Axis 

Axis Game Master ve Developer'lar için çok kullanışlı bir programdır. Bu program ile oyun ile ilgili yapabilecekleriniz çok fazladır. Bu öğretide hem programın detaylarını öğrenirken hem de program ile yapabileceklerinizi detaylı bir şekilde öğreneceksiniz.

Programımızın en son sürümü olarak bilinen Axis 56b.1.3 sürümünü indiriyoruz.Items ve Spawns sekmesindeki scriptlerimiz için de C:\Sphere içerisinde script klasörümüzün bulunması gerekmektedir.

 

       Axis programızı indirdikten sonra Setup dosyamızı RAR'dan çıkardıktan sonra tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki görüntüler gelecektir.

 

2

 

3

 

       Programımızı yükledikten sonra açtığımızda karşımıza şu ekranlar gelecektir.

 

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       İkinci resmimizdeki ekran programın bazı ayarlarını yaptığımız bölümdür. Bu bölümdeki ayarlar;

 

Basic Axis Settings;

 

Display message when spawnpoint is initialized: Spawn noktası koyulduğunda mesaj göstermesi.

 

Startup with Launcer tab in focus: Program açıldığında Launcer sekmesinin görünmesi.

 

Display pictures in Item Generator: Items sekmesinde resimlerin görünmesi.

 

Scale pictures of tall items: Büyük itemlerin resimlerini ortalama.

 

Always on top: Program her zaman işletim sistemindeki diğer pencerelerin ve oyunun üstünde kalacaktır.

 

Item Generator 3D room view: 3D görünüm için North ve West kısmında 2 dikleme oluşturarak yükseklik ve yönleri göstermek.

 

Show Radar Map in Travel guide: Travel sekmesinde Harita görünmesi.

 

Allow close from system menu: Sağ üstteki Kapatma işaretine basılarak programı kapatmayı aktif etmek. Eğer işaretlemezseniz sadece Settings kısmındaki Close Axis düğmesine basarak kapatabilirsiniz.

 

Show spawnpoint in Radar map: Spawn noktalarının harita görüntüsünde gösterilmesi.

 

Display pictures in Spawn tab: Spawns sekmesinde NPC'lerin resminin görünmesi.

 

Allow Multiple Instances of Axis: Axis'in çoklu örneklerine izin vermek.

 

Only Load Resource Scripts: Sadece Resource script dosyalarını yüklemek.

 

Display Settings;

 

Default Ultima Online client file: Ultima Online client'inin bulunduğu klasörünü Browse düğmesi ile gösteriyoruz.

 

Default Mulfile Path: Mul dosyalarımızın bulunduğu klasörü Browse düğmesi ile gösteriyoruz.

 

Use same path as default client: Mul dosyaları ile client'in aynı klasör olduğu belirtmek için kullanılır.

 

Script Profiles;

 

       Bu bölümde script dosyalarımızı programa okutmak için kullanacağımız profili oluşturmayı göreceğiz. New düğmesine tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

 

4

 

       Bu ekranda Name kısmına istediğimiz bir kelimeyi yazıyoruz. Server IP ve Port yazmanıza gerek yoktur. Base Directory kısmına C:\Sphere yazıyoruz. Remote ile ilgili kutuya tik koymayın. Alt taraftaki remote ile ilgili kısımları da doldurmanıza gerek yoktur.Daha sonra OK tuşuna bastığımızda yeni profilimiz oluşmuş olacak. Profil oluştuktan sonra ise yapmamız gereken bir işlem daha vardır. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere oluşturduğumuz profilin üzerine tıkladığımızda aşağıdaki pencerede Script dosyamızın yolu gösterilmektedir.

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Bu Scripts yazısının solundaki "+" işaretine tıkladığımızda dosyanın içerisindeki diğer dosyaları görmüş olacağız. Burada Scripts klasörüne işaret koyarak OK tuşuna tıklıyoruz ve Scripts klasörünü profilimize atamış oluyoruz. Bundan sonra yapmamız gereken profilimizi seçerek OK tuşuna basmak ve scriptlerimizin yüklenmesini beklemek.

 

NOT: Program açıldıktan sonra bu bölümü tekrar açmak istiyorsak Settings sekmesinde Additional Settings tuşuna basarak buraya ulaşabiliriz.

 

General Sekmesi

 

       Bu sekmede bazı GM komutları yer almaktadır. Oyun penceresi üzerinde bu komutlara bastığınızda komutu sunucuya yazmış ve Enter'lamış olursunuz. Oyun içerisinde Crtl+Q yaptığınızda hangi komutları gönderdiğini görebilirsiniz.

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

Travel Sekmesi

 

        Bu sekmede haritamız ile ilgili script nitelikleri ve harita üzerinde gezmemizi sağlayan bir harita görüntüsü ve komutlar yer almaktadır. Aynı zamanda map script dosyamızı editlememize ve oluşturmamızı sağlayan bir özellik bulunmaktadır.

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Sol kısımdaki listede programın map script dosyamızı okuyarak bize gösterdiği AREA ve ROOM listesi vardır. Bu listeden GROUP olarak tanıtılmış olan harita bölgelerimize ulaşabiliyoruz. Her birine tıkladığımızda sağ taraftaki haritada o bölgeyi görebiliyor ve oraya gidebiliyoruz.

 

       Go to Location tuşuna basarak haritada gösterdiğimiz noktaya teleport olabiliyoruz. Send to Location tuşuna basarsak önümüze bir Target çıkıyor ve bir karakteri veya NPC'yi oraya teleport edebiliyoruz. Where I Am tuşuna tıkladığımızda oyun içerisinde üstümüzde bulunduğumuz bölgenin koordinatları çıkıyor. Harita scripti içinde Find tuşu ile arama yapabiliyoruz. Ayrıca haritada bir yere tıkladığımızda haritanın alt kısmında o noktanın koordinatlarını çıkarıyoruz.

 

       Diğer önemli bir tuş ise Edit Map Scripts tuşudur. Bu tuş ile haritamızda yeni bir AREA veya ROOM oluşturabiliriz. Nasıl yapacağımızı aşağıda ayrı bir başlık altında görelim.

 

Axis'te Edit Map Scripts'i kullanarak AREA tanımlama ve REGION oluşturma

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere öncelikle New Area tuşuna tıklayarak bir AREA ismi veriyoruz. Ben örnek amaçlı Britain için bir AREA oluşturuyorum. Bilmeniz gereken önemli bir nokta bu program ile direkt olarak map scriptine sağlıklı bir şekilde kayıt yapamazsınız. Bu yüzden manuel olarak scripti kendimiz yazacağız ve map script dosyamıza ekleyeceğiz.

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Öncelikle RECTANGLES değerlerimizi harita üzerinde çizmemiz gerekiyor.Bu değerler map script dosyamızdaki RECT değeridir. Draw Rectangles yazan bölümün yanındaki kutucuğa tıklıyoruz ve işaretli kalması gerekiyor.Bilmeniz gereken bazı noktalar ise, mouse sağ tuşu ile haritada sağa sola gidebilirsiniz. büyüteç işaretleri ile yakınlaşabilir ve uzaklaşabilirsiniz. Mouse sol tuşu ile bir alana tıklayıp mouse aşağı doğru sürüklenir ve bıraktığınızda çizdiğiniz alan mavi olur ve sol taraftaki boş ekrana bir RECT değeri gelir. Bu değer o bölgenin sol üst köşesi ile sağ alt köşesinin koordinatlarıdır. Haritada herhangi bir noktaya mouse sağ tuşu ile tıkladığımızda haritanın üst kısmında Map Center yazan yere o noktanın koordinatı gelmektedir. Bu bölümü script içerisinde P değeri olarak atayacağız.

 

       Şimdi RECT değerlerimizi kullanarak bir AREA tanıtalım. RECT değerleri öylesine yazılmıştır.Nedeni ise orjinal map script dosyasında Britain şehri sadece AREA olarak değil ROOM olarak da tanıtıldığı içindir.

 

[AREADEF a_townbritain]
EVENTS=r_default,r_default_rock,r_default_water,r_default_tree,r_default_grass
NAME=Britain
GROUP=Britain
FLAGS=04180
P=1495,1629,10,0
RECT=1410,1517,1691,1778,0
RECT=1436,1494,1670,1517,0
RECT=1522,1778,1641,1798,0
RECT=1691,1532,1721,1595,0
RECT=1388,1697,1410,1766,0
RECT=1294,1679,1411,1697,0
RECT=1295,1559,1313,1577,0
RECT=1392,1559,1410,1577,0
RECT=1302,1577,1410,1680,0
RECT=1313,1563,1392,1577,0
RECT=1500,1405,1550,1478,0
RECT=1520,1478,1527,1494,0

 

       Script içerisindeki değerlerimizin ne olduğuna bakalım.

 

AREADEF ile bölgeye bir defname atıyoruz.

 

EVENTS, sphere_region script dosyasının içerisinde tanımlanan REGIONTYPE değerleridir. Bu değeri kullanarak şehire giriş çıkışlara istediğimiz herhangi bir niteliği ekleyerek bir regiontype yaratabiliriz.Örnek vermek gerekirse bir katil şehri yapmak istiyorsak;

 

[REGIONTYPE r_katilsehri]
ON=@ENTER
IF <SRC.KILLS> > 5
SRC.MESSAGE Katil Şehrine Hoşgeldiniz <SRC.NAME> Sen bir katilsin ve kendini evinde hissedebilirsin.
SRC.MUSIC=midi_katil
RETURN 0
ELSE
SRC.MUSIC=midi_katil
ENDIF

 

       Region script dosyasının içerisinde ayarlayabileceğimiz bir çok şey mevcuttur. Water region niteliğimizde balıkların çıkma oranları, Rock niteliğinde madenlerin çıkma oranları, Tree niteliğinde ağaçlardan odunların çıkma oranlar ve hangi odun, maden ve balıkların çıkmasını istediğimizi ayarlayabiliriz.

 

       NAME, şehrimizin veya bölgemizin ismini belirteceğimiz satırdır.

 

       GROUP, Axis üzerindeki Travel bölümünde listelenen gruplar için bölgemizi bir grup içerisinde göstermemiz gerekir.

 

       FLAGS değeri o bölge içerisinde belirleyebileceğimiz ve sphere_defs scripti içerisinde tanımlanan [defname region_flags] değerlerini tek bir kod şeklinde yazabileceğimiz satırdır. Birden fazla flag ekleyebiliriz. Axis ile nasıl ayarlanacağına bakacak olursak;

 

7

 

       Sol taraftaki Map Flags yazısına çift tıkladığımızda karşımıza sağ taraftaki pencere açılmaktadır. Bu pencerede bir çok flag değeri yer almaktadır. Öncelikle bu flag değerlerini açıklayalım.

 

All Magic banned: Büyü yapılmasını engeller.

 

Recall In not allowed: Bölge içerisinden recall olunmasını engeller.

 

Recall Out not allowed: Bölge dışarısından recall olunmasını engeller.

 

Gate not allowed: Gate açılmasını engeller.

 

Teleport not allowed: Teleport olunmasını engeller.

 

Damaging magic not allowed: Damage veren büyülerin yapılmasını engeller.

 

Region is a ship: Oluşturduğunuz regionun gemi regionu olarak göstermenizi sağlar.

 

No building allowed: Bölgeye ev kurulmasını engeller.

 

Name available globally: Bölgeye atadığınız NAME değerini aktif eder. Seçmezseniz World'e atadığınız isim görünür.

 

Announce to all who enter: Yazılan mesajların anons şeklinde görünmesini sağlar.

 

Instant Logout allowed: Oyunda çıktığınızda direk oyundan düşmenizi sağlar.

 

Region is underground or indoors: Bölgenin bir bina içinde veya yer altında olduğunu belirtmenizi sağlar.Dungeon için kullanılır. Bunu kullanmamızın nedeni ise örnek vermek gerekirse bir dungeon içerisinde Cave'den maden çıkmasını engellemek içindir.

 

Items don't decay here: Itemlerin bölgede bozulmamasını yok olmamasını çürümemesini sağlar.

 

Region is safe from harm: Güvenli (Safezone) bir bölge olmasını sağlar.

 

Region is guarded: Şehir korumalarının aktif olmasını (Guardzone) sağlar.

 

       Axis ile bu pencere açıldığında birden fazla istediğimiz değerleri seçerek OK tuşuna bastığımızda Map Flags değerinin yanında bir rakam oluşacaktır. Bu rakamı script içerisindeki FLAGS= değerimize atıyoruz.

 

       P değerimiz örnek vermek gerekirse ".go Britain" yazdığımızda gideceğimiz koordinatı belirtmektedir. Bu bölgemizin merkezini ve direkt teleport noktasını belirtmektedir.

 

       RECT değerlerimiz ise daha önce çizdiğimiz, bölgenin sınırlarını belirlediğimiz değerlerdir. Orjinal map script dosyasında şehirler genel olarak az sayıda RECT değerleri ile tanımlanmış fakat dikkat edilmesi gereken nokta ROOM olarak da tanıtılmış olmasıdır. Axis ile sınırlarını belirlediğimiz bu RECT değerlerinin hepsini alt alta yazıyoruz ve işlemi tamamlıyoruz.

 

       Axis daha önceki Sphere versiyonlarına göre yapıldığı için stable bir şekilde çalışmamaktadır. Bu sebeple map scriptimizi sağlık bir şekilde oluşturamıyoruz fakat RECT değerlerini tek tek bakarak elle girmek yerine Save Changes tuşuna bastığımızda Sphere klasörümüzün içerisine sphere_map isminde bir dosya oluşuyor ve tanıttığımız AREA'nın RECT değerleri orada çıkıyor. Bu da AREA oluştururken bize kolaylık sağlamış oluyor.

 

Flags / Brain Sekmesi

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Bu bölümde bir önceki kısımda bahsettiğimiz region flags değerlerinin yer aldığı sphere_defs script dosyamızın içerisindeki diğer flags değerlerimizi değiştirip düzenleyebileceğimiz bir bölümdür.

 

       Bu sekmede yer alan değerler, Memory flags, Spell flags, Stat flags'tır. Bir NPC veya karakter üzerinde bazı büyü etkilerini direkt olarak verebilir, skill ve stat değerlerini ayarlayabilir ve diğer flag değerlerini atayabilirsiniz.


Spawns Sekmesi

 

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Bu sekmede sol tarafımızda programın scriptlerimizden okuduğu NPC'ler yer almaktadır.Listeden bir NPC seçtiğimizde sol tarafta NPC'nin görüntüsü çıkmaktadır. Diğer tuşlar ise NPC çıkartmak, küçültmek, öldürmek gibi komutları oyun ekranına göndermektedir.

       Bu bölümde yapabileceğimiz başka bir şey ise Spawn koymaktır. Spawn koymak için yapacağımız ayarlar;

       Amount: Koyacağımız spawndan kaç tane NPC çıkmasını istediğimizi buraya yazıyoruz.

       Min Time: NPC öldükten sonra veya ehlileştirildikten sonra minimum kaç dakika sonra spawn olmasını istediğimizi yazıyoruz.

       Max Time: NPC öldükten sonra veya ehlileştirildikten sonra maximum kaç dakika sonra spawn olmasını istediğimiz yazıyoruz.

       Max Dist: NPC'nin spawndan kaç kare uzaklığa kadar gezebileceğini ayarlıyoruz.


       Spawn koymak için yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra Place tuşu ile world üzerine bir worldgembit yerleştiriyoruz ve Init tuşuna basıyoruz. Belli bir süre bekleyiniz çünkü program o koyduğumuz worldgembit itemine gerekli olan nitelikleri atamak için birden fazla kod yazarak o iteme atama yapıyor. Bu işlem bittiğinde spawn aktif olmuş oluyor.


Items Sekmesi

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Bu sekmede sol tarafımızda programın scriptlerimizden okuduğu itemler yer almaktadır. Script dosyasının içerisinde olmayan bir itemi burada göremezsiniz ve çıkartamazsınız. Bu bölümde bir itemi world üzerine eklemek için, yükseklik değerini ayarlamak için, yönünü belirtmek için veya bir bölgedeki itemleri silmek veya sabitlemek için kullanacağımız komutlar yer almaktadır. Bir item seçtiğimizde itemin görüntüsü sağ tarafta çıkacaktır. Aynı zamanda bir itemin spawnını da buradan koyabiliriz.

       World Build yaparken genelde komut yazılır ve bu çok uğraştıran ve zaman kaybettiren bir yoldur. Bu nedenle WB için Axis kullanmak programın sizin için kodları yazmasını sağlar ve size zaman kazandırır. Sağ taraftaki Find tuşu ile itemin isminden veya ID numarasından itemi çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

       Eğer bir item koyarken ATTR değerinin 010 yani statik olmasını istiyorsanız Tile tuşunun sağ tarafındaki lock down bölümündeki kutucuk işaretli olmalıdır. Tile tuşu ile bir noktadan başka bir noktaya kadar her pixele o itemi koyabilirsiniz.

 

Item Tweak, Player Tweak ve Launcher Sekmesi

 

 Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Item Tweak sekmesinde itemlerimizin ATTR değerlerini değiştirebilir, TYPE değerlerini değiştirebilir, isimlerini değiştirebilirsiniz.

       Bu bölümde yapabildiğimiz bir diğer şey ise bir Spellbook'un hangi sayfalarının dolu veya boş olmasını istiyorsak o sayfaları MORE değerlerine atayarak belirleyebiliriz. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

 

111

 

       Yukarıda görüldüğü üzere Spellbook Tweak tuşuna bastığımızda karşımıza bu ekran geliyor. Bu ekranda Spellbook sayfalarının yanındaki (+) lara bastığımızda o sayfanında içerisine girebiliyoruz. Örneğin 1st Circle yanına tik koyarsak aşağıdaki MORE değerleri değişiyor. Set MORE, Set MORE2 ve Set MOREP tuşlarına sırayla basarak Spellbook'un üzerine tıkladığımızda sadece 1. sayfa büyülerinin yüklendiğini görebilirsiniz.

 

       Diğer bir özellik ise Hues.mul dosyamızı görerek içerisindeki renklerden birini seçmek ve oyuna içerisine komut olarak göndermektir.

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Burada hem isim verilmiş renkleri seçebilir renk kodlarını Export edebilirsiniz. OK tuşuna bastığınızda Item Tweak kısmına geri döneceksiniz ve seçmiş olduğunuz renk ile Set tuşuna basarak oyun içerisine ".set color 0xxxx" şeklinde bir komut göndereceksiniz.

       Player Tweak bölümüne geldiğinizde ise bir oyuncuyu yönetici olarak atayabilir, Player üzerinde TAG değerleri kullanabilir ve bir Player'ın .info ile gördüğünüz tüm niteliklerini tek bir tuş ile ayarlayabilirsiniz.

       Launcher kısmı sadece client.exe dosyanızı göstermeye yarar. Pek kullanışlı bir özellik değildir.

 

Settings Sekmesi

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Bu sekmede daha önce yaptığımız bazı genel ayarların yanında Axis programının bazı özellikleri ve ekstra editörleri yer almaktadır. Sol kısımda daha önce de belirttiğimiz programın genel niteliklerinin bulunduğu kutucuklar vardır. Orta kısımda script dosyalarımızı okutmamız için gerekli olan profil oluşturma bölümü vardır. Sağ kısımdakilere geçecek olursak;

 

Close Axis: Programı kapatır.

Reload Scripts: Seçtiğimiz profile göre script dosyalarını tekrar programa yükler.

Close UO Client: Oyun açıksa client kapatır.

GUI Script Editor:

 

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Bu editör ile scriptlerimizi düzenleyebilir, Item veya NPC'lerin scriptlerinde çeşitli nitelikleri düzenleyebilir ve eklentiler yapabiliriz.

 

Raw Text Editor: Bu tuşa tıkladığımızda bir Browse ekranı açılacak ve istediğimiz bir scripti seçerek o script dosyasının açılmasını sağlayacağız. Notepad gibi bir Text editör olarak kullanılması için yapılmış bir özelliktir.

 

Account Manager: Oyun içerisinde Account ile ilgili işlemlerimiz için komut göndermeye yarayan bir bölümdür.

Additional Settings: Bu bölümden öğretinin ilk kısımlarında bahsetmiştik.

 

Axis ile Itemleri Statik veya Dinamik Hale Getirme[Static Tool]  [KULLANILMASI TAVSİYE EDİLMEMEKTEDİR]

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Axis programının Static Tool mantığı şu şekildedir. Öncelikle üst bardaki File tuşuna tıklayarak Select Worldfile diyoruz ve sphereworld.scp dosyamızı okutuyoruz. Bu sayede haritamız üzerindeki dinamik itemleri programın okumasını sağlıyoruz. Harita görüntüsü ekranındaki itemler ile ilgilenir. Üstteki görüntüdeki haritada görünen bölgedeki statik itemleri göstermek için Static Items kutucuğunu işaretlediğimizde biraz bekliyoruz ve statik itemler listeleniyor. Eğer bu itemlerden bazılarını veya hepsini dinamik hale getirmek istiyorsak CRTL veya SHIFT tuşlarımızı kullanarak hepsini seçiyoruz veya bir kısmını seçiyoruz. Daha sonra Make Dynamic tuşuna basıyoruz ve Dinamik hale getirmiş oluyoruz. Tam tersini yaparsak yani o bölgedeki dinamik itemleri göstermek istersek Dynamic Items kutucuğunu işaretleyerek gösteriyoruz. Dinamik itemler sphereworld.scp dosyasından okutulur ve seçtiklerimizi Make Static tuşunu kullanarak statik yapabiliyoruz.Daha sonra File bölümünde Apply Patch file dediğimizde Axis klasörümüzün içerisinde yeni mul dosyalarımız oluşmuş oluyor ve isimlerini değiştirerek Ultima klasörümüze atıyoruz. Eğer bir itemi statik hale getirmişsek oyun içerisinde o itemin dinamik halini silmemiz gerekmektedir.

       Axis Static Tool'un başka bir özelliği ise statik her türlü itemin type değerleri ile oynayabilmemizi sağlamaktadır. Örneğin bir Forge itemi Statik olduğu halde type değeri t_forge değilse Forge işlevi görmüyor demektir ve bunu Criteria bölümünde değiştirebiliriz.

NOT: Axis'in Static Tool eklentisi sağlıklı çalışmamaktadır. Yedek almadan çalışırsanız çoğu zaman itemlerinizin harita üzerinde birbirine girdiğini ve haritanın kullanılamaz hale geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

 

Misc, Commands Sekmeleri

 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

       Misc sekmesinde büyü kullanımı, oyun içerisinde çeşitli sound ve midilerin çalınması ve bazı komutlar yer almaktadır. 

       Commands sekmesinde ise oyunda kendi oluşturduğumuz bazı özel komutlarımızı programa ekleme imkanı sunmaktadır. Örneğin .uodev isminde bir komut eklediğimde bunu Axis üzerine de kullanmak için ekleyebiliyorum. Bu özelliği ile yöneticilerinize kullanışlı bir panel yaratmak imkanı sunabilirsiniz.

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarAxis