Anim.mul

       Öncelikle anim dosyalarının kaç tane olduğunu ve içeriklerini belirtelim.

 

       anim.mul - Default

       anim2.mul - Lord Blackthorn's Revenge
       anim3.mul - Age of Shadows
       anim4.mul - Samurai Empire
       anim5.mul - Mondain's Legacy

 

       Bir kıyafet veya bir silahın oyuncunun elindeyken at üzerinde veya yaya olarak yürürken yaptığı animasyon bu dosyaların içerisindedir. Örneğin yeni bir silah eklemek istiyorsanız onun animasyonunu da eklemelisiniz. Gump olarak bir silah eklediyseniz o başka bir silahın paperdolldeki görüntüsünden ibarettir.

 

       Oyun içerisinde gördüğünüz tüm NPC'lerin animasyonları da anim dosyalarının içerisinde kayıtlıdır. Anim.mul dosyasına grafik ve animasyon ayarları, animx.idx dosyalarının içerisinde ise bu animasyonların mul ve emulator üzerindeki ID'leri kayıtlıdır.

 

       Bir NPC'nin sabit bulunduğu pixel üzerinde, yürürken, koşarken ve herhangi bir hareketinin grafikleri mevcuttur. Bu grafikler sadece bir resimden ibaret olsa da bu basit nitelik ile Ultima Online grafikleri açısından kolay geliştirilebilir bi yapıya sahiptir.

 

       Anim.mul dosyasını UO-Fiddler, Mulpatcher ve InsideUO programları ile açtığınızda karşınıza aşağıdaki görüntüler gelmektedir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Bu programların anim dosyaları ile ilgili olan niteliklerine değinecek olursak;

 

       UO-Fiddler, resimde görüldüğü kısmında sadece animasyonları görebilir ve silebilirsiniz. Fakat alt tarafta settings kısmında Animation Edit buttonu vardır ve buradan “.vd” uzantılı bir biçimde animasyonları kaydedebilirsiniz.Bu programın özelliklerini Source içerisinde Program Öğretileri içerisinde bulabilirsiniz.

 

       Mulpatcher ile animasyonların sadece tek bir görüntüsünü görebilir ve “.vd” uzantılı olarak kaydedebilir ve yükleyebilirsiniz. Bunları verdata dosyasına yükleme imkanınız vardır.

 

       InsideUO ile animasyonları görüntüleyebilir “.bmp” ve “.avi” olarak kaydedebilirsiniz.

       Bu programlar örnekleme olarak verilmiştir.Farklı olarak animasyon editleme programları vardır. Bu programlar ve kullanımlarına Program Öğretileri kısmında ulaşabilirsiniz.

       Animasyonları ekleme ile ilgili öğretilerde değinilmiş olsada animasyonlar ilgili bazı dosyalar mevcuttur. Ultima Online klasörünüzün içerisinde "mobtypes.txt" dosyası vardır. Bu dosyanın içerisinde animasyonlara atadığımız TYPE'lar vardır. Animal, Monster, Human, Equipment gibi. Bunun yanında Flags değerlerini de buradan ayarlamalısınız.

 

ID
Type
Flags
1
MONSTER
0


       Diğer bir dosya ise "bodyconv.def" dosyasıdır. Bu dosya içerisinde animasyonların Low, High ve People and Accessories nitelikleri yer almaktadır. Eğer animasyon sayısı 1-199 arasında ise Low, 200-399 arasında ise High, 400 üzerinde ise People and Acessories olarak tanımlanır.InsideUO ile görüntülersek bu ayrımı algılayabiliriz.


anim.mul index
anim2.mul index
anim3.mul index
anim4.mul index
anim5.mul index
323
-1
123
-1
-1


       Bununla ilgili People Low High Excel çalışmasının PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.

       Diğer bir dosya ise "body.def" dosyasıdır. Client 123 numaralı animasyonu sorguladığında ilk başta bu dosyanın içerisine bakar eğer bulursa ikinci sütuna geçer ve animasyon numarasını ve rengini buradan alır.

       Örnek vermek gerekirse 221 numaralı animasyon Ettin NPC'si ise 123 numaralı asıl karakter 22 Hue değeri ile Frost Ettin'dir.

 

AnimID (dec.)
referenced AnimID (dec.)
Hue
123
{221}
22

       Bu NPC'nin scriptini;

      
[chardef 123]
defname=c_frost_ettin
      
[chardef c_frost_ettin]
id=221
on=@crate
color=colors_white

       şeklinde yazabiliriz.


       Diğer bir dosya ise "equipconv.def" dosyasıdır. Bu dosya içerisinde karakterlerin üzerine takılabilen ve giyilebilen itemler ile ilgilidir.

 

body
animID
convertToID
GumpID
Hue
401
866
867
60867
0
human female
helm of swiftness
the female appearance
show in paperdoll
new color

       

       Ayrıca genelde NPC ve binekleri eklemek isteyenler LBR diye tanımlarlar. Fakat o Lord Blackthorn's Revenge sürümündeki NPC'leri ifade etmektedir. 

       Bu NPC'ler anim dosyalarının içerisinde kayıtlı olmasına rağmen bunların oyun içerisinde görünmesi client ile ilgilidir. Sphere scripts içerisinde bu NPC'lerin scriptleri olmasına karşın genelde bu NPC'ler verdata.mul dosyasına patch yapılır. Bunun nedeni ise eski clientlerde bu NPC'lerin görülmemesindendir. 6x bir client ile oyuna girdiğinizde bu NPC'leri zaten görebilirsiniz.

 


[Bu öğreti zaman içerisinde Source Forum'u ile birlikte geliştirilecektir.]

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaMul DosyalarıAnim