UO Fiddler

       UO Fiddler programı Polserver emulatorunun yapımcıları tarafından yapılmış olan mul dosyalarının içeriğini görüntüleme editleme ve bu dosyalar üzerinde bir çok işlemi yapmak için geniş kapsamlı programlardan biridir.

       Bu program ile yapılabilecekler çok fazla olduğu için programın hangi mantıkla ve nasıl kullanılacağının, program içeriğindeki tuşların ve metinlerinlerin anlamları anlatılacaktır. Yapılacak işlemlerin öğretilerini ise Source üzerinde bulabilirsiniz.

       Programımızı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.


UO Fiddler v4.6


       Programı indirdikten sonra kurulum yapmanıza gerek yoktur. Rar dosyasını klasör halinde açtığınızda içerisinde exe dosyası bulunmaktadır. Programı açtığımızda karşımıza çıkan görüntü aşağıdaki gibidir ve Ultima klasörümüzü göstermek için 

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Üstteki resimde görüldüğü gibi Settings sekmesine tıkladığımızda Path Settings kısmına girdiğimizde karşımıza Ultima Online klasörümüzdeki hangi dosyaları okuduğu ve bu dosyaların yolunu göstermektedir. Reload Paths dediğimizde dosya yolunu direkt olarak Ultima Online'ın kurulu olduğu dizine yönlendirir. Fakat bu klasörü değiştirmek istersek Set Path Manual tuşuna tıklayarak başka bir klasör gösterebiliriz. Başka bir klasör gösterdikten sonra yine Settings sekmesi üzerindeki Reload Files tuşunu tıklıyoruz ve mul dosyalarımızı okutuyoruz.

       Settings sekmesinde Options kısmına tıkladığımızda ise bazı özellikleri görüyoruz. Burada işimize yarayacak olan şey Item Tab adı altındaki Item Size kısmıdır. Item Tab bölümünde itemlerimizi görüntülerken görüntülerin daha büyük olmasını istiyorsak buradan değiştirebiliriz. Diğer bir şey ise Output Path kısmıdır. Program içerisinde bir grafiği multiyi veya gump dosyasını kaydetmek istediğimizde programın bu görüntü dosyasını nereye kaydedeceğini gösteren dosya yoludur.

       Üstteki bölümleri açıklamamız gerekirse View tuşu tablardan istediğimizi görüntülememizi sağlıyor. Extern Tool kısmı ise eğer sürekli kullandığımız programlar varsa örneğin Mulpatcher, Axis, Photoshop veya herhangi bir program olabilir, bu programların ismini ve kısayolunu programa monte etmemizi sağlıyor. Bu sayede sadece Fiddler üzerinde o programları açabiliyoruz. Plugin kısmı ise programa eklenebilecek ve eklenmiş diğer eklentileri aktif etmemizi sağlıyor.


       Multi Sekmesi


       Bu sekmede multi.mul dosyamızdaki multilerimizi görüntülüyoruz ve işlem yapıyoruz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Sol taraftaki listede multilerimiz yer alıyor. Herhangi birinin üzerine sağ tıkladığımızda karşımıza bir menu çıkıyor. Bu menude

Show Free Slots: multi.mul dosyamızın içerisindeki boş olan slotları göstermemizi sağlar.

Import: Boş bir slota import dediğimizde bize .txt .uoa .uoa binary ve .wsc uzantılı herhangi bir multi dosyasının yolunu göstermemizi ister. Ve import dediğinizde o slota multi yüklenmiş olur fakat bunu kaydetmemiz gerekir. Kaydetme işlemi ise yukarıdaki Misc tuşu içerisindeki Save ile yapılır.

Export: Multi dosyamızın içerisinden multilerimizi .txt .uoa ve .wsc olarak dışa aktarmamızı sağlar. Bu sayede üzerinde değişiklik yapabilir ve tekrar import edebiliriz.

Remove: Multi slotunu silmemizi sağlar.

       Aynı zamanda sağ taraftaki multi görüntümüzü .jpeg .png .bmp uzantılı olarak kaydedebiliriz.

       Eğer tüm slotlardaki multileri .txt veya görüntü olarak kaydetmek istersek Misc tuşuna basarak Export All Image ve Export All Part tercihlerini kullanabiliriz.

       Resmimizin üst tarafındaki barı kullanarak ise multi görüntümüzün alt katlarını görüntüleyebiliriz.


       Animations Sekmesi


Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Bu sekmede ilk karşımıza çıkan ekranda sadece animasyonlarımızı görüntüleyebilir ve silebiliriz. Sağ alt taraftaki barda o animasyonun her açıdan görüntüsüne de bakabiliriz. Resmin üst kısmındaki Thumbnail List tuşuna bastığımızda sol taraftaki listedeki NPC'lerimizin görüntülerini göreceğiz.

       Fakat önemli olan menumuz alt taraftadır. Ekranın alt tarafındaki Settings menusune baktığımızda Animation Edit tuşunu göreceksiniz. Buraya tıkladığımızda karşımıza yeni bir pencere açılacak ve animasyon dosyalarımızı burada düzenleyebilecek import veya export edebileceğiz.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

       İlk olarak sol üst taraftan Default anim.mul veya hangi Ultima Online sürümüne ait anim dosyamızı seçmek istiyorsak seçiyoruz ve animasyonlarımız yükleniyor. Listede herhangi bir animasyon üzerine sağ tıkladığımızda;


Replace: Bu tuş çalışmamaktadır.

Remove: Animasyonu silmemizi sağlar.

Extract Images: O animasyon içerisindeki tüm görüntüleri kaydeder.

Import: .vd uzantılı dosya ile animasyon yüklememizi sağlar.

Export: .vd uzantılı dosya olarak animasyonu dışa aktarmamızı sağlar.


       Sağ taraftaki Frame penceresinde animasyonun her açıdan görüntüleri yer almaktadır. Ekranın sağ alt tarafındaki küçük bardaki imleci sağa kaydırdığımızda bunu farkedebiliriz. Üst taraftan renk kodlarıyla oynayabiliriz.

       Diğer bir editleme bölümü ise Preview Edit penceresidir. Bu pencerede animasyonun ekrandaki orta noktasını düzenleyebilirsiniz.

       Alt taraftaki Misc bölümünden kayıt için Save tuşuna basmamız gerekiyor.


       Items, Land Tiles ve Textures Sekmeleri

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.


       Items sekmesinde art.mul dosyası içerisinde kayıtlı olan itemleri resimleriyle birlikte görüntülüyorsunuz. Bu sekmede sağ tarafta o itemin tiledata özellikleri de görünmektedir.Herhangi bir itemi sağ tıkladığımızda karşımıza bir menu gelmektedir. Bu menuyu tanıtacak olursak;


Show Free Slots: Art.mul dosyası içerisindeki boş slotların da ekranda gösterilmesini sağlar.

Find Next Free Slot: Bir sonraki boş slotu gösterir.

Select in TileData Tab: Seçtiğiniz itemi Tiledata sekmesinde seçmenizi sağlar.

Select in Radarcol Tab: Seçtiğiniz itemi Radarcol sekmesinde seçmenizi sağlar.

Export Image: Seçtiğiniz itemin görüntüsünü JPG BMP veya TIFF olarak kaydetmenizi sağlar.

Replace: Seçtiğiniz item görüntüsünü bilgisayarınızdaki başka bir görüntü ile değiştirmenizi sağlar.

Remove: Silme işlemini yapar.

Save: Yaptığınız işlemleri Art.mul ve Artidx.mul olarak kaydetmenizi sağlar.


       Land sekmesinde ise yine art.mul dosyamıza kayıtlı olan land tile itemlerini görüyoruz. Bu itemler yükseklik verilmemiş olan ve map0.mul dosyasına kaydedilen itemlerdir. Örneğin yan yana duran 4 tane engebesi olmayan bir Grass, görüntüsünü bu dosyadan alır fakat biz map0.mul dosyasına kayıtlı olan bu grass itemlerine engebe verirsek bu görüntüyü texmaps.mul dosyasından alacaktır. Bu sekmede de items sekmesindeki menu tanımları geçerlidir.


       Textures sekmesinde texmaps.mul dosyamıza kaydedilen grafiklerini göreceksiniz. Örneğin grass ile deniz arasında bulunan bir kıyının görüntüsünü bir map editor ile yere koyduğumuzda dümdüz görünmek zorundadır. Fakat bu itemin yüksekliğini -5 ayarlarız ve bu sayede land bölgemiz bir yükseklik halini alır ve 0 yüksekliğindeki grass ile birleşebilir. İşte bu uzayan grafik görüntüsü kendisini texture dosyamızdan almaktadır.


       Gumps Sekmesi

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

       Gumps sekmesinde client içerisinde görünen çeşitli grafikler, script içerisinde de çağırabildiğimiz button ve arkaplanlar, paperdoll üzerinde görünen saç, silah, kalkanlar, paperdoll healtbar veya trade pencerelerinin görüntüleri yer almaktadır. Ve herhangi bir scriptte kullanmamız gereken menulerin grafiklerini de buraya yükleyip çağırırız.


Sounds, Hue, Fonts, CliLoc, Light, Speech Sekmeleri


       Bu sekmelerde Ses, Renk, Font, Işık ve Dialogları ayarlayabiliriz. Sounds sekmesinde oyun içerisindeki her sesi dinleyebilir yeni sesler ekleyebiliriz. Hue bölümünde ise renkleri txt olarak kaydedebilir ve kaydettiğimiz renkleri aktarabiliriz. CliLoc sekmesinde oyun içerisinde geçen  konuşmalar ve ingilizce olan yazıları değiştirebiliriz.Fonts sekmesi de yazı karakterleri üzerinde oynama yapabileceğimiz bölümdür.


       Map Sekmesi

Resimleri büyütmek için üzerinde tıklayınız.


       Bu sekmede resimde görüldüğü üzere haritamızı görüntüleyebiliyoruz. Misc menusunde kullanabileceğimiz özellikler vardır. Bunlardan kullanmanızı tavsiye ettiklerim Clear Statics ve Map Copy'dir. 

       Bir haritadaki belli bir alanı başka bir haritaya kopyalamak istiyorsak Map and Statics Copy'e tıklıyoruz ve karşımıza şu ekran geliyor.

8


       Bu bölümde kopyalamak istediğimiz alanın bulunduğu harita dosyalarının (map0.mul statics0.mul staidx0.mul) bulunduğu klasörü Raplace From bölümüne gösteriyoruz. Bu alanı kopyalayacağımız harita dosyaları ise zaten Fiddler içerisinde Load yaptığımız dosyalar olacaktır.

       Önümüzde bazı seçenekler mevcuttur. Sadece map0 üzerine kayıtlı itemleri kopyalamak istiyorsak Copy Map, Statikler ile birlikte kopyalamak istiyorsak Copy Statics'i de işaretlemeliyiz.


 

Önemli olan başka bir konu haritanın boyutlarıdır.Fiddler'a Loading yapılan haritanın boyutlarını zaten Fiddler biliyor. O yüzden kopyalamak istediğiniz alanın bulunduğu harita ML haritasıysa 7168x4096 seçmeniz gerekir. Eski sürümlerdeki Sosaria 6144x4096'dır.


       From Region bölümüne kopyalamak istediğimiz alanın sol üst köşe koordinatını (X1,Y1) ve sağ alt köşe koordinatını (X2,Y2) giriyoruz.Daha sonra bu alanı aktarmak istediğimiz diğer haritadaki boş bölgede tek bir nokta koordinatı giriyoruz. Çünkü haritaya kopyalama yaptığımızda bu noktanın yükselen X ve Y değerlerini kullanarak o noktanın bulunduğu bölgenin sağına ve aşağısına doğru kopyalama işlemi yapacağı için ikinci bir koordinata gerek kalmıyor.


       Daha sonra Raplace buttonuna tıkladığımızda aşağıdaki Loading doluyor ve işlem tamamlanmış oluyor.


       Clear Statics bölümünde ise yeni bir mul dosyası oluşturmadan mevcut Fiddler'da load edilmiş mul üzerinden istediğimiz koordinatlar arasındaki bölgeyi silmemizi sağlıyor. Unutmayın ki map üzerine kayıtlı olan hiç bir şeyi silemezsiniz. Sadece statik itemleri silebilirsiniz. Map üzerine kayıtlı olan itemler sadece değiştirilebilir.


       Dress Sekmesi


       Bu bölümde Gump dosyalarımızda bulunan kıyafetlerimizi karakter üzerine giydirebiliriz ve bu görüntüyü dışa aktarabiliriz.


       Tiledata Sekmesi


       Bu dosyamızda bulunan nitelikleri değiştirmemizi sağlayan bölümdür. Tiledata öğretisine gitmek için tıklayınız.


       Radarcolor Sekmesi


       Radarcol.mul öğretisine gitmek için tıklayınız.


       Multi Editor Sekmesi


       UO Fiddler programını açtığımızda üst menuden Plugins kısmına tıklayıp Manage'e basarsak burada kullanabileceğimiz Multi Editor olduğunuz görürsünüz. Bunu işaretleyip devam edersek sekmelerimize Multi Editor sekmesinin eklendiğini göreceksiniz. Bu bir ev veya alan yapıp .uoa .txt gibi uzantılar ile kaydetmemizi sağlayan bir editordür. Kullanımı basit olduğu için anlatmaya gerek duymuyorum. Fakat multi yapımı, dosyalara aktarımı ve scriptinin oluşturulması ile ilgili öğretiler ile site içerisinde karşılaşabilirsiniz.


                                                                                                                                                                                                                   Purgatory

Bu makaleyi paylaş

Şu an Bulunduğun Yer:   AnasayfaProgramlarUO Fiddler