UO CentrED

1.Başlarken Gerekli Olanlar

 

Öncelikle iki tane dosya indirmemiz gerekiyor.

 

CentrED_win32_0-6-1.exe ismindeki dosyayı;

http://redmine.aksdb.de/attachments/download/22/CentrED_win32_0-6-1.exe

 

cedserver_win32_0-6-1.zip ismindeki dosyayı;

 

http://redmine.aksdb.de/attachments/download/24/cedserver_win32_0-6-1.zip

 

linklerinden indirebilirsiniz.İlk dosya Programın kurulum dosyasıdır.Program bir nevi client gibidir.İkinci Dosya ise bağlanmamız gereken bir server niteliğindedir.

2.Programın Kurulumu

 

centred1

 

Next Diyoruz.

 

centred2

 

Bu versiyonda nelerin eklendiğini gösteriyor. Tekrar Next diyoruz.

centred3

Programı nereye kurmak istediğimizi gösteriyoruz. Aynen kalabilir ve tekrar Next diyoruz.

centred4

Başlat menusundeki ismini belirtmemizi istiyor.Tekrar Next diyoruz.

centred5

Masaüstünde simge oluşmasını istiyorsanız işaretleyip Next diyoruz.Ve daha sonra İnstall deyip programımızı kuruyoruz.Fakat daha sonraki pencerede çıkan Launch CentrED işaretini kaldırıyoruz çünkü daha serverımızı açmadık.

 

 

3.Cedserver'ın Kurulumu

 

İndirdiğimiz cedserver dosyasını Ultima Online klasörünün içine atıyoruz ve daha sonra açıyoruz.Karşımıza şöyle bir dos ekranı açılıyor.

 

centred6

 

Bu ekranda Port aynen kalabilir ya da farklı bir port yazabilirsiniz.Ben bi anlamı olmasa da Portu 2493 yazdım.

Daha sonra bize mul dosyalarımızın yerine soracak ve tek tek elimizle yazarak dosya yolunu gösteriyoruz.Ayrıca klasörü yazdıktan sonra dosya ismini de yazmayı unutmayınız.

 

Bir sonraki mul dosyalarının yolunu gösterirken klavyemizdeki SAĞ OK tuşuna basarak daha önce yazdığımız satırı yazabiliyoruz.Bu sebeple klasör ismine kadar o şekilde yazabiliriz ve daha sonra mul ismini yazarak ENTER'layabiliriz.Bu açıdan bir kolaylık olmuş oluyor ve tek tek yazmamıza gerek kalmıyor.

 

Yolunu göstereceğimiz dosyalar sırasıyla geliyor.

*map0.mul

*statics0.mul

*staidx0.mul

*tiledata.mul

*radarcol.mul

 

Daha sonra map boyutlarını soruyor.Eğer Mondain's Legacy ve sonraki sürümler ile çalışıyorsanız map boyutlarını 896x512 yapmanız gerekiyor. Bunun nedeni bu sürümden sonra harita boyutu büyümüştür.

 

centred7

 

Admin account için bir isim belirleyin ve yazın.Ben Ceyhan yazıyorum.Daha sonra password yazıp ENTER'layın.Password yazarken yazdığınız karakterler görünmeyecektir. Görünmüyor diye tekrar tekrar yazmaya çalışmayın.

 

centred8

 

Karşımıza resimde yazanlar geldiği zaman Server açılmış demektir ve Cedserver'ı kapatmıyoruz. CentrED'i kullandığımız süre boyunca hep açık kalması gerekiyor.Daha sonra bu yaptıklarımızı tekrar yapmamız gerekmeyecektir.Cedserver'ın ayarlarını bir XML dosyasının içine kaydedecektir Ultima klasörünün içine.

Ayrıca CentrED kullanırken Sphere.exe, Axis.exe, Ultima Online clientleri veya mul dosyalarını kullanan bir şey açık kalmamalıdır.

 

Artık CentrED'i açabiliriz.

 

centred9

 

Karşımıza çıkan Login ekranında Port'u 2493 yapmanız gerekiyor. Çünkü Dos ekranında portu 2493 olarak girmiştik.Admin account isminizi ve şifresini yazıyorsunuz. Ayrıca alt tarafta Ultima Online klasörümüzün yolunu gösteriyoruz.

 

Account ismini, portu ve Ultima Online klasörünün yolunu tekrar göstermek zor geliyorsa, sağ tarafta profil oluşturarak o profil yardımıyla giriş yapabilirsiniz, size kalmış.

 

Ve Sonunda OK tuşuna basarak CentrED'e giriş yapıyoruz.

 

centred10

 

4.Programın İçeriği ve Tanımlar

 

Öncelikle programdaki tuşların ve diğer özelliklerin ne olduğunu ve ne işe yaradığından bahsedelim.

 

centred11

 

1.Bağlantı Tuşu

centred12

Cedserver'a bağlanmamızı veya bağlantıyı koparmamızı sağlıyor.

 

2.Select Tuşu

centred13

Bu tuş ile bir işlem yapılmamaktadır. Ve işlem yapmadığınız zamanlarda bu tuşun basılı olması yanlışlıkla mape bir şey eklemenizi önleyecektir. Bu tuşun ve DRAW TİLES tuşunun diğer fonksiyonlarını bir sonraki bölümde anlatacağım.

 

DRAW TİLES tuşu kısaca itemi eklemek için kullanacağımız tuştur.

 

3.Move Tiles Tuşu

 centred14  centred15

Bu tuşa bastığınızda yukarıdaki pencere önünüze gelecektir.Örneğin yukarıdaki 1 br. Seçili ve sol üst tarafa doğru işaretlenmiş şekilde bir itemin üzerine tıkladığımızda, o itemi 1 br seçtiğimiz yöne doğru kaydırmaktadır.

 

4.Elevate Tiles Tuşu

 centred16centred17

Bu tuş seçtiğimiz itemlerin Z (Yükseklik) değerlerini ayarlamak için kullanılır. Raise seçip 1 br seçersek üzerine tıkladığımız item 1 br yukarıya kayacaktır. Lower ise aşağıya kaydırır.

 

Set seçeneğini seçersek itemin belli bir birim aşağı kayması veya yukarı kayması ile ilgili değil direk hangi Z değerinde (Yükseklikte) olmasını istiyorsak o yüksekliği ayarlamamızı sağlar.

 

5.Delete Tiles Tuşu

centred18

Bu tuş seçtiğimiz itemi silmektedir.

 

6.Hue Tiles Tuşu

 centred19  centred20

Bu tuş ile renk seçerek istediğimi itemlerin renklerini değiştirebiliyoruz.

 

7.Undo Last set of change Tuşu

centred21

En son yaptığımız işlemi geri almak için kullanılır.Her programda olduğu gibi kısa yolu CTRL+Z 'dir.

 

8.Boundaries Tuşu

centred22  centred23

Bu tuşa bastığımızda yine küçük bir pencere açılmaktadır. Ekranda hem alttan hem üstten hangi yükseklikteki itemleri görmek istediğimizi sorar. Yukarıdaki resimde -128 ile +127 arasındaki tüm itemleri bize gösterir.

 

Örneğin Maximum Z değerini 10 yapsaydık 0 yüksekliğinde yapılmış bir binanın çatılarını göremezdik.Bu sayede binanın içini görerek değiştirme veya item ekleme yapabiliriz.

 

9.Virtual Layer

centred24  centred25

Bu tuşa tıkladığımızda açılan pencerede Show Layer at Z'yi işaretlersek bize istediğimiz yükseklikte bir Düzlem oluşturacak. Ve resimde göründüğü gibi 2 yüksekliğindeki bir düzlemde ondan daha yüksekte olanları veya daha düşükte olanlar görebileceğiz.

 

10.Filter Tuşu

centred26

Belli staticlerin veya belli renkteki itemlerin görünüp görünmemesini sağlayarak çalışma esnasında işe yarayabileceğini düşünmüşler fakat benim Hiçbir işime yaramadı.

 

11.Show Terrain, Show Statics, Display No Draw Tiles Tuşu

centred27

Bu tuşlar basılı olarak program açılır. Show Terrain tuşunu kaldırdığınızda map0.mul dosyasına yüklü olan (ocean, grass, mountain) itemler görünmeyecektir.Show Statics tuşunu kaldırdığınızda static itemler görünmeyecektir.

 

12.Highlight (un) walkable surface Tuşu

centred28

Bu tuşa bastığınızda yürünebilir bölgeler Yeşil, yürünemeyen bölgeler kırmızı olarak gösterilecektir.

 

Ayrıca bu bölgelerdeki engebeler açık ve koyu renkler ile gösterilecektir.

 

13.Set Lightlevel Tuşu

centred29

Bu tuş Ekrandaki ışık seviyesini değiştirmenizi sağlar.

 

14.Flat View Tuşu

 centred30  centred31

Pixellerin Z değerlerini (Yüksekliklerini) görmenizis sağlar.

 

15.Radar Map Tuşu

centred32

Bu tuşa bastığınızda ekranda tüm harita açılacaktır. Bu sayede istediğiniz bölgeye direk gitmenizi sağlayacaktır. Ayrıca harita üstünde nerede olduğunu kırmızı bir nokta ile gösterilmektedir.

 

 

5.Programın Kullanımı ve Detayları

centred33

CentrED programının sol tarafında yukarıda gördüğünüz item listesi vardır. Bu listede hem map0.mul dosyasına hem de static dosyalarına ekleyebileceğiniz itemler mevcuttur. Örneğin Furrows itemi Map0'a eklenmektedir.Wooden Wall Static dosyalarına eklenmektedir.Üst tarafındaki Terrain ve Statics de bunu ifade etmektedir. Terrain'i seçtiğinizde Map'e, Statics'i seçtiğiniz Static'e ekleyebileceğiniz itemleri göreceksiniz.

Üst taraftaki Location sekmesinde kullandığınız bölgeleri location olarak ekleyebilir düzenleyebilirsiniz.

Filter kısmına örneğin water yazdığınızda ve entera bastığınızda listede sadece isminde water geçen itemlerin olduğunu göreceksiniz.

Clients kısmında ise Cedserver'a bağlı olan clientleri görürsünüz. Örneğin birden fazla kişi CenrED'a bağlandığınızda kimlerin bağlı olup olmadığını görebilirsiniz.

centred34

Random pool kısmında çok fazla pixel üzerine koyacağınız itemleri kaydedebilirsiniz. Örneğin görüntü olarak tek bir dirt itemi yoktur. O yüzden item listesinde dirtlerden birini sağ tıklayıp “ADD RANDOM POOL” dediğimizde onu alt taraftaki listeye atacaktır. Bütün dirtleri bu şekilde atıyoruz ve hemen yanındaki “Save Preset” tuşuna tıklayıp Dirt ismini vererek kaydediyoruz.Random Pool kısmında kaydettiğimiz itemleri kullanmak için Draw Tiles sekmesindeki “Use tiles from the random pool” seceneğini işaretliyoruz.

Bu sayede dirt yapacağımız bölgede aynı dirt görüntüsü değil karışık bir şekilde yapılmış dirt görüntüsü elde edeceğiz.

 

Sırası gelmişken DRAW TİLES tuşunu nasıl kullanacağımızdan bahsedelim.

centred35

Draw Tiles tuşuna tıkladığımızda belli seçenekler karşımıza çıkıyor. En üstteki “Use tile from the list” tercihini seçersek, item listesinden seçtiğimiz itemi eklemiş olacağız.

 

Eğer ikinci seçeneği seçersek Random Pool listesine kaydettiğimiz itemlerden eklemiş olacağız.

 

Force Altitude'yi seçerek bir Z değeri belirtmemiz gerekiyor. Listedeki itemi 0 yüksekliğini koymak istediğimizi düşünürsek Force Altitude'yi işaretleyerek 0 Z değerini seçmemiz gerekiyor.

 

Add Random Altitude seçeneği bir alana birden fazla ve farklı yüksekliklerde item koymak istiyorsak bu seceneği işaretleyip, random yüksekliklerin hangi aralıklarda olacağına karar veriyoruz. Örneğin 0 değerine koyacağımız itemi Add Random Altitude'de 10 yaparsak, 0 ile 10 yükseklikleri arasında itemi rasgele koyacaktır.

 

Bir grass seçelim ve mouse ile bir noktayı tıklayarak sürükleyelim. Bu sayede belli bir alana grass yerleştirmiş olacağız. Bize Evet Hayır diye sorduğunda Evet dersek alanı direk ekleyecek Hayır dersek direk yok olacak.

centred36

Bu alana yaptığımız işlemleri Hue, Delete, Move, Elevate, Draw tiles işlemlerinde de kullanabiliriz. Bir alandaki tüm itemlerin renklerini değiştirebilir silebilir hareket ettirebilir Z değerini ayarlayabiliriz.Yalnız unutulmaması gereken nokta Map0.mul'a eklediğimiz terrain pixellerinin renkleri asla değişmeyecektir.

centred37 centred38

Mouse'unuzun topu ile yükseklik değerlerini ayarlayabilirsiniz.Bu işlem içinSelect Tiles tuşunun basılı olması gerekir. Map'e ekli olan bir grass'ın üzerinde mouse'unuzun topunu ileri doğru hareket ettirdiğinizde Z değerini yükseltmiş, geriye hareket ettirdiğinizde ise düşürmüş olursunuz.

 

Ek bir bilgi verecek olursak, yukardaki resimdeki Grass Map'e eklediğimiz, yani sphere scriptlerinin içinde bulunan grass değildir. Direk Tiledata mul içerisindeki grasstır.Bu sebeple yüksekliklerini ayarlarken birbirleriyle birleşik olarak görünüyor.

 

Eğer ben static olan grassı yani scriptlerin içinde olan grassı seçseydim birbiriyle bitişik değil pixel olarak yukarı hareket edecekti. Yani bir item olduğu için sadece yukarı çıkacaktı.Ekrandaki gibi olmayacaktı.

 

Maden ve Dungeonlar

centred39

CentrED ile Dungeon ve Maden girişlerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bir Mountain altına da bir maden yapabilirsiniz. Bunu yapmak için bazı önemli noktalar vardır. Bu söylediklerimi es geçmeyin ve iyi okuyun.

 

Map düzlem olarak tek düzlemden oluşur. Yani bir pixel üzerine sadece 1 adet map tile koyabilirsiniz. Örneğin bir mountain yani dağ koyduğunuzda o noktanın 40 yükseklik üstüne bir dağ itemi daha koyamazsınız.

 

Bu sebeple bir dağın altına maden yapmak istiyorsanız scripte sahip bir cave floor kullanmanız gerekmektedir. Ben sizlere sadece Cave Floor için ITEMID lerini burada yazacağım ama mantığını Hiçbir zaman unutmayın.

 

İtem listte Filter'a Cave Floor yazdığınızda karşınıza çıkacak olan Cave Floor scripti olan itemdir. Axis'i açtığınızda karşınıza çıkan Cave Floor ile aynıdır. Bu item static dosyasına eklendiği için map ile ilgili yoktur bu sayede bir dağın altına bu itemi koyabiliriz.

centred40

Öncelikle Boundaries sekmesine gelerek ne kadar yüksekliğe kadar ekranda görünmesini istediğimizi ayarlıyoruz. Bu sayede Dağın altını görebiliyoruz ve Cave Floor'umuzu ekleyebiliriz. Madenimizi yaptıktan sonra girişi de yapıyoruz ve yüksekliklerini Mouse topu ile ayarlayabiliyoruz.

 

Cave Floor'ları koyarken yüksekliğini ayarlamayı unutmayın. Altitude değerini ayarlamanız gerekiyor.

centred41

Bir dungeon yapmak istediğiniz zaman ve Cave rengini değiştirmek istiyorsanız yine Static'e ekleyebileceğimiz Cave'i kullanmamız gerekiyor. Çünkü Map'e ekleyeceğimiz Cave'i kullanırsak rengini değiştiremeyiz.

 

Ayrıca önce rengini değiştireceğiniz itemleri yapmanız gerekiyor.Çünkü Hue Tiles Tuşunu kullanmak istediğimiz zaman belli bir alandaki tüm itemlerin rengini değiştirdiği için, rengi değişmeyecek itemleri daha sonra eklemenizi tavsiye ederim.

centred42

Şimdi yaptığımız alanları kaydedelim ve diğer seçenekleri açıklayalım. Kaydetmek için Flush diyerek clientten çıkabilirsiniz.

 

Account Management bölümünde birden fazla kişiyle çalışıyorsanız account ekleyip silebilirsiniz.

 

Region Management bölümünde belli bir alanı seçerek o bölgenin köşe koordinatlarını alabilirsiniz.Fakat bu bölüm haritanın zoomlamasıyla ilgili bir sorun olduğunu düşündüğüm için pek kullanışlı gelmedi.

 

Large Scale Commands bölümünde belli bir alanı kopyalayabilir, staticlerini silebilir, static ekleyebilir, yüksekliklerini değiştirebilirsiniz.

En son menudeki kısımda ise Animationların gösterimini kapatabilir ve açabilirsiniz.

Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarUO CentrED