Multi.mul

       Multi.mul dosyası oyun içerisinde birden fazla itemi tek bir item olarak göstermek için kaydedilen item topluluğunun kaydedildiği mul dosyasıdır. Örneğin bina yaptığımızda ve multi dosyasına kaydettiğimizde, oyun içerisinde bu multi itemini koyduğumuzda emulator bu item topluluğununun birleştiği multi ID'sini oyunda bize gösterir. House ve Ship multilerini örnek olarak verebiliriz. Multi dosyalarımızı görmek için Mulpatcher ve UO Fiddler programını kullandığımızda karşımıza çıkan ekran aşağıdaki gibidir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Multi dosyalarına bir multi eklemek için önce bu multi itemini oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmak için bir çok program mevcuttur. Bunlardan en önde gelenleri UO Architect, UO Fiddler, House Builder gibi programlardır. Bu programlar ile genel olarak bir binayı veya item topluluğunu yaptıktan sonra .uoa (UOArchitect), .txt uzantılı olarak kaydedebiliriz. Multi dosyasına eklemek için ise yine bir çok program vardır. Multi Operations Utility, Mulpatcher, UO Fiddler bunlardan bazılarıdır. 

       Multi oluşturduktan sonra multi dosyamıza kaydettiğimiz itemlerimizi oyun içerisinde çıkartabilmek için scriptinin olması gerekmektedir. Multi ID'si Sphere içerisinde 4000'den itibaren başlar. Bunun nedeni ise item olarak tanıtılan ID'nin [itemdef xxxx] olarak tanıtıldığından dolayı Art dosyası içerisinde bulunan diğer itemlerin ID'leri ile çakışmaması gerektiğindendir. Örneğin multi dosyamıza 100'üncü sıraya eklediğimiz bir multi iteminin ID'si 04100 olacaktır.

       Multi iteminin oluşturulması, editlenmesi, eklenmesi, scriptinin yazılması ile ilgili detaylı öğretiler Source içerisinde yer almaktadır. 


[Bu öğreti zaman içerisinde Source Forum'u ile birlikte geliştirilecektir.]

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaMul DosyalarıMulti