Animdata.mul

       Animdata.mul animasyon olarak görülen itemleri oluşturmak içindir. Bir animasyon itemin animasyon olarak görmemiz için gerekli olan grafikleri art.mul dosyasına yükledikten sonra bu grafiklerin hangi sıra ile ve bu grafiklerin animasyon olarak görünürkenki resim değişme hızını ayarlayabildiğimiz bir mul dosyasıdır. Örnek vermek gerekirse bir posion field büyüsü kullandığımızda yerde oluşan field animasyonunun grafikleri art.mul içerisinde kayıtlıdır ve animdata mul dosyası içerisinde ne kadar hızlı bir şekilde yanıp söneceği veya hangi grafikten sonra hangi grafiğin geleceğini ayarlarız. 

       Animdata.mul dosyasını Mulpatcher ve UO-Fiddler ile açtığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelmektedir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Animdata dosyası ile ilgili verilmesi gereken bir detay ise, bu dosya dinamik itemler için vardır. Örneğin bir animasyon itemi statik hale getirip statics0.mul dosyasına kaydettiğinizde oyun haritayı okurken animdata.mul dosyasına gerek duymaz. Eklemiş olduğunuz item tüm animdata özellikleriyle statik dosyalarına kaydedilir. 

       Diğer bir detay ise bu animasyonlu itemleri oyun içerisinde dinamik bir şekilde çıkarmak istiyorsanız bir scripti olmak zorundadır. Eğer scripti yoksa oyun içerisinde bu itemi çıkaramazsınız. Fakat dinamik çalışmıyorsanız CentrED gibi bir program ile direk statik dosyalarına ekleyebilirsiniz. CentrED kullanıyorsanız scriptini yazmak zorunda değilsiniz.

       Animdata.mul dosyasının editlenmesi basittir. Aynı zamanda yeni animasyon itemleri ekleyebilir ve mevcut animasyonların delaylarını ayarlayabilirsiniz. 

       Animdata'ya yeni bir animasyon item eklemek ile ilgili öğretiler Source içerisinde mevcuttur. Bu dosyanın hangi programlar ile nasıl editleneceği ise her programın kendi öğretisi içerisinde mevcuttur.

 

Purgatory


Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaMul DosyalarıAnimdata