Multool

       Multool genel olarak harita üzerinde yaptığımız build işleminden sonra itemleri statik hale getirmeye ve statik olan itemlerimizi harita üzerinden silmemiz konusunda bize stable bir imkan sağlar. Dinamik itemleri statik yapma konusunda en sağlıklı çalışma mantığına sahip programdır.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Öncelikle masaüstünüzde bir klasör oluşturun. Bu klasör içerisine Multool.exe dosyasını atın. Daha sonra üzerinde işlem yapmak istediğiniz statics0.mul ve staidx0.mul dosyasını bu klasörün içerisine atın. Artık bu klasör içerisinde işlem yapacaksınız.

        Dünya üzerinde yapmamız gereken build işlemleri bittikten sonra oyun içerisinde ".serv.export items.wsc" komutunu yollayacağız. Bu komut bize dünya üzerindeki tüm dinamik itemleri items.wsc dosyası ile kaydedip vermektedir. Bu items.wsc dosyası Sphere klasörünün içerisinde oluşmaktadır. Bu dosyanın içine baktığımızda;

 

SECTION WORLDITEM 1
{
SERIAL 1073748610
NAME wooden wall
ID 14
X 935
Y 561
Z 7
CONT -1
TYPE 172
AMOUNT 1
COLOR 0
}

şeklinde itemlerimiz yer almaktadır. İtemlerimizin isimleri X,Y,Z değerleri, Type ve Color değerleri de yer almaktadır.


       Daha sonra ilk başta oluşturduğumuz klasöre bu items.wsc dosyasını atıyoruz ve üstteki resimlerde de olan Freeze Statics sekmesine geliyoruz. Burada en alttaki All kutucuğuna işaret koyduktan sonra Freeze tuşuna tıklıyoruz ve statik alma işlemi bitmiş oluyor. Klasörümüzün içerisindeki statik dosyalarımızın içinde artık yeni yaptığımız alanlar ve buildler yer almaktadır. Bu dosyaları Ultima klasörümüze atarak statik olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

       Haritamızın belli bir bölümündeki statik itemleri silmek istiyorsak, Clear Statics kısmına geliyoruz ve silmek istediğimiz bölgenin sol üst köşesinin koordinatını X1 Y1 değerlerine, sağ  alt köşe koordinatlarını ise X2 Y2 değerlerine yazıyoruz. Daha sonra Clear tuşuna tıkladığımızda silme işlemi gerçekleşmiş oluyor.


       Multool'un diğer özellikleri kullanışlı veya kullanılabilir olmadığı için anlatmaya gerek görmüyorum.

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarMultool