Dragon Map Editor (Bu öğreti Dragon Mod11 ile çalışılarak hazırlanmıştır.)

1.Başlarken Gerekli Olanlar

Öncelikle map yapımı için mapi çizmemiz gerekir.Bunun için Photoshop programını öneriyorum.Aslında Paint ile de çizilebilir ve boyanabilir fakat photoshopun bazı özelliklerinden faydalanacağımız için photoshop daha kullanışlıdır.Çok iyi bir photoshop bilgisine sahip olmanız gerekmez.Photoshop CS2 9.0 tercih edilebilir. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Adobe Photoshop CS2 9.0 Download

İkinci olarak bir Dragon sürümü tercih etmelisiniz.Her sürümde bir kaç hata mevcut olmasına rağmen bunlar giderilebilir hatalardır. Kendi ihtiyaçlarınıza göre harita yapımı konusunda tecrübe edindikçe bu sürümler arasındaki farkı kavrayacaksınız.

 

Dragon sürümlerine ulaşmak için Program Arşivi'ne söz atabilirsiniz.

2.Harita Boyutları, Renk Dosyaları ve Genel Bilgiler

Öncelikle bizim yapmak istediğimiz haritayı map0.mul dosyasını kullanarak yapabiliriz. Map2.mul, map3.mul map4.mul'un boyutları birbirinden farklıdır.En büyük harita ise map0.mul yani Felucca diye bildiğimiz haritadır.Boyutları ise 6144 x 4096 pixeldir. Bu boyut mapin
tamamını oluşturur fakat dungeonların bulunduğu bölge için de bir bölüm ayırmamız gerekir.Bu bölüm 1025 x 4096 pixellik sağ kısımdan oluşur.Resim olarak göstermek gerekirse aşağıdaki gibidir.


1

Normal şartlarda yukarıdaki resim gibi olmasına rağmen mavi renkteki bölgelerin programdan water olarak yani deniz olarak çıkması gerekir. Fakat bunun için programın kullandığı renk dosyasını photoshopa tanıtmanız gerekir.Yani palet dosyasını yüklemeliyiz.

Bu bilgileri verdikten sonra, İlk dosyamızı photoshopta açalım.

File > New dedikten sonra genişlik (Width) 6144, yükseklik (Height) 4096 ve Resolution 72 RGB color yapıyoruz. Sayfamız açıldıktan sonra,

İmage > Mode > İndexed Color seçiyoruz. Ve şu andan itibaren, daha önce photoshop kullanan arkadaşlar bilirler, Artık Layerlar ile çalışamayız.

Şimdi de renk dosyasını ve action dosyasını yüklemeliyiz.

İmage > Mode > Color Table seçerek gelecek olan pencereden Load'ı tıklamalıyız ve indirmiş olduğumuz dragon versiyonunun içindeki DragonMod11.act dosyasını yükleyerek OK'a tıklayarak pencereyi kapatalım.


2


Renklerimizi yükledikten sonra, bize color listesinde yardımcı olacak renklerin başlıklarını yani Swatches dosyasını yükleyelim.

Load swatches yerine Replace swatches dememizin nedeni üstünde bulunan renkleri kaldırmamız gerektiği içindir. Direk kendi kullanacağımız renkler yüklenir ve yanında kaç yüksekliğinde olduğu hangi rengin hangi işe yaradığı yazar.

Replace Swatches dedikten sonra Dragon dosyamızın içindeki DragonModX.Aco dosyasını seçip yüklüyoruz.

Şimdide Bu yüklediğimiz renkleri tanımamız gerekiyor.Bunu size resimlerle anlatacağım.Yüklediğiniz versiyonda olmaması olasılığına istinaden bir colortable göstereyim. Fakat bu renkler her dragon versiyonuna göre değişiklik gösterir.
3


Burada kullanacağımız renklerin yükseklikleri ve isimlerini düzenli bir şekilde görebiliyoruz. Bu renkleri bir de oyun içinde nasıl göreceğimizi göstereyim.Aşağıdakiler sadece taban olarak kullanacağımız stone ve tahtalar.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.


Bu renklerimizi tanıdıktan sonra, sizlere bir platformda karşılaştığım el çizimi skara brae şehrinin binalarının kaç kareden oluştuğu bir resmi göstereyim.Bu resmin binaların tabanlarını yaparken mutlaka yardımcı olacağımını düşünüyorum.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.


Şimdi dağları yaparken veya herhangi bir bölgeyi yaparken kullanacağımız actionları photoshopa yüklememiz gerekir.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

 

Bu action dosyasını yüklemek için, daha önce swatches'i yüklerkenki gibi sağ üst taraftaki menunun açıldığı yerdeki oka tıklayıp sağdaki menuyu açıyoruz ve Replace Actions diyoruz ve yine Dragon dosyamızın içindeki DragonMod11.Atn uzantılı dosyamızı seçip yüklüyoruz.Şimdi kısacabahsetmek gerekirse, Örneğin, bir dağı çizdikten sonra dağın 2şer pixel ile yükselmesi için dağı yükseklik renklerine göre boyanması gerekir. Bu renklendirme için Contract ve Expand kullanılır. Yani bir dağı Mountain (5) yüksekliği ile boyayıp daha sonra sadece boyadığımız yeri seçip Contract'a tıklayıp F2 ye basıyoruz veya action penceresindeki Sağ oka yani (Play) tuşu gibi olan yere tıklayıp 1 pixel içeri seçmiş oluyoruz.Tekrar F2 dediğimizde ise 1 pixel daha içeri giriyor. Daha sonra bir üst yüksekliği boyuyoruz.Bunu daha detaylı anlatacağım.

Sanırım artık çizim işlemine geçebiliriz.

3.Map Çizimi ve Boyama
a)Dağlar

Öncelikle haritanın şu anda tamamen deniz olduğunu unutmayalım. Yapacağımız bölgelerdenizin üzerinde bir ada olacak. Önce dilediğiniz şekilde bir ada çizin ve dağları ormanları yapmaya
başlayalım.

4

Bu dağı mountain 5 veya 10 ile boyadıktan sonra, isterseniz 20 ile de başlayabilirsiniz, dağımızı seçip actions bölümündeki Contract'a tıklıyoruz ve Play'e basıyoruz veya F2 ye basıyoruz veya 2 defa tıklıyoruz. Yapmak istediğimiz işlem seçili olan bölgeyi 1 pixel içeriye kaydırmak. Bunu iki defa yaptıktan sonra, (2 defa yapmamızın neden boyama işleminde pixel köşelerinden algılanan bölgenin dışına taşmasını engellemek) seçili olan bölgeyi bir üst yüksekliğe boyuyoruz. Daha sonra yine 2 defa Contract yapıp bir üst yüksekliğe boyuyoruz. Bu şekilde gittikçe yükselen
bir dağ elde ettik. Bu dağın en üst kısmının dümdüz olmasını istemiyorsak üstteki resimde görüldüğü gibi bir brush seçip bir üst yükseklik veya bir alt yüksekliğin rengini seçerek engebeli hale getirebiliriz. Eğer dağ seçili iken brush ile engebeli yapmaya çalışırsanız seçili bölgenin etrafı boyanmayacağı için rahat edersiniz.Eğer Contract'ı kullanmasaydık dağın etrafını her yükseklikte elinizle ve 2 numaralı brush ile yani kalem ile çizmeniz gerekecekti. 


b)Grass

Şimdi forest ile grassın bulunduğu bir bölge yapalım.


5


Resimde görüldüğü gibi 0 yüksekliğinden 20 yüksekliğine kadar yükselen ufacık bir tepemiz oluştu. Ve bu bölgeyi ağaçlandırmak istedik.

6

Photoshop'un özelliklerini kullanarak istediğimiz bölgeyi yukarıdaki gibi seçerek aşağıdaki gibi yükseklikleri farklı olan yerleri çıkarmamız gerekiyor.Lasso Tool ile seçtiğimiz bölgeyi yani özgür olarak seçtiğimiz bölgeyi Magic Wand Tool'u seçerek ve Alt tuşuna basılı tutarak (İmlecin
üzerinde (-) işareti çıkacaktır.Ctrl ye basık tutarsanız (+) işareti çıkacaktır.) yüksekliği farklı olan bölgeleri aşağıdakı gibi çıkarıyoruz.

7
c)Forest

Şimdi bu seçili bölge bizim için aynı yüksekliğe sahip.Bu bölgenin yüksekliği 0 olduğu için Forest içinde Forest 0 'ı kullanmalıyız. İster tamamen forest yaparsınız isterseniz Brush kullanıp nokta nokta orman yaparsınız.

8
Sadece seçili bölgeyi Forest ile boyayıp orman haline getirdikten sonra bir üst yükseklikteki Grass'ımıza da yine bir üst yükseklikteki Forest ile boyamamız gerekir.

9
Sürekli bir üst bölgeye çıkarak bu yükselen ormanımızı tamamlıyoruz.Ve karşımıza şu sekilde bir görüntü çıkacaktır.

10
Bu şekilde bir örnek verdikten sonra resimler ile farklı alternatiflerin uygulanmış halini sizlere göstereyim.Bunların tamamını ve daha farklılarını yapmak sizinle ilgili bir durum.İsterseniz çok basit isterseniz çok zorlarını yapabilirsiniz.


d)Yükseklikler

Haritanın tamamı tabiki bu şekilde bölgelerden veya dağlardan oluşmayacaktır.Şehirlerinzor veya kolay yapılması yapan kişinin bakış açısına göre değişir.Örneğin ben Türkiye haritasına başladığımda İstanbul şehrini yaparken 5 yükseklik bir yokuşun bana nelere mal olacağından habersizdim.Size bir resim göstereyim.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.Resimde gördüğünüz okların gösterdiği bölgeler yüksekliklerin değiştiği yerler.Ve bu resim çok uzaktan bir görünüm. Oyunda karakteriniz ile sabit durduğunuz kare bu çizimde 1 pixel yerine geçiyor ve 6144x4096 = 25 milyon civarın kareden oluşuyor ki bunu şehrin içindeki kareler olarak düşündüğümüzde yükseklikler için ne tarafa dogru giderseniz önününüze gelen Dirt, grass, cablestone ne var hepsinin yüksekliğini buna göre ayarlamanız gerekiyor. Çok sabır isteyen bir iş bunu kabul ediyorum fakat zaman geçtikçe ortaya çıkan tablo azminizi ve sabrınızı artıracaktır.


e)Dirt

Şimdi dağın arasından geçen bir yolun nasıl yapılacağına bakalım.Aşağıdaki resimde gayet kolay gibi görünüyor.Eğer dağı önceden çizip boyadıktan sonra bu yolu yapmaya kalkarsanız ki ben öyle yapmıştım :), dağların yol kenarlarındaki yüksekliklerini 1 pixel brush ile tekrar boyamanız gerekir. Bu da sadece biraz daha fazla uğraşmanız demektir. Ama önceden düşünmenizi ve tek seferde halletmenizi öneririm. Tabi burda gördüğümüz Dirtlerde yüksekliklerin değiştiği ve dağın içindeki dungeon girişi veya maden girişi gibi olan yere giderken gittikçe azaldığı. Resmin üst kısmında ise Snow bölgenin olduğunu farketmişsinizdir.


11


f)GrassBump

Şimdi GrassBump ların nasıl olacağından bahsedeyim.


12


Grass Bump'un çıkılamayan grass şeklinde tepe veya yükseklik olduğunu bilmelisiniz.Resimde görüldüğü gibi bu bölge için grass renginin yanına direk grassbumpu boyarsanız istediğinizi elde edemezsiniz.Yapmanız gereken Grass 0 yüksekliğinde 10 yüksekliğinde bir bump yapacak isek, Grass 0'ın olduğu yere önce GrassBump 0'ı 2 pixel kalınlığında boyayıp daha sonra bu GrassBump 0'ın yanına GrassBump 10 yüksekliğini boyamamız gerekir.Aşağıdaki resim de ne demek istediğimi anlatıyor. Açık sarı olan GrassBump 10 dur.Ve bu GrassBump 10'un yanında da Forest 10 vardır.Dış tarafta ise Grass 0 ve GrassBump 0 vardır.

13


g)Pixel Hataları

Pixellerde yapılan hatalardan bahsetmek gerekirse,

14


Yukarıdaki resimde orman içinde geçen 4 yolun kesiştiğini görüyoruz.Üstteki resim olması gerektiği gibi bir boyamadır. 

 

15

 

Yukarıdaki resimde ise yuvarlak içine aldığım bölümde 1 pixellik çıkıntılar mevcut.Bu çıkıntıları Dragon map editör trans edemiyor.Sonuçta elimizde EAGames'in kullandığı editör yok. O sebeple yollardan örnek göstermeme rağmen genel olarak Hiçbir yerde tek pixellik çıkıntı yapmayın. Her zaman en az iki pixel olsun. 


h)Water ve Ocean Değişikliği

Şimdi Mod 11 ile değişen bir özelliği anlatayım. Mod 11 'den önceki sürümlerde Water tamamen mapin içindeydi. Mod 11 ile birlikte Ocean ve Water olarak ikiye ayrıldı. Yani bir kara parçası ile suyun trans olup birleştiği yerin staticiğinin oluşabilmesi için kıyı şeridine water koymanız gerekiyor.

16


Demek istediğim yukarıdaki gibi ocean mape grass nasıl ekleniyorsa o şekilde ekleniyor. Fakat kıyı olarak boyadığınız açık mavi renk olan bölgeleri Dragon mape static olarak ekliyor. Bu durum aslında Birkaç sorunu giderdiği gibi beraberinde bir sorun getirdi. Kara parçasının water ile birleştiği yerlerde North West kısmına bakan yerleri bu editör tam anlamıyla çeviremiyor.Pixel olarak kare kare gösteriyor. World forge veya Centred ile bütün bu bölgeleri kendi başına tek tek düzeltilebilir. Aslında görüntü olarak grass sadece birleştiği yerde ve sadece NW ye bakan bölgede kare görünüyor. Aslında oynanılabilirlik açısından Hiçbir zararı yok sadece görüntü olarak çok az da olsa bozuluyor. 


4)Dungeonlar

Dungeonların çizimine gelecek olursak, düşünce biçimimize göre değişecek olan bir zorlukla karşı karşıya kalıyoruz. Dragon'da normalde staticler içinde cave wallar mevcut fakat bu walları kullandığımız zaman maden olarak yaptığımız bölgelere de otomatik olarak cave wall
koyuyor.Programcı olan arkadaşlar dragonun scriptlerine girerek mapin istediği bölümüne bu staticin konulması için bir değişiklik yapabilir diye biliyorum.Sonuç olarak elimizdeki programı programcı olan arkadaşlar için değil standart bir yaklaşımla bilmeyenler için anlatıyorum.Bu
sebeple cave walları static olarak eklemememiz gerekitiğini ve nasıl yapılacağını programı çalıştıracağımız bölümde göstereceğim.

Dungeonlar normal walllardan oluşan cave wall veya dungeon wallardan oluşan farklı tiplere sahip. İsterseniz düz bir biçimde çizip kenarlarına normal wall koyup dungeon itemleriyle build yapıp dungeon yapabilirsiniz.Birde Destard tarzında Level lerden oluşan ve yükseklikleri farklı ve cave merdivenleri ile yapılan yükseklikler arası geçişi sağlayan daha fazla komplike ve karmaşık şeylerde yapabilirsiniz.Tercih sizinle alakalı.

Sonuç olarak programı kullana kullana neler yapabileceğinizi kendiniz keşfedeceksiniz.Cave ile yaptığınız bir dungeonun içine hem snow hem water hem yükseklik katmak sizin programı ne kadar tanıdığınızla ilgili. Bu sebeple yapamadığınız şeyler olursa hemen pes etmeyin ve başka bir yolunu bulmaya çalışın.

Ayrıca Dungeon bölümüne sunucunuzda kullanmak istediğiniz bir etkinlik alanı varsa, bunu istediğiniz şekilde yapabilirsiniz.Sadece sphere deki itemler ile değil dağlar denizler ile de yapabilirsiniz.Örneğin savaş alanı yapabilir ve mountain ve ağaçlarla süsleyip değişik buildler ile ilgi çekici farklı olabilirsiniz.

5)Programın Çalıştırılması

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.


BMP File yazan kısıma Photoshopta Çizip kaydettiğiniz BMP doyasını göstermeniz gerekiyor. Fix File kısmı boş kalsın. Map File kısmını ise normal UO klasörünüzün içindeki Map0.mul dosyasını kopyalayıp Dragon klasörüne atın.Ve Bu attığınız map0.mul dosyasını gösterin.

Daha sonra Starta bastığınızda Program çalışmaya başlayacak ve yaklaşık 1 dakikada convert tamamlanacak.Size convert bitmeden önce Clear Static yapmak isteyip istemediğinizi soracak ve sizde evet diyeceksiniz. Fakat Mapinizin son hali oluştuktan sonra eğer mapinize edit
yapıyorsanız o zaman Hayır demelisiniz çünkü yaptığınız maden girişleri falan hepsi silinir.

Convert bitince gösterdiğiniz map0.mul dosyası artık sizin çizdiğiniz mapi içeriyor.Ama daha işimiz bitmedi.

Daha sonra Static Patch e tıklıyoruz Eğer sol taraftaki liste boş çıktıysa o pencereyi kapatıp Dragon klasörünüzün içindeki DragonSp.exe yi çalıştırın. Ve karşınıza bu görüntü gelsin.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.


Hepsini seçmek için ALL ı tıklıyoruz ve start diyoruz ve staticleri de eklemiş oluyoruz. Static dediğimiz şeyler görüldüğü gibi kıyıdaki waterlar, swamp ile forestin birleştiği pixeller gibi yerlerdir.Size daha önce bahsettiğim cave walları eklememeniz gerekiyor.Hepsini seçtikten sonra
Cave wallın black ile birleştiği staticleri çıkarmalısınız.

Source üzerindeki BMP dosyalarından da faydalanabilirsiniz.

 

[Bu öğreti zaman içerisinde Source Forum'u ile birlikte geliştirilecektir.]

 

Purgatory


Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarDragon Map Editör