UO-Dev Arama

 

İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 1
Yazar
Skill Title: Neophyte
Toplam Mesaj: 2
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 51
Beğeni: 0
Mesaj #99504   23-10-2020 12:32 GMT    
     
2005'ten beri UO içerisinde çeşitli rollerde bulundum. Kah oyuncu oldum, kah page bakan adam, kah world builder (kıt bilgime, saçma sapan ortaya çıkan scripterlardan daha iyi script yazmama rağmen hiçbir zaman scripterım diye ortada gezinmedim)... Bu süreç boyunca çok eğlenmiş olmama rağmen, sunucu yönetimi bazında 3-5 dangalağın sürekli heves baltalamak, gelişmemiş kişiliklerinde oluşmuş yarım yamalak egolarını tatmin edebilmek amacıyla kah sunucu baltalamak, kah bir kaç arkadaşın hevesle yaptığı bir şeylere saldırmak gibi hareketleri oyundan epey uzaklaştırmıştı. Oyuncu bazında buna benzer hareketlerle "ben çok kralım, şekilim, hepinizi keserim" tadında düşüncelerle sinkaflı küfürler, oyun olduğunu unutarak davranmak gibi eğilimler de görmedim değil. Oyuncu kısmına değinmeye gerek yok, adam çocuk beyni taşıyor olsa da, oyun oynadığını unutuyor olsa da oyunda yapabileceklerini yapıyor ama kafa bu şark kurnazı sunucu yöneticileriyle aynı kafa olduğu için şöyle bir dokundurdum.

Şu kısa girişten sonra bu şark kurnazlığını ilk defa gördüğümü ya da daha önce duymadığımı belirtmem lazım. Kısa bir süre önce UO-Developer hesabıma girerken yanlış şifre uyarısı almaya başladım. Arada sırada kendi kendime uğraştığım sunucu için kaynak olarak kullandığım bazen de sunucuları takip ettiğim, oldukça az sayıda kaldığımız bu platformda hesabımın çalınmış olduğundan şüphe etmediğim için üzerinde durmayarak şifreyi değiştirdiğimi ancak unuttuğumu düşündüm.

Bugün hesabıma ne olduğunu düşünürken acaba hangi konulara yazmışım, ne aramışım ne cevap almışım diye profilime bakayım dedim. Ancak fark ettim ki 6-8 yaş grubu zeka seviyesine sahip, şımarık olarak yetiştirilmiş bir ergenin, sırf egolarını tatmin etmek amacıyla hesabımdan bir konuya yazdığını fark ettim. Öncelikle konuda adı geçenlerin hiçbirini gerçekte tanımam. Hatta öyle ki konuda adı geçen kişilerden bazılarıyla mesajlaşmış olsam da bu kah bir soru sormak kah uyarıda bulunmak adınadır. Öyle arkadaşlık kurduğum, 3 cümleden öteye geçmiş hiçbir sohbetim yok.


Kendi adıyla yorum yapmaktan kaçan, kendi adını söylemekten imtina eden, korkak, Türkçe yazmayı bile beceremeyen, öküz oğlu öküzün teki hesabıma girerek çeşitli yorumlar yapmış. Kim olduğunu da az çok kestirebiliyorum, kesin olarak netleştirebilirsem yazacağım.

Görebildiğim kadarıyla (biraz geç fark ettim ancak) şu konudaki mesajlar bana ait değil, yine görebildiğim kadarıyla mesaj kutusunu da kapatmış, benim hangi platform olursa olsun mesaj kutum açıktır. Tahmin ediyorum ki çeşitli sataşmalara girmesinin sonucu olarak kapattı.

Not: Mümkünse hesabımı geri istiyorum, mail adresimi de hatırlayamadım ya da kişi değiştirmiş. Yine sanıyorum ki tırt sunuculara koyduğum şifre ile buraya koyduğum şifrenin aynı olması neticesinde hesap ele geçirildi.


Son güncelleme: Athynas35 tarafından 23-10-2020 16:37 GMT, 332 Gün önce düzenlendi.Yazar
Skill Title: Expert
Toplam Mesaj: 400
Oyun Tarzı: Pvp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Player
Yaş: 32
Beğeni: 58
Mesaj #99506   23-10-2020 16:30 GMT    
     
Pi tarihