Map Renderer

Bu program haritamızın istediğimiz bir bölgesinin 3d ekran görüntüsünü almak konusunda kullanışlı bir programdır. Kullanımı ise basittir. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Map Renderer

 

       Programı indirdikten sonra RAR dosyasını açtığınızda karşınıza 3 tane dosya gelecektir. Bu dosyaların biri programın EXE dosyası bir tanesi DLL dosyası diğeri ise config.xml dosyasıdır. Bizim ilgilenmemiz gereken dosya config dosyasıdır.Config dosyasını notepad açtığımızda karşımıza aşağıdaki kodlar gelecektir.

<CONFIG>
<UO>
<!-- Your UO Path -->
<MULPATH>C:\Program Files\EA Games\Ultima Online Mondain's Legacy</MULPATH>

<!-- Rendering Area -->
<MINX></MINX>
<MINY></MINY>
<MAXX></MAXX>
<MAXY></MAXY>

<!-- Output File (Windows Bitmap) -->
<OUTPUT>output.bmp</OUTPUT>

<!-- Worldfile Patch (_not_ an emu worldfile) -->
<PATCHES>worldfile.dif</PATCHES>

<!-- Detail level: 0 = best, be careful with this! ;) -->
<DETAIL>0</DETAIL>

<!-- Cache sizes: lower = less memory usage, more cpu usage -->
<CACHE_ART>5000</CACHE_ART>
<CACHE_TEXTURE>3000</CACHE_TEXTURE>
<CACHE_GROUND>3000</CACHE_GROUND>
<CACHE_BLOCK>10000</CACHE_BLOCK>
</UO>
</CONFIG>

 

       Config dosyamızı notepad ile açtıktan sonra içerisinde düzenlememiz gereken ilk yer Mulpath'tir. İki Mulpath kodu arasına yukarıdaki görüldüğü üzere Ultima Online klasörümüzün yolunu göstermemiz gerekiyor. Daha sonraki MINX MINY koordinatlarını düzenlememiz gerekiyor.

       Oyun içerisinde ekran görüntüsünü almak istediğimiz bölgenin sol üst köşesi ve sağ alt köşesinin koordinatlarını bilmemiz gerekiyor.

       Sosaria haritasında Britain Bank bölgesinin sol üst köşesinin koordinatı 1414,1644'tür. Bu koordinat bizim MIN değerimizdir. MINX=1414, MINY=1644 olarak tanımlanır. Sağ alt köşeye gittiğimizde ise koordinatlarımız, 1418,1748'dir. MAXX=1418, MAXY=1748 olarak tanımlanır.

 

       Bu değerleri XML dosyamızın içerisine yazıyoruz

<MINX>1414</MINX>
<MINY>1644</MINY>
<MAXX>1518</MAXX>
<MAXY>1748</MAXY>

       Output File bölümü ise Map Renderer programını kullandıktan sonra oluşacak olan BMP dosyasının ismini belirtmektedir.Aynı kalmasının bir sakıncası yoktur.

       Detail bölümü programın zoom niteliğini ifade etmektedir.

detail 0       original size
detail 1       50% zoom
detail 2       25% zoom

       Şeklinde devam etmektedir.

Aşağıdaki diğer değerler ise görüntü alacağımız bölgenin büyüklüğüne göre değişmektedir fakat önemli olan nokta tüm haritanın görüntüsünü almanız neredeyse imkansızdır. Bunun için yüksek bir disk alanına sahip olmanız gerekir ki sahip olsanız dahi photoshop veya bir resim görüntüleyici ile bu dosyayı açmak mümkün değildir.

 

       Program IRIS için yapıldığından dolayı stable çalışması için Ultima Online klasörünüze boş da olsa bir verdata.mul dosyası atmanız gerekmektedir.

 

       Bu tanımlamaları yaptıktan sonra programı çalıştırdığımızda bir DDOS ekranı açılacak ve bu görüntünün block değerleri BMP dosyasına yazılmaya başlanacaktır.

 

maprenderer

 

       DDOS ekranı BMP oluşturulduktan sonra kapanacaktır ve MapRenderer klasörümüzün içinde output.bmp dosyası oluşacaktır. 

 

maprenderer1

 

        Bu görüntü Detail 2 değerinde alınmıştır. Çözünürlük 1200 civarındadır. Çözünürlüğü daha çok artırmak ve görüntüyü daha yakın hale getirmek için Detail değerini 1 veya 0'a kadar düşürebilirsiniz.

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarMap Renderer