UO-Dev Arama

 İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar

Xiloscient


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Novice
Online durumu
Toplam Mesaj: 44
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Diğer
Yaş: 28
Mesaj #85638   31-05-2015 02:12 GMT    
        
http://i.hizliresim.com/8ga4LV.jpg


Merhaba arkadaşlar, çıkış tarihi 2012 olan Torchlight II'i daha yeni keşfettim. Oyunu oynamayı düşünüyorum ve beğendiğim için de sizlerle de paylaşmak istedim. Oyun ücretli, fakat abartı bir fiyatı bulunmuyor. Şuan Steam üzerinde 31Tl. Fakat denk getirirseniz ay başlarında bazen indirim yakalayabilirsiniz. Aynı zamanda yine Steam üzerinden oyunun demosunu ücretsiz indirerek, 12. seviyeye kadar bir göz atabilirsiniz. Daha sonra beğenirseniz benim gibi satın alın kesin ^^

Tanıtım

Diablo 3 ile aradığını bulamayan oyunseverlerin artık üzülmesine gerek yok. İlk oyununu 2009 yılında Torchlight ismi ile çıkartan Runic Games firması, ikinci oyunu Torchlight 2 ile Diablo 3'e resmen meydan okudu.

Bilmeyen okurlarımız için belirtelim, Runic Games aslında Blizzard North firmasında Diablo 1 ve 2'yi yapan ekip üyeleri tarafından kuruldu. Yapımcılar anlaşmazlık sonucu Blizzard firmasından ayrılıp, deneyimlerini Torchlight oyununda topladı. Bu yüzden aslında Torchlight 2'nin beklenen Diablo 3 olduğu düşüncesine de katılabiliriz.

http://i.hizliresim.com/BMapW9.jpg


Oyun yükleme dosyası olarak günümüz oyunlarına göre gayet az yer kaplıyor. Yükleme sonrasında sade bir arayüz bizleri bekliyor. Hiç zaman kaybetmeden yeni oyunumuza başlıyoruz ve karşımıza seçebileceğimiz karakterlerimiz geliyor.

Embermage, Outlander, Berserker ve Engineer karakterleriyle karşımıza çıkan Torchlight 2, kahramanlarımızı bize bir han içerisinde sunuyor. Seçiminizi yaptıktan sonra, kahramanımızı fiziksel olarak değiştirebiliyoruz. Ne yazık ki burada fazla seçeneğimiz yok. Sınırlı sayıdaki saç ve yüz seçenekleri bizi biraz kısıtlıyor, fakat benim gibi oyunun görselliğinden çok içeriğine önem veren oyuncular için pek de bir şey ifade etmiyoruz bu kısıtlanma.

Karakterlerimiz tanımak gerekirse;

http://i.hizliresim.com/vE61AR.jpg


Embermage: Büyücülük herkese göre değildir. Peki size göre mi? Farklı elementlere hükmetmeye hazır olun.
Outlander: Silah, tüfek ve hatta top. Evet yanlış duymadınız, karakteriniz top kullanabiliyor.
Engineer: Eğer bir çekiçle işinizi halledemiyorsanız, size daha büyük bir çekiç lazım.
Berserker: Kafa kafaya çarpışmak için birebir. İster tank olun arkadaşlarınızı koruyun, ister yüksek hasar üzerinde yoğunlaşın ve düşmanlarınızı acıtın.

İnceleme içeriği;

Pet Sistemi
Kendine has bir Pet sistemi
Karakter seçiminden ve istediğiniz ismi verdikten sonra sıra evcil hayvanınızı seçmeye geliyor. İlk Torchlight oyununda sadece iki seçeneğiniz varken, bu oyunda Runic Games yelpazeyi biraz olsun genişletmiş. Seçebileceğiniz hayvanları biraz tanıtmak gerekirse;

http://i.hizliresim.com/yM67Ja.jpg


Panter: Bildiğiniz panter, saldır oğlum.
Bulldog: Bilinenden biraz daha tatlı görünümlü olan bu cici köpek, sizin en samimi dostunuz.
Cat: Mırrr....
Chakawary: Ufak dinozor dostumuz, hiç zararlı görünmüyor ama....
Papillon: Süs köpeği deyip geçmemek gerek, affetmez.
Ferret: Dağ sıçanımızın boyuna kanmayın, küçük ama işlevsel.
Hawk: Gökyüzünde gözleriniz olsun. Bu şahin sizi asla yalnız bırakmayacak.
Wolf: Babamı kim öldürdü kurt? -Hav, Hav - Hain Kostak

Evcil hayvanınızın eşya alabildiğini, taşıyabildiğini ve hatta kullanabildiğini biliyormuydunuz?

Evet Torchlight 2'de bu mümkün. Neredeyse sizin kadar eşya taşıma kapasitesi olan evcil hayvanınız, aynı zamanda 3 adet de eşya giyebiliyor, kullanabiliyor.

http://i.hizliresim.com/mPMYgV.jpg


Karabaş, git getir oğlum!
Evcil hayvanınıza alışveriş listesini verin ve sizin için o her şeyi halletsin. İksirler ve parşömenleri alıp satmak artık sizin için bir eziyet değil. Tek yapmanız gereken ne istediğinizi belirtip, yeterli paraya sahip olmadığınızı kontrol etmeniz. Ardından komutunuz ile o siz yorulmayın diye işlerinizi halledecektir.

Okuyup da adam ol!
Evcil hayvanınızın öğrenme kabiliyeti de var. Yerden düşen büyü kağıtları sadece sizin için değil. Sizin okuyup öğrenebileceğiniz ve kullanabileceğiniz bütün büyüleri onlar da kullanabiliyor. Tek yapmanız gereken kağıdı evcil hayvanınıza verip sağ tıklamak ve... Abra Kadabra. Şu saniyeden sonra ondan buz füzeleri atmasını, karşıdakini dondurmasını ve hatta size gerek kalmadan tek başına öldürmesini bekleyebilirsiniz.


Görsellik ve Harita
Görsellik
Tamam kabul, ilk oyundan farklı bir arayüz bekliyordum ama bu kadarını değil. Karakter ve evcil hayvan ekranlarımız ilk oyunla aynı içeriği sunsa da, Torchlight 2 sunumdan artı puan aldı. Arayüzlerdeki çantalarınız; eşyalarınız, kullanabildiğiniz büyüler ve tüketilebilenler olarak üçe ayrılıyor. Bunları açıklamak gerekirse;

Eşyalarınız: Zırhlar ve silahlar
Kullanabileceğiniz büyüler: Yere düşen büyü kağıtları (Bunları sınıfınız ne olursa olsun okuyup öğrenebilirsiniz)
Tüketilebilenler: Sağlık iksiri, Mana iksiri ve balıklar.

http://i.hizliresim.com/7ka0dv.jpg


Torchlight 2'de sağlık ve mana kürelerimiz iki yana ayrılmış durumda. Sol tarafta can, sağ tarafta mana kürelerimiz, arasında ise 10 adet boş slot'umuz mevcut. Bunların ilk ikisinde otomatik olarak iksirlerimiz bulunuyor. Kalan slotlara ise istediğiniz yetenekleri dizebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

İlk oyunda sol üstte evcil hayvanınız için bir mama kabı çıkarken bu oyunda kendisi ile karşılaşıyoruz. Facebook resmi edası ile hayvanımızın profil fotoğrafı yukarıda görünüyor. Yine altından biraz daha sadeleştirilmiş ve göze daha çekici gelen sağlık ve mana çubuklarıyla karşılaşıyoruz.

Belki de oyunda bana itici gelen tek görsel, ilk oyundan beridir halen gözüme hoş gelmeyen duvar arkası görüntüler. Oynaynalar bilirler büyük bir kaya veya duvarın arkasında bulunduğunuzda Torchlight 2 sizi x-ray görüntüsüne benzettiğim mavi çizgisel bir hale getiriyor Bu sayede bu traz yerlerin arkadasında ne yaptığınızı görebilseniz de, Runic'in bu tip bir göselliğin kullanıcıya hitap etmediğini bilmesi gerekir. Nitekim bu sistem bize yardımcı olmak için çalışsa da maalesef duvar ve kaya arkalarında tam olarak ne yaptığımızı anlamıyoruz.

http://i.hizliresim.com/7ka0dW.jpg


Harita
Harita deyip geçmemek lazım, içinde ne hazineler yatıyor! Torchlight 2 ekran üzerindeki farklı minimap yerleri ile gönlümüzü feth etti. İsterseniz sağ üst köşede yerini alabilirken, isterseniz de ekranın tam ortasında yada hafif solunda, sağında yerini alıyor. Ekran üzerinde duruken bile gözünüzü almıyor. Kısacası hızlıca görev yapmak isteyen oyunlar için çok uygun olmuş.

Harita içerisindeki ayrıntılar bizi gerçekten mutlu etti. Çeşitli kapılar, zindanlar, yeterli miktarda mağaralar sizin tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor. Bir anda kendinizi bir savaşın ortasında bulabilirken, 3-5 kişilik yaratık gruplarını öldürmek ise bir süre sonra sizi tatmin etmemeye başlıyor.

http://i.hizliresim.com/qYdopD.jpg


Unutmadan ekleyelim, Diablo serisinde kırdığımız çanak, çömleğin bizlere tek getirisi eşyalar ve paraydı, burada ise durum farklı! Çanak, çömlek deyip geçmeyin. Bir çoğunun içerisinden yine klasik olarak para çıkarken, bazıları sizler için farklı gizemleri saklıyor. Gizli kapıların açılması ve harita üzerinde görünmeyen alanlara köprüler kurulması buna bağlı olabilir.


Oynanabilirlik / İçerik
Öncelikle oyuna başlayanlar için belirtelim, oyun çok kolay. Bu tür oyunlar oynamayı seviyorsanız ve biraz bileğinize güveniyorsanız veteran modu açın, çünkü normal modu o kadar kolay ki oyunda ölmeden ilerleyebiliyorsunuz.

Torchlight 2'de bir de ünvanınız var. Siz yaratık öldürdükçe, elleriniz kana bulandıkça ünvanınız da artıyor ve yayılıyor. Her ünvanınız yükseldiğinde sizi yetenek puanıyla ödüllendiren oyun, aslında sizi bir nevi bütün haritayı açmaya ve oynamaya sevk ediyor.

http://i.hizliresim.com/62aAG7.jpg


Eşyalar açısından konuşmak gerekir ise yelpaze oldukça geniş. Normalde oyundaki ilerleyişinize göre eşya seviyeleri yükselse de yeşil eşyalar bir süre sonra yağmur gibi yağmaya başlıyor. Karakteriniz için hangi eşyaları giyeceğine karar vermek (RPG tabiri ile item build) emin olun çok zor olacak. Hangi silahı seçeceğiniz, tamamen yetenek dağılımınıza bağlı. Elbette bütün yetenekleriniz, kullanabileceğiniz bütün silahlara uygun fakat bazı yetenekleriniz bazı silahlara ekstra özellikler veriyor. Açıklamak gerekirse iki adet tek elli silah taşımanız durumunda, bu silahlar ile aynı zamanda ateş edebilme ve yüksek hasar verme şansınız oluyor.

Savunun kasalar!
Alıştığınız, dokununca açılan kasalara elvada deyin. Bu oyunda kasalar kendilerini koruyorlar, hemen açılmıyorlar ve hatta sizi ısırmaya kalkıyor. Tek yapmanız gereken önce kasayı bir güzel pataklamak ve pes etmesini sağlamanız. Sonra o, kendini zaten salıverecektir. Bir de ruhların korudukları var tabi. Açmaya çalışmanız durumunda etrafınızda birkaç tane ruhani asker beliriyor ve bunları öldürdükten sonra kasanın içeriğine erişebiliyorsunuz.

http://i.hizliresim.com/EYmaM8.jpg


Gel fishy, fishy, fishy
Balık avlama sistemi ise devamlılığını sürdürüyor. Belli başlı deniz kenarlarındaki avlama alanlarında avlanarak farklı balıklar elde edebilirsiniz. Balıkların büyük bir kısmı evcil hayvanınız için çok önemli. Yakaladığınız balıklar farklı özellikler veriyor ama hepsinin tek ortak noktası evcil hayvanınızı belirli bir süreliğine güçlendirmesi. Bazıları hayvanızı bir fareye dönüştürüp stun'lama özelliği verirken, bazıları ise zehirli ısırık yeteneği ekliyor.

Görev içerisinde görev, sanki Inception!
Standar görevinizi yaparken, yan görevleri yapmak da sizin için çok önemli. Bir zindandaki anahtarı almaya girdiğinizde, eğer karşılaştığınız bir adam sizden bir şey yapmanızı isterse, hayır demeyin. Adamımız size çeşitli eşyalar verirken aynı zamanda ekstradan tecrübe vermeyi de ihmal etmiyor ki bunlar küçümsenecek kadar az değil.

http://i.hizliresim.com/n7Q8ol.jpg


Oyunda ufak animasyonlar da unutulmuş değil. Bir kampı bastığınız zaman eğer evleri ateşe verirseniz, içerisindeki düşmanlar panik halde dışarı çıkıp sizinle savaşmaya başlıyor. Eğer bir madende iseniz, duvarları patlamak için yerleştirilmiş patlayıcı varilleri ateşlemeniz yeter. Bunun için iki yönteminiz var. Birincisi gidip varile bir kaç kez vurmak ve patlamasını izlemek. Bazı patlatıcılarda ise fünya mevcut. Zarar görmeyeceğiniz uzaklıkta yerleştirilmiş fünyeler sadece ateşlenmeyi bekliyor. Bu tip animasyonlar ve farklı içeriği ile Torchlight 2, bizlerin beğenisini kazanıyor.


Kaynak: http://www.merlininkazani.com


Son güncelleme: Xiloscient tarafından 31-05-2015 12:55 GMT, önce düzenlendi.Yazar

MirroR


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 619
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #85639   31-05-2015 04:05 GMT    
        
Görüntülere bakılırsa bi gideri yok gibi. :-)


Hayat dediğin bir çift bacak gidebildiğin yol kadardır.

Yazar

Culum


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 295
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: Diğer
Yaş: 28
Mesaj #85640   31-05-2015 09:11 GMT    
        
@Ozan Torchlight 2'nin böyle göründüğüne bakma mükemmel bir oyundur. Diablo 3 oynamış biri olarak diyebilirim ki aldığı parayı sonuna kadar hak eden bir oyun

Not multi falan atmak isterseniz steam'den ekleyebilirsiniz. (Gerçi şu aralar Torchlight oynamıyorum ama)

steamcommunity.com/id/Kyzaghan/


 MirroR
Yazar

MirroR


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 619
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #85643   31-05-2015 16:00 GMT    
        
Sen öyle diyorsan diyecek bir şey yok Ismail.


Hayat dediğin bir çift bacak gidebildiğin yol kadardır.

Sayfalar: 1Benzer Konular

KonularMesajlarSon gönderenTarih
Torchlight II5Mrs.xariyla22-02-2012


Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,