UO-Dev Arama

 İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar

TheRaskol


Root Administrator
Skill Title: Grandmaster
Online durumu
Toplam Mesaj: 2854
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 32
Mesaj #92234   22-06-2017 19:34 GMT    
        
Merhaba;

SphereServer ekibi 18 Haziran 2017 tarihinde 56d Emülatör versiyonunu yayınlandı. Bu sürümü deneyen ya da kullanan developerlarımız var ise bu konu hakkında eksiklikleri, farklı özelliklerini bizlerle paylaşabilirler.

İyi forumlar dileriz.

https://forum.spherecommunity.net/images/logo.png
raskol serna

Yazar

Marshall Longcloak


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Apprentice
Online durumu
Toplam Mesaj: 64
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: Diğer
Yaş: 26
Mesaj #92240   22-06-2017 23:02 GMT    
        
Henüz bu sürüm için çok bir şey söylemek mümkün değil changelog sürecinde 64 bit sisteme geçiş adımları sürekli güncelleme gelicek tabi ne kadar yoğun çalışacaklarına bağlı henüz çok değişiklik gerektireceği kesin. Zaten sphere aktif hale getirdiğinizde aktif sunucularda denemeyin geliştirme ve debug bulmak için bir nevi beta sürecinde olduğu uyarısı geliyor. İlk gelen hata uyarıları vendor sisteminde patlamalara sebep olan vendor sistemindeki hataların yoğun olduğuyla ilgili. Stabillik kazandığında party sistemi gibi müdahelesi zor olan gömülü sistemlerin daha üzerinde oynanabilir hale geleceği gibi güzel gelişmeler var, ama dediğim gibi net bir bilgi rapor hazırlamak için çok erken.


Marshall.寂しい

Yazar

RasmuS


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 774
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 34
Mesaj #92241   22-06-2017 23:15 GMT    
        
Ben 56b'de tutuklu kaldım


 Paco, stylez
Sunucu Projesi : Resurrection of Sosaria

Yazar

Alienrage


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 218
Oyun Tarzı: Pvp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Hosting
Yaş: 33
Mesaj #92458   07-07-2017 13:55 GMT    
        
Arasında ne fark var ?Yazar

System_Error


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 582
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör:
Tecrübe: Player
Yaş: 30
Mesaj #92471   08-07-2017 08:15 GMT    
        
Eski sphere sürümlerinden uzak tamamen devrim niteliğinde gelişmiş bir sürüm diyebiliriz. Fakat bu değişim daha az bir kitleye hitab ediyor. Geliştiriciler tamamen kendi kitlelerine göre emülatörü geliştirmeye başlamış yani Türk oyun tarzından çok uzaklaşmış. Devrim niteliğinde olduğu için eksikleri bir hayli fazla ama eski sürümlere göre avantajlarıda çok. Biraz inceleme fırsatım oldu. Artı yanlarının en başında gelen şey hızı ve güvenliği. Eski sürümlere göre biraz daha kompleks ama daha stabil. Her şeye el atmışlar. 56b veya c den hem yazılım olarak hemde script pack olarak gözle görülür derecede fark var. Sakın ola ki kalkıp 56d sürümü 2x ile açmaya kalkmayın şayet minimum 6x veya 7x diyebiliriz. Bu client sürümlerini zaten Türk insanı hala benimseyememiş durumdayken 56d ile hizmet verecek olan bir sunucu Türkiyede pek prim yapacağını düşünmüyorum. Yıllardır Türk insanının bug değil diye kullandığı şeylerin çoğu 56d de fixlenmiş durumda. Ayrıca bir süre takip ettim neredeyse her gece güncelleme atılıyor. Geri bildirimleri değerlendirip isteğe göre ekleme çıkartma işlemlerini eskiye göre daha hızlı yapıyorlar. Daha zengin bir konfigürasyon dosyası mevcut. 56d ilk çıkmaya başladığı zamanlarda biraz incelemiştim şu an en durumda bilmiyorum.


