UO-Dev -  04-08-2009 21:00
Guard Zone (GZ):

Oyun içindeki tüm şehirler (Player Killer şehirleri olan Bucaneer' s Den ve Delucia hariç) ile yönetim kadrosunun belirlediği bazı alanları kapsamaktadır. Bu alanların asıl amacı masum oyuncuları korumaktır. Player Killer veya Criminal kişiler GZ içinde öldürülme tehlikesiyle karşı karşıyadırlar. GZ olan bir alana girdiğiniz zaman ekranın sol altında “You are now under the protection of the guards” yazısını görebilirsiniz. GZ dışına çıktığınızda yine aynı yerde “You have left the protection of the guards” yazısı belirecektir. GZ içinde herhangi biri masum olan karakterinize saldırır, kontrolü altındaki NPC' yi size saldırtır ya da bir eşyanızı çalmaya çalışırken fark edilirse “Criminal” duruma düşer böylece siz “Guards” yazarak yardım çağırabilirsiniz. Şehir muhafızlarının koruduğu alanlar içinde yardım çağırdığınızda suçlu kişi, yanında beliren Guard (muhafız) tarafından anında öldürülür. Şehirlerdeki bu özel koruma sistemi sadece özel durumlarda (Quest, Raid vb.) oyuna bağlı olan oyuncuların tümüne önceden haber verilmek suretiyle kaldırılabilir. Genelde başına bir iş gelmesi istenmeyen Craft karakterlerin bırakıldığı bölgelerdir.

Safe Zone (SZ):

Yönetim kadrosunun belirlediği bu özel alanlarda darbelerden etkilenmezsiniz (Hit Point seviyeniz azalmaz). Fakat üzerinizdeki kıyafetler ile elinizdeki silah vb. eşyalar zarar görebilir. Güvenli alanlarda oyuncuların masum, Criminal (suçlu) veya PK (katil) olmasının bir önemi yoktur, amaç eşit olmalarını sağlamaktır. Safe Zone olarak tabir edilen Türkçe karşılığı güvenli bölge demek olan bu alanlar, aşağıda sıralanan özellikleri kapsar:

1) Bu bölgelerde, oyuncular birbirlerine atak veremezler.
2) Bu bölgelerde, yaratıklara Healing ve benzeri herhangi pozitif bir eylemde bulunulamaz.
3) Bu bölgelerde, oyuncular birbirlerine Stealing, Reveal ve benzeri negatif eylemlerde bulunamaz.
4) Bu bölgelere, PK' lar giremez.
5) Bu bölgelerde, kişi Safe Zone olmayan yerlerde açınca "Criminal" uyarısı alacağı cesetleri açamaz.

Harmful, Beneficial ve Neutral Etkiler:

Oyun içerisinde yapılan aksiyonlar üçe ayrılır:

- Harmful
- Beneficial
- Neutral

1) Harmful: Harmful aksiyonlar, genelde criminal veya PK olmayan, masum kişiye veya hayvanına yönelik zarar verici aksiyonlardır. Fakat bunun haricinde herhangi bir Criminal / PK' ya yaptığınız yararlı büyü, bandaj basma vb. veya bir yaratığa yaptığınız bu tarz iyimser aksiyonlar bütünüdür.

2) Beneficial: Beneficial aksiyonlar ise genelde Criminal veya PK olmayan, masum kişiye veya hayvanına yönelik yararlı aksiyonlardır.

3) Neutral: Herhangi yararı veya zararı bulunmayan aksiyonlardır.

YORUMLAR (0)

Henüz yorum yapılmamış.

BENZER SAYFALAR