UO-Dev Arama

 

İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar
Skill Title: Grandmaster
Toplam Mesaj: 2897
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Player
Yaş: 32
Mesaj #100221   04-01-2021 21:52 GMT    
        
https://massivelyop.com/wp-content/uploads/2019/08/ultima-online-768x253.jpg


Yaratıcı zihinlerden çıkan sanat eserlerinin ve diğer tüm fikrî mülklerin yüz binleri hatta milyonları peşinden sürüklemesi şaşırtıcı değil. Yalnızca Türkiye'de değil dünyanın geri kalan daha sayısız ülkesinde de oyuncuları aylar, yıllar boyunca ekran karşısında tutmayı başaran Ultima Online da böylesi işlerden biri.

İlk defa, 1981 yılında yayımlanan Ultima I: The First Age of Darkness oyununda boy gösteren Lord British'e ve dolayısıyla Ultima serisine hayat veren Richard Garriott'ın da son derece yaratıcı bir zihin olduğu su götürmez bir gerçek. Oyun tasarım ve programlama işlerine epey erken bir dönemde, 1979 yılında başlayan Garriott'ın, ilerleyen yıllarda, dünyanın altıncı uzay turisti olarak uzayda 12 güne yakın süre kalması, zihninin derinliklerinde neler döndüğü hakkında az da olsa fikir verir nitelikte. Peki, internetin son kullanıcılar için emekleme aşamasında olduğu bir dönemde piyasaya çıkan ve o dönemler, çevirmeli ağ üzerinden internete bağlanan kullanıcıların dev internet faturalarıyla karşılaşmasına neden olan Ultima Online da neyin nesiydi?

Origin Systems'ın Oyun Yelpazesindeki En Değerli Yapım
Wing Commander ve Jane's Combat Simulations serisiyle büyük sükse yapan Origin Systems'ın, Ultima serisinin çevrim içi oynanan sürümü olarak oyunseverlerle buluşan versiyonu Ultima Online, fantezi rol yapma türüyle ilgilenenlerin ilgisini çekti.

Yayımlandığı 1997 yılında oyuncuların, genellikle evlerindeki çevirmeli ağ ya da bir başka deyişle eski nesil modemleriyle katılabildikleri yapım, binlerce oyuncunun aynı anda oyuna dâhil olabilmesini ve birbirleriyle etkileşim kurabilmelerini mümkün kılıyordu. Ultima Online, Britannia'da geçiyor ve olay örgüsü bakımından ilk Ultima'nın izinden gidiyordu. Kötücül güç delisi Mondain'ın yenilmesi ve Ölümsüzlük Mücevheri'nin parçalanmasıyla oluşan sayısız paralel dünya, yapımın konusuydu. Asıl ilginç nokta ise senaryo dâhilindeki paralel dünyaların, oyunda shard olarak isimlendirilen sunucuları temsil etmesiydi. Oyuncular, diledikleri shard'lara katılarak karakterlerini oluşturmaya başlıyordu. Karakter oluşturmaktan bahsedildiği için aklınıza bugünün RPG oyunlarındakine benzer karakter yaratma ekranları gelmesin tabii. Oyunun ilk versiyonlarında karakterinizi inceden inceye kendiniz geliştirmeniz, mesleğine kadar her detayını kendiniz belirlemeniz gerekiyordu ve ön tanımlı karakterler bulunmuyordu.

Kimilerine Göre Koca Bir Dünya, Kimilerine Göre Dövüşlü Chat
İzometrik üçüncü şahıs kamerasına sahip Ultima Online'da hazırlanan karakter kolayca yönetilebilse de oyunun gerçekçiliğine alışabilmek herkes için kolay olmayabiliyordu. Örneğin ok yapmak için gidip bir balta bulmanız ya da almanız, baltayla ağaç kesip küçük odun parçaları oluşturmanız, okun doğru şekilde yol alabilmesi için tavuk tüyü bulmanız ve bunun için de tavuk öldürmeniz gerekiyordu. Böylesi ayrıntılar, oyuncuları iş birliği yapmaya sevk ediyordu ki Ultima Online'ın bu denli geniş kitleleri bir araya getirmesinde bu ve benzeri durumlar etkiliydi. Öte yandan sunuculara bağlanan yüzlerce, binlerce oyuncu “kesecek” canavar bulduğu zaman mutlu olurken canavar bulamadıklarında ise birbirilerine saldırabiliyordu. Hatta kimi zaman olay oyun olmaktan çıkıp karşılıklı dijital münakaşalara dönüşüyordu ki bu nedenle Ultima Online'ın Türkiye sunucularındaki deneyimlerinden sonra yapıma “Dövüşlü Chat” diyenler bile oluyordu.

Şirket Değişiklikleri ve Sahneye Farklı Oyunların Çıkışıyla Azalan Popülerlik
1992 yılında Origin Systems'ı Electronic Arts'a satan Richard Garriott'ın aklına, Ultima serisinin zaman içerisinde popülerliğinin azalacağı ve bu nedenle yapımların el değiştireceği muhtemelen gelmezdi. Aslında Ultima Online'ın, 2003 yılında sayısı 250 bine ulaşan ve o dönem için bir rekor kabul edilen kayıtlı oyuncu sayısını bölen unsur, hiç hesapta yokken çıkagelen World of Warcraft'tan başkası değildi. Gerek yeni Ultima oyunlarının satış başarısızlıkları gerekse Ultima Online'daki oyuncuların yapımdan kopması nedeniyle Electronic Arts, Dark Age of Camelot'un yapımcısı Mythic Entertainment'ı satın alarak oyunu onlara emanet etti. 2010'lu yıllara yaklaşırken ek paketlerle ve hile engel sistemleriyle güçlendirilen yapım, bu defa Mythic'ten evrilen Broadsword'un kanatları altına girdi.

Ultima Online ile bugün hâlâ zaman geçiren sayısız oyuncu var ve yapımın popülaritesi azalsa da oyun, çekirdek oyuncularını koruyacak gibi görünüyor.

NOT : İLGİLİ MAKALE ALINTI OLUP LİNKİ AŞAĞIDADIR.
https://blog.monsternotebook.....l-yillari-ultima-online/


 Jada, MirroR, xrambo, Gaia, Ege ERKEK, serkserk
Raskol Serna

Yazar
Skill Title: Novice
Toplam Mesaj: 20
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 24
Mesaj #100225   05-01-2021 06:43 GMT    
        
Bana göre şu anda var olan ve milyarlar kaldıran çevrim içi oyunlar Richard Garriott'a çok şey borçlu. Yıl 2021. Buna rağmen en modern çevrim içi oyunlarda bile (LoL, WoW) UO'dan izler görüyorsak biz bir kitle olarak bu kişiye çok şey borçluyuz.

Yazarın kaleminden çıkan kelimeler bir su edasıyla akıyor. Sağ ol Erdem.


 TheRaskol
* Ultima Online hakkında araştırmalar ve derlemeler yapmaya odaklanmış bir kişi.

* Sıfırdan sistemler hazırlamayı seven biri.

* Karmaşıklık içerisinde basitlik, basitlik içerisinde özveri, özveri içerisinde çalışma ve çalışmanın yanında özgürlük fikrini savunan bir birey.

* Araştırma yaptığı kadar özgür, özgür olduğu kadar mutlu ve mutlu olduğu kadar verimli bir insan.

Yazar
Skill Title: Neophyte
Toplam Mesaj: 1
Oyun Tarzı: Pvp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 20
Mesaj #100226   05-01-2021 17:53 GMT    
        
UO diğer bütün mantıksal oyunların çıkması için atılmış bi adım gibi geliyor bana ww lol tarzı oyunlar da arkadaşın dediği gibi UO kalıntıları var bitmez bir oyun fakat son kitle beni gerçekten UO'nun kalitesini düşürüyor gibime geliyor


 TheRaskol

Yazar
Skill Title: Grandmaster
Toplam Mesaj: 2897
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Player
Yaş: 32
Mesaj #100228   05-01-2021 22:52 GMT    
        
Bence UO bu tarzdaki bir çok oyun arasından hala en iyisi. Yapabileceklerin kısmen sınırsız. Tek başına koca bir dünya. Şöyle bir hayalim var ki bu oyunu biri satın alsa ve üzerine bir yatırım yapsa eminim pubg vs. halt eder yanında.

Dediğim gibi büyük bir yatırım ve reklam ile oyun dünyasında tekrar tek başına lider konuma geçer. Belki biraz hayalcilik diyebilirsiniz ama ben UO'nun potansiyeline hala inanıyorum. Bu kadar hayatın içinden olan role play bir oyun bilmiyorum. Balık tutuyorsunuz, kesip pişirip satıyorsunuz, para kazanıyorsunuz. Ev inşaa ediyorsunuz. O eve itemler yapıyorsunuz. Savaşıyorsunuz, savaş kıyafeti yapıyorsunuz. Koyun kesip yününü alıp işliyorsunuz. Onunla kıyafet yapıyorsunuz. İksirciniz var, büyücünüz var. Bu karakterleri geliştiriyorsunuz. Binek tame'liyorsunuz. Sahibi oluyorsunuz. Bineğiniz pk oluyor. Savaştırıyorsunuz. Koca bir dünya dungeon ve içinde envai çeşit yaratık.

Sizce de harika bir oyun ve koca bir dünya değil mi?


 Jada, serkserk
Raskol Serna

Yazar
Skill Title: Novice
Toplam Mesaj: 44
Oyun Tarzı: Pvp
Emulatör:
Tecrübe: Diğer
Yaş: 39
Mesaj #100229   05-01-2021 23:09 GMT    
        
Harika bir oyun ve büyüleyici bir dünya. Ancak PvP serverlar, herşeye kısa yoldan erişilen sistemler olduğunda bu oyunun tadı olmuyor. Sıfırdan bir karakter geliştirerek bu oyunu oynarsanız işte o zaman bu oyunun tadına varırsınız. Saygılar, sevgiler.Yazar
Skill Title: Grandmaster
Toplam Mesaj: 2897
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Player
Yaş: 32
Mesaj #100230   05-01-2021 23:12 GMT    
        
İşte ben player olduğum zamanlar oynadığım sunucu öyleydi (the willow). Ve orada oynadım ve bitti. Benim aklımda böyle kaldı UO.

Baştan sona roleplay. Baştan sona bir dünya vardı.


Raskol Serna

Yazar
Skill Title: Apprentice
Toplam Mesaj: 61
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: World Builder
Yaş: 35
Mesaj #100271   09-01-2021 15:22 GMT    
        
Sıfırdan, adil, günümüz dinamiklerine uygun, mütevazı güzel bir sunucu olamadı.


Work in progress "Resurection Of Sosaria"

https://goo.gl/photos/ZpkTVAXWu2KSfBHy6

Yazar
Skill Title: Grandmaster
Toplam Mesaj: 2897
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Player
Yaş: 32
Mesaj #100272   09-01-2021 15:25 GMT    
        
@Gaia
Bence daha çok önemlisi TR içine takılı kaldık. Ben zannetmiyorum ki TR'deki sunucuların hiç birine yurtdışından player gelmiyor. Ya da böyle bir talepte bulunmuyoruz. Aslında bu global bir oyun ve siz bir sunucu sahibi iseniz yurtdışı oyunculara da hitap etmelisiniz. Belki de TR'den daha fazla yurtdışına.

Sizce bu da bir eksiklik değil midir?


Raskol Serna

Yazar
Skill Title: Apprentice
Toplam Mesaj: 61
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: World Builder
Yaş: 35
Mesaj #100287   11-01-2021 00:34 GMT    
        
Sanırım bu konuda en büyük handikap şu manasız saldırı olayları.çok bildiğim bir alan değil ama birçok server yurtdışından girişleri vs engelliyor saldırı azaltmak için. Bir de açılan serverların hemen hemen hiçbiri ingilizce içerik tanıtım vs geliştirmiyor istisnalar hariç. Zaten tutarlı ve derin içerikli bir iş ortaya çıkabilse eminim sonraki adım dünyaya açılmak olur ama böyle bir vizyona henüz rastlamadım. Belki birbirinin tekrarı systemler dışında yeni geliştirmeler denense bundan cesaret bulup farklı denemeler çıkarabiliriz.


 TheRaskol
Work in progress "Resurection Of Sosaria"

https://goo.gl/photos/ZpkTVAXWu2KSfBHy6

Yazar
Skill Title: Journeyman
Toplam Mesaj: 134
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 36
Mesaj #100290   11-01-2021 13:31 GMT    
        
"Eskisi gibi değil artık UO dünyası." Sizce bu kelime doğru mu? Yoksa Uo dünyası aynıda değişen insanlar mı oldu? UO'nun da sadece bir oyun olduğunu unutup, oyunu zaman geçirmek, stres atmak yerine kazanç elde edebilmek adına karalayan bir milletiz biz ne yazık ki. Her zaman söyledim, usanmadan da söylemeye devam edeceğim bencillik etmenin "Gerçek hayatlarımız" dahil kimseye bir getirisi olmayacağını bilinçlenmemiz gerekiyor. Güzel olanı sevmek, korumak neden insana zor gelir? Kırıp dökmek neden niye? Erdem ne güzel anlatmış Ultima Online yaşam tarzını ne güzel benimsemiş çünkü içinde eskiye dönük bir özlem var bende de var hayallerimiz var yapmak istediklerimiz var. Biz hayallerimize sunucumuzu açarak bir adım yaklaştırdık sadece ancak iş sunucu açmakla bitmiyor asıl önemli olan kurduğumuz bu evreni korumak, stabil kılmak, sevdirmek. Biz herkesin düşüncesine saygılıyız herkesin fikirleri önemli evet sen şuan yazdıklarımı okuyan güzel kardeşim senin de fikirlerin benim için çok önemli (SEN) herkes için önemlisin Ailen için Eşin, Dostun, Milletin için Ülken için. Savaşmayı bırak senin de buna ihtiyacın var.

Köprüden önce ki son çıkış arkadaşım son herşey için.


Yazar
Skill Title: Expert
Toplam Mesaj: 375
Oyun Tarzı: Pvp
Emulatör:
Tecrübe: Player
Yaş: 31
Mesaj #100291   11-01-2021 16:33 GMT    
        
Ben Wow'u Uo ile kıyaslamazdım. Öncelikle warcraft Uo dan önce release edilen bir oyun. Ayrıca hep Crusaders of Might and Magic'i andırıyor bana. E tabi Knight Online'ın Wow'dan 2 yıl yaşlı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek (3rd person wasd kontrollü rpgleri göz önüne alarak) Yine de Crusaders of Might and Magic herhalde ilk oynadığım wasd 3rd person rpg idi. Lol dediğimiz dalga motor da Warcraft 3 için community tarafından yapılmış bir mapden fırladı. Defend of the ancients bilen bilir. Her neyse oyunun mazisini yâd etmiş oldum tekrar okuyunca makaleyi, bizimle paylaştığın için teşekkür ederim Raskol.Sayfalar: 1


Benzer Konular :

KonularMesajlarSon gönderenTarih
Ultima Online Everlast (EU).1Everlast06-01-2021
Callisto Ultima Online23VoiceOfReason04-01-2021
Keops Ultima Online21Bako09-12-2020
Ultima Online severler derneği üyesi24s3d314-10-2020
Ultima Online Kart ve Deste Sistemi [Dünyada İlk]11serkserk09-01-2021


Kullanıcı Adı:Parola: Beni Hatırla?
   


Mythic broadsword sphereserver modernuo runuo ServUO JustUO

Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,

UO-Dev Footer UO-Dev Footer