Hanedan25-03-2020
Yeni Sunucu.3Franky26-10-2019
UOKings Ultima Online | Yeni dönem başlangıcı3Alp02-06-2019
Yeni Projemiz İçin Scripter Arayışı.10Nigga21-03-2019
Yeni ptc $10 hediye1SaBitCoin26-02-2019


Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,