Art.mul Artidx.mul

       Ultima Online grafiklerinin depolandığı dosyadır. Art.mul dosyasının içerisinde grafiklerin BMP dosyaları, Artidx.mul dosyası içerisinde ise emulatorun art.mul içerisinden çağırması için gerekli olan ID'ler yer almaktadır. Bu dosyayı Mulpatcher, UO Fiddler ve InsideUO programları ile açtığımız karşımıza gelen görüntüleri görelim ve anlatımımıza devam edelim.

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Üstteki resimlerde görüldüğü üzere her itemin bir ID'si ve görüntüsü vardır. Programlar ile bu görüntüleri kaydedebilir, başka bir resim ile değiştirebilir, silebilir ve diğer (Flags, Group, Tag, Index) ID'lerine bakabilirsiniz.

       Art.mul dosyası içerisinde oyun ekranında gördüğünüz harita görüntülerinin tamamı vardır. Örneğin Map0.mul dosyası içerisinde kayıtlı olan bir bölge görüntüsünü art dosyalarından almaktadır. Mulpatcher görüntüsüne baktığınızda alt taraftaki menude Art(S) Art(M) diye iki seçenek olduğunu görürsünüz. Art(S) sekmesi statik olarak kayıt edilebilen itemlerin bulunduğu yer, Art(M) ise map dosyasına kaydedilen item ve texture itemlerinden oluşmaktadır. Inside UO programında bu ayrımı Landscape Tiles ve Static Tiles olarak görebiliriz.

       World Build yapmak için genelde InsideUO'dan faydalanarak itemleri dinamik olarak dünya üzerine çıkarmak isteyen arkadaşlar bazılarının çıkmadığı görürler. Bunun nedeni Art dosyalarına kayıtlı her itemin scriptinin olmamasıdır. UO CentrED programı kullanarak yaptığınızda ise scripte gerek duymadan Art dosyası içerisindeki her itemi dünyaya ekleyebileceğinizi görürsünüz.

       Önemli olan başka bir detay ise itemlerin scriptinin olması ve olmaması ile ilgili olan TYPE değerleridir. Örneğin bir Forge iteminin scripti varsa bu script içerisinde TYPE değeri "t_forge" şeklinde belirtilmiştir ve ore itemini eritebilir. Fakat yeni bir Forge itemi eklediğinizde ve scriptini yazmadığınızda ve bu itemi CentrED ile eklediğinizde direk statik dosyalara eklendiği için TYPE değeri belirtilmemiş olacak ve ore itemini eritmeyecektir. Halbuki scripti olan bir itemi statik dosyasına kaydettiğinizde TYPE değeri ile birlikte kaydetmiş olursunuz ve bu item statik dahi olsa ore itemini eritecektir.

 

[Bu öğreti zaman içerisinde Source Forum'u ile birlikte geliştirilecektir.]

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaMul DosyalarıArt Artidx