UO-Dev -  04-08-2009 20:58
https://www.uo-developer.com/images/pages/archery.jpg


PVP (düello) ve aksiyonda kullanılan Magery (büyücü) ve Warrior (savaşçı) karakterlerinin gelen istekler doğrultusunda, ayrıntılı bir şekilde incelenmesi planlanmıştır. Bu kapsamda Necromancy (kara büyücülük) yeteneğinin ardından Archery (okçuluk) ve bunun Necromancy ile beraber kullanımının (Necro-Archer tipi karakter) incelenmesine karar verilmiştir.

Archery (Okçuluk) Role Play Kısmı:

Okçuluk, Ultima Online' da rakibe yaklaşmadan zarar verebilmek için yaratılmış bir savaşçı yeteneğidir. Fakat yakın dövüş sanatları ve kurallarından uzak duran okçular; etkili birer savaşçı olabilmek için bazı özelliklerini meleke hale getirmelidirler. Bunlar hedefin uzaklığını mümkün olduğunca en küçük hata ile ölçebilmek, kusursuz nişan almak, at üzerindeyken etkili vuruşlar yapabilmek, hareket eden hedefleri vurabilmek ve el çabukluğu kazanmak vb. gibi yeteneklerdir.

Özellikle de yakın dövüş silahı kullanma kapasitesi ve yüksek fizik güce sahip düşmanlara karşı okçular oldukça başarılıdır. Çünkü onlara yaklaşmak zorunda kalmazlar. Halbuki bilek gücü ile yapılan savaşçı türleri, düşmanları etkisiz hale getirmek için, onlara çok yakın mesafede olmak zorundadır. Okçuların bu savaş stratejilerini, acizlik ya da korkaklık olarak nitelendirmek doğru olmaz. Çünkü fiziksel mücadelenin ardından mutlak galip sayılan taraf; hayatta kalanlardır. Bir başka ifadeyle açıklamak gerekirse savaşta başarıyı getirecek her yol mubahtır. Onlar, ortaçağdaki her milletin vazgeçilmez ve en kabiliyetli savaşçılarıdır.

Okçuluk Yeteneğine İlişkin Genel Bilgiler:

Archery, isminden de anlaşılabileceği gibi bir okçuluk yeteneğidir. Okçuluk yeteneğiniz ne kadar yüksekse hedefe ok isabet ettirebilme şansınız da o kadar artmaktadır. Yeteneğinizi en fazla 100'e (PS ile 120 ye) kadar geliştirebilirsiniz.

Oyun içinde toplam beş tane yay bulunur. Bu yayların hepsi de iki elle tutulabilen silah konumundadırlar. Yani boş olan elinize kalkan alamazsınız. Bu yay çeşitlerini kullanıp kullanamamamızın yeteneğiniz ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Her türlü yetenek seviyesinde istediğiniz yayı kullanabilirsiniz (fakat yayları kullanabilmeniz Strength 'inize bağlıdır). Okçunun aksiyonda kullanmak için aradığı iyi yayı bulmak maalesef kolay değildir. Çünkü güçlü ve sağlam yaylar üretilemezler. Öldürülen yaratıkların cesetleri arasından toplanırlar. Oyunda bulunan beş yayın duruma göre değişen farklı özellikleri ve kullanım alanları bulunmaktadır. Hepsinde ok atılabilen menzili, üzerinde kare cinsinden yazmaktadır (Range ' şeklinde).

Ayrıca bunların kullanım alanları da özel vuruşlarına göre değişmektedir:

- Bow: Paralyzing Blow, Mortal Strike
- Composite Bow: Armor Ignore, Moving Shot
- Crossbow: Concussion Blow, Mortal Strike
- Heavy Crossbow: Moving Shot, Dismount
- Repeating Crossbow: Double Strike, Moving Shot

Bu yeteneği kasabilmek için önünüze çıkan yaratığa ok atın. Ok attıkça yeteneğiniz de bir o kadar artacaktır. Bu arada okçuluğun en sıkıcı yanı ise ok bulmaktır. Ancak bunları bol miktarlarda ilgili Vendor 'lardan bulabilirsiniz. Okçuluk, bazı yayların hızının yavaş olmasından dolayı diğer savaşçı yeteneklerine göre uzun sürede kasılan bir yetenektir. Fakat bu durum çok da önemli değildir.

Dürüst olmak gerekirse, diğer savaşçı türlerine göre okçu karakterler biraz daha dayanıksızdır ve çabuk ölürler. Her Stat 'a ihtiyaç duyan bir savaşçı türü olduğundan dolayı belli bir alanda yoğunlaşamaz. Bu açıklarını da kapatabilmek için sağlam silah, takı ve sete sahip olmaları mecburdur.

Okçuların tercih ettikleri bir de yan yetenekler bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edileni Necromancy (kara büyücülük)'tür. Tabi Magery (büyücülük) yeteneği de tercih edilenler arasındadır. Ancak saf büyücülüğün kullanımı yaygın olduğu için, eski önemini kaybeden Necromancy yeteneği, okçulukla yaşatılmaktadır. Ayrıca Magery ile yapılan büyüler sırasında yayın Spell Channelling özelliğine sahip olmaması durumunda da silahın çantaya düşmesi sorunu Necromancy yeteneği ile bertaraf edilmektedir. Son olarak da Necromancy karakterinin büyü türleri adeta okçunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş gibidir. Yani ikisi birbirini kusursuz bir şekilde tamamlar. Okçuluk konusunda ana temamız olan Necro-Archer denilen bu okçu ve Necromancy yeteneklerini kapsayan karakterlerle, düello yapmak zordur. Fakat aksiyonda bulunmak da bir o kadar zevklidir. Şimdi de güçlü bir NecroArcher için silah, takı, set ve Stat ayarlamasından bahsedelim:

Set Seçimi:

Necro-Archer karakterler özellikle LMC (Lower Mana Cost Mana kullanımını azaltma) ve ekstra Stat veren yüksek Resist 'lere (direnç) sahip olan setlerin iyi bir kombinasyonuna ihtiyaç duyarlar. LMC setin özelliği Mana 'nın çabuk azalmaması için yapılan büyü ve özel vuruşların ihtiyaç duyduğu Mana gereksinimini azaltmaktır. Bu da birbirinin peşi sıra özel vuruşlar uygulamaya ve büyü yapmaya yardımcı olur. Kısacası bu özellikleri barındıran setlere sahip olmak aksiyonda söz sahibi ve güçlü bir okçu karakter oluşturmanın ön koşuludur. Olmazsa olmaz değillerdi ancak aksiyonda etkili olabilmek ve çabuk ölmemek için bu setlerin tamamlanması gerekmektedir. Bu setleri satın almak ve ayarlamak oldukça pahalı ve zahmetli uğraşlardır. Buradan da anlaşılacağı gibi Necro-Archer biraz zengin işidir.

Silah Seçimi:

Okçu karakterler, rakibe ıskalamadan vuruş yapabildikleri ve bunların sayısını birbiri ardına sıkça tekrarlayabildikleri oranda ölümcüldür. Bu yüzden Hit Chance Increase, Hit Mana Leech, Damage Increase ve Swing Speed Increase özelliklerinin yayda bulunması istenir. Bunlar sadece öldürülen yaratıklardan çıktıkları için sağlam yaylar pahalıdır ve de çoğu zaman sahipleri tarafından satılmak istenmez.

Takı Seçimi:

Necro-Archer karakterler için yüksek Stat veren bilezik ve yüzükler kıymetlidir. Bunun yanında Hit Chance Increase, Lower Mana Cost, Damage Increase ve Defanse Chance Increase özelliklerine sahip olması istenir.

Stat Ayarlama:

Bu ayarlamalar her zaman kişinin kendi becerisine, iradesine ve stratejisine bağlıdır. Bu yüzden Stat ayarlama konusunda tek ve kesin bir doğru yoktur. Herhangi bir sayısal örnek veya matematiksel bir ifade verilemez. Fakat yüzeysel olarak tecrübesiz arkadaşlara rehber olması açısından bahsetmekte yarar vardır.

1) Necro-Archer karakterler için her üç Stat 'ın da önemi büyüktür: Strength isteyen silahları kullanabilmek, taşınabilecek ağırlık limitini yüksek tutarak bandaj ve Pot (panzehir) gibi gerekli malzemelerin yanında bol miktarda Reg (büyü otları) ve ok bulundurmak, canı artırıp çabuk ölmemek gibi nedenlerden dolayı Strength 'e ihtiyacı vardır.

2) Süratli bandaj basmak, başta Mace Fighting olmak üzere diğer savaşçı karakterlere karşı etkisiz kalmamak ve daha kısa aralıklarla ok atabilmek için Dexterity 'e ihtiyacı vardır.

3) Her şeyden önce bir Necromancer (karanlık büyücü) olduğu için büyü yapımında Mana 'ya ihtiyaç duyması, yayın sahip olduğu özel vuruşları uygulayabilmesi için de Intelligence 'a ihtiyacı vardır.

İşte bu nedenlerden dolayı sadece herhangi bir veya iki Stat 'a yüklenmek mümkün değildir. Üç Stat da önemlidir, aşağı yukarı birbirlerine denk tutulmalıdırlar. Fakat oynayış şekline göre Intelligence veya Dexterity biraz daha yüksek bırakılabilir. Tabi kullanılan set ve takının verdiği ilave Stat 'lara ilişkin çeşitli düzenlemeleri de yapmak zorunludur. İşte bu noktada setlerin getirdiği Bonus Stat 'ların önemi ortaya çıkmaktadır.

Bütün bu ifadelere rağmen; sizin için en doğru ayara, kendinizin oynayarak ve tecrübe kazanarak karar vereceğinden şüpheniz olmasın.

YORUMLAR (0)

Henüz yorum yapılmamış.

BENZER SAYFALAR