Son güncelleme: System_Error tarafından 08-07-2017 08:28 GMT, önce düzenlendi.Yazar

Paco


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 590
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör:
Tecrübe: World Builder
Yaş: 30
Mesaj #92473   08-07-2017 09:24 GMT    
        
@System_Error'un dediği gibi şuan sürekli güncellemeler gelmekte fakat şöyle bir gerçekte var 56d devrim niteliğinde olduğu gibi ülkemiz oyuncuları bu seviyeye hazır değildir. Çünkü minimum 6x client'te verim alınabiliyor. Eğerki 2x kullanılmaya çalışılırsa hata yapılır.


cengizmerdit ®2018 - World Build | Gump | Web | Connector Design | Mul Editing

ultimadestek | ultimadestek.com

- Dota 2 | Ultima Online | Warface -

Yazar

4s3d3


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 239
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: Player
Yaş: 30
Mesaj #92482   09-07-2017 08:46 GMT    
        
7 aydır kullanıyorum henüz bir sıkıntısını görmedim. Diğer sürümlere göre hızlı ve stabil bizim fix scripti diye tabir ettiğimiz birçok fixi kendi içinde barındırıyor. Türk oyun stiline gelecek olursak bence gayet kullanılabilir, client olarak zaten bu alanda ustalaşmış insanlar 6x clientleride sadeleştirip 2x gibi yapabildiklerinden kimsenin sıkıntı çekeceğinide düşünmüyorum. Bana göre bu işe gönül vermiş arkadaşların 56b ile uğraşmayı bırakmaları ve 56b için yazılan birçok scriptide bir kenara bırakıp 0'dan 56d ye odaklanmaları lazım. Uo'yu eskisi gibi oynanılabilir bir oyun haline getirmek çok zor değil. Sadece yeni fikirler üreten arkadaşların fikirlerini kaleme alabilmesi için onlara destek çıkılması gerek diye düşünüyorum. Bana göre script konusunda herşeyi bilmek sunucu açmak için yeterli değil önemli hayal gücü geniş insanlarında düşüncelerini öğrenip o doğrultuda global bir sunucu açabilmektir.Yazar

xwerswoodx


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1785
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 11
Mesaj #92483   09-07-2017 11:27 GMT    
        
0.56b çıktıktan sonra 0.57 sürümü tanıtılmıştı yılı tam hatırlamıyorum 2008 2009 muydu daha önce miydi o civarlardaydı, o zamandan beri adını duyamadık bir daha 56b den sonra c d üzerinde geliştirmeler yaptılar ama heralde 56d eğer yanılmıyorsam 64bit sistemini düşünürsek bence önceki sürümlerden daha avantajlı durumda olacak gibi, geliştirilme bakımından önceki sürümlerden daha stabil ve hızlı olabilecek potansiyele sahip bence. Ama sanıyorum ki şuanda hem 56c hem 56d üzerinde ayrı ayrı çalışmalar yapılıyor, o yüzden bence 56d nin tam olarak stabilleşene kadar bayağı bir zaman gerekicek, gerçi son zamanlarda takip etmiyorm ama spherenin hala RunUO ya göre geride kaldığını söylemek mümkün, ki sanıyorum ki RunUO emülatörünün gelişimi de durdu (takipcisi değilim) yine de buna rağmen RunUO da yapabileceklerinin Sphere'dan fazla olması düşündürüyor insanı. 56d ve sonrasında bu farkı bir nebze olsun kapatabilirse bence devrim olarak nitelendirilebilir bu durum, ancak böyle devam ederse yani şuanki halini bile aşamayacaksa fazla umutlanmayalım derim.


 TheRaskol, Paco
Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz.

Scripting Destek Discord: https://discord.gg/yXQ3m5S

Yazar

SSDSS


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Novice
Online durumu
Toplam Mesaj: 31
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 32
Mesaj #97854   04-01-2020 07:01 GMT    
        
Şuan durum nedir ? (stabil ve potansiyel açıdan)
Kod yazmaya yeni başlayan biri için hangi sürüm daha iyi olabilir?Yazar

Slothere


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 341
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #97895   22-01-2020 15:02 GMT    
        
56d ve Sphere X sürümlerinin elbette eskilerine kıyasla avantajları ve artıları var. Fakat ikisi de kullanılabilir stabil ve güvenli sürümler (hoş hiçbirisi güvenli değil) değiller. Aktif bir sunucunuz varsa tercih etmemelisiniz. Nedenlerini şöyle sıralayabilirim.

56b sonrasında development anlamındaki tüm işlemler tek adamın eline bakıyor. Coruja. Bu adamın kendi private serverı mevcut ve tüm güncellemeleri kendi sunucusunu ön plana alarak, kendi sistemlerini hardcoded olarak revize edip source'a koyarak yapıyor. Eğer bu adamın sunucusuyla paralel bir şeyler yapmak niyetindeyseniz sizin için ideal bir sürüm. Aksi halde beklenmedik yerlerde saçma sapan şeylerle karşılaşmak mümkün.

Her yeni update'de, normalde stabil olması gereken ve yaklaşık 10 senedir sorunsuzca kullanılan dinamikler istenerek ya da istenmeden kurcalanarak patlatılıyor. Çünkü eskisi gibi stabil olma kaygısını taşımadan anlık, kafalarına göre fix atıp sürüm diye yayınlıyorlar. Bir bakmışsın en basit bank dinamiği, update vb. özellikler dahi patlamış. Bu aktif sunucusu olan herkes için çok büyük problem. Buna görsel bir örnek de iliştirebilirim.

https://prnt.sc/qrbdc7

Bir scripter için yazmak istediğine daha kolay ve stabil şekilde ulaşmak için hala daha en ideal altyapı 56b'ye ait.

Türk tipi server açma niyetinde olanlar 56b'den devam etsinler. 56d ve X'te eklenen üç beş yeni kod dinamiği zaten büyük bir kesimin kullanmayacağı teferruatlar. Yoksa en basitinden bir poison büyüsünün dinamiğini dahi bizdeki alışıldık kıvama getirmek için onlarca satır kod yazmanız lazım.

@SSDSS

Başlama hocam, tavsiyemdir. Vaktini daha iyi bir alana yatırım yaparak geçirebilirsin. Buna ayıracağın vakti youtube'daki giriş seviyesi dil öğreten videoları izlemeye ayırsan daha çok şey katar en azından bakış açısı kazanırsın.

//00:31 Edit: birkaç konuyu yanlış anlayıp aktarmışım, oraları tekrar düzenledim.


Son güncelleme: Slothere tarafından 22-01-2020 21:33 GMT, 283 Gün önce düzenlendi.Yazar

RasmuS


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 774
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 34
Mesaj #97896   22-01-2020 20:52 GMT    
        
Tek mesajım X ile Coruja'nın alakası yok. Karıştırıyorsunuz bence.


Sunucu Projesi : Resurrection of Sosaria

Yazar

azmanomer


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Apprentice
Online durumu
Toplam Mesaj: 60
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 30
Mesaj #97897   22-01-2020 20:55 GMT    
        
@Slothere

İlk başta yanlış yazdığını düşündüm fakat X le Coruja'nın uzaktan yakından alakası yok. 56d dediğin gibi sadece Coruja tarafından geliştiriliyo ve dediğin gibi sistem önce test et yayınladan ziyade önce yayınla sonra hataları çöz oluyo ve şuanda 56d nin aktif bir sunucuda kullanılmasının bende doğru olmadığını düşünüyorum. Fakat X için aynı durum söz konusu değil zaten X in ortaya çıkış sebebi Coruja'yla başa çıkamamalarından kaynaklanıyo. Kendisi test etmeden kodları yayınladığı için ondan oluşan hatalardan bıktıkları için Coruja hariç tüm developerlar X sürümünü çıkarıyolar. Bence denenmesi lazım ve Türk serverlarınında bu konuda kendilerini geliştirmeleri lazım. Geçiş yapmak isteyen olursa elimden gelen her türlü desteği vermeye çalışırım özel mesajla ulaşabilirsiniz.Yazar

Slothere


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 341
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #97898   22-01-2020 21:36 GMT    
        
Evet iki yerde yanlış ifadeler olmuş, düzenledim. Daha açıklayıcı olduğunu sanıyorum. Uyarılar için teşekkür ederim.


 RasmuS

Yazar

RasmuS


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 774
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 34
Mesaj #97899   23-01-2020 14:50 GMT    
        
Alıntı
Slothere :
56d ve Sphere X sürümlerinin elbette eskilerine kıyasla avantajları ve artıları var. Fakat ikisi de kullanılabilir stabil ve güvenli sürümler (hoş hiçbirisi güvenli değil) değiller. Aktif bir sunucunuz varsa tercih etmemelisiniz. Nedenlerini şöyle sıralayabilirim.

56b sonrasında development anlamındaki tüm işlemler tek adamın eline bakıyor. Coruja. Bu adamın kendi private serverı mevcut ve tüm güncellemeleri kendi sunucusunu ön plana alarak, kendi sistemlerini hardcoded olarak revize edip source'a koyarak yapıyor. Eğer bu adamın sunucusuyla paralel bir şeyler yapmak niyetindeyseniz sizin için ideal bir sürüm. Aksi halde beklenmedik yerlerde saçma sapan şeylerle karşılaşmak mümkün.

Her yeni update'de, normalde stabil olması gereken ve yaklaşık 10 senedir sorunsuzca kullanılan dinamikler istenerek ya da istenmeden kurcalanarak patlatılıyor. Çünkü eskisi gibi stabil olma kaygısını taşımadan anlık, kafalarına göre fix atıp sürüm diye yayınlıyorlar. Bir bakmışsın en basit bank dinamiği, update vb. özellikler dahi patlamış. Bu aktif sunucusu olan herkes için çok büyük problem. Buna görsel bir örnek de iliştirebilirim.

https://prnt.sc/qrbdc7

Bir scripter için yazmak istediğine daha kolay ve stabil şekilde ulaşmak için hala daha en ideal altyapı 56b'ye ait.

Türk tipi server açma niyetinde olanlar 56b'den devam etsinler. 56d ve X'te eklenen üç beş yeni kod dinamiği zaten büyük bir kesimin kullanmayacağı teferruatlar. Yoksa en basitinden bir poison büyüsünün dinamiğini dahi bizdeki alışıldık kıvama getirmek için onlarca satır kod yazmanız lazım.

@SSDSS

Başlama hocam, tavsiyemdir. Vaktini daha iyi bir alana yatırım yaparak geçirebilirsin. Buna ayıracağın vakti youtube'daki giriş seviyesi dil öğreten videoları izlemeye ayırsan daha çok şey katar en azından bakış açısı kazanırsın.

//00:31 Edit: birkaç konuyu yanlış anlayıp aktarmışım, oraları tekrar düzenledim.Sanırım siz genel olarak 56d üzerine yoğunlaşmışsınız çünkü yazdığınız açıklamaların hemen hemen hepsi 56d için geçerli olan açıklamalar. Fakat her iki sürüm içinde kesinlikle 3-5 ekleme var gibi benzetmeler doğruyu yansıtmıyor. Ciddi anlamda farklılıklar var. Bir kere her şeyden önce müdahele edebileceğiniz noktalar arttırılmış, trigger'lar detaylandırılmış, item ve npc gibi tanımlamaların özelliklerine ilaveler var. İşin özü detaylandırılma çıkarılmış ve bu da konuya hakim olunmasını beraberinde getirmiş.

Yalnız şunu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Kendine gerçek anlamda güvenmeyen kişilerin 56d ve X sürümlerinde ciddi anlamda zorlanacağı kesin.


Sunucu Projesi : Resurrection of Sosaria

Yazar

onurtorun


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Neophyte
Online durumu
Toplam Mesaj: 7
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: Sphere
Tecrübe:
Yaş: 34
Mesaj #97901   23-01-2020 16:31 GMT    
        
56d sıfırdan yapılan bir proje olursa sorunları çözmek hem kolay olur hem de sorununuz az olur. Ama herhangi bir pack kullanacaksanız ya da çalışen bir sunucuyu geçirecekseniz işin içinden çıkılmaz bir hale gelir. Piyasada dolaşan packler 56b'de bile bir çok sorunla geldiği için 56d de neler olacağını siz süşünün.Yazar

4s3d3


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 239
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör:
Tecrübe: Player
Yaş: 30
Mesaj #97902   24-01-2020 09:22 GMT    
        
En çok 56d sürümü ile uğraşmış ve 0dan pack yazmış birisi olarak, sürümle ilgili çok basit bir örnek vereceğim gerisine siz karar verin. Ben bütün döngülerde "While" kullandım tabi ilk başta While sürümde sıkıntısız gayet güzel çalışmaktaydı sonra While komutunu bir değiştirdiler yaptığım tüm döngüler çalışmamaya (Ev menüleri, vendor menüleri, bazı sistemler, ev yerleştirme için fix scripti vs vs) bir çok sistem çalışmaz oldu ve tekrardan yazılması gerekiyordu bende uzunca bir süre bekledim düzeltirler diye ama ne yazık ki bununla ilgili bir sıkıntı çekmediler anlaşılan ki öyle kaldı değişmedi. Yani demem o ki ben tüm yazdıklarımı bir güncelleme götürdü varın gerisini siz düşünün.Yazar

Slothere


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 341
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #97948   28-01-2020 11:04 GMT    
        
Mesele aslında sürüm farkı ve eklenen dinamikler değil. Stabilite. Sürümde sürekli oynaklık olması devamlılık için iyi bir şey değil.

X ve 56d sürümleri üzerinde hatırı sayılır bir müddet çalışma fırsatım oldu. İkisi için de iyi kötü sıfırdan bir pack yazma fırsatı buldum diyebilirim. Yaklaşık 10 küsür senedir script yazarım. Bana bu süreçte en amele işleri çıkartan sürüm 56d oldu. Öncesinde 5 satırda bitirdiğim işi satırlarca kodla düzeltmek zorunda kaldığım yerler oldu. X için hala bir heves projesi diyebilirim. Çok şey düzeltiyorlar kabul. Bazı konularda başarılı olduğunu da kabul ediyorum. Ama yapalım deneyelim olursa tamam kıvamında bir sürüm bu. Adı üzerinde zaten. Çok beklentiye girmemek lazım. Bunun rayına girip eski sürümler gibi stabil hale gelebilmesi için düzenli bir çalışma ve çook uzun bir süre geçmesi lazım. Ekibin de bu mantıkta olduğunu düşünmüyorum açıkçası. Kimsenin miadı geçmiş bir oyun için vaktini bu dengesiz source'u adam etmeye ayırmayacağına da eminim. Üzerinde çalışan adamları az çok biliyorum. Belirli standartlar tutsun, belirli konular düzgün olsun gerisi çok önemli değil diyen insanlar bunlar. Bu yüzden X'in de yakın bir zamanda tam bir sürüm haline gelebileceğini sanmıyorum.

Bu iş sürümden ziyade algoritma meselesi. Düzgün bir algoritma kurduktan sonra hala daha 55i de dahi kaliteli içerik üretebilirsiniz. Bu yazan adamın kapasitesiyle orantılı bir durum. Yeni sürümler size belki normalde 50 satırda yazacağın kodu 1 satırda yazabilemene izin verebilecek dinamikler sunabilir. Fakat iş bununla bitmiyor. İşin source kısmını da az çok inceleyebilme fırsatı bulduğum için esasında eni konu bazı konularda bir şey fark etmediğini biliyorum. Önemli olan tekrarlayacağım gibi işin algoritması. Ona bakarsanız çok kaliteli ve detaylı scriptlerin 55i, 55R dönemlerinde yazılıp hala kullanılabildiğini biliyoruz. Bu işi çok kaliteli yapan insanlar da var, kodlarını inceleme fırsatı bulduğum ve birlikte çalışma fırsatım olan insanlar bunlar. Sürüm size sadece bazı noktalarda destek olan birer aracıdır. Gerisi sizde bitiyor.

Scriptten beklentiniz item stone, aile gibi özünde aynı işi yapan aynı kodların laciverti şeyler ise her sürüm işinizi görür merak etmeyin. Sizi yapısal olarak engelleyecek hiçbir şey söz konusu değil. En kötü dediğim gibi yazma süreniz uzar o kadar. Ama sonunda yapabilirsiniz.

Tabi bir de siz ne kadar script yazsanız da düzeltemeyeceğiniz yapısal konular var o kadar da derine inmeye gerek yok üzerine sayfalarca yazılabilir, çoğu kişinin de okumayacağına emin olduğumdan detaylarına girmeye lüzum görmüyorum.


 Ege ERKEK

Sayfalar: 1Benzer Konular

KonularMesajlarSon gönderenTarih
Sphere Öneriniz54s3d322-06-2020
Sphere X2Destroy02-06-2020
Sphere da komutların görünmemesi11Michaell24-05-2020
Orion Uo Client ve Sphere13SSDSS20-04-2020
Sphere Razor ile bağlantıya izin vermiyor.3diuffi09-04-2020


Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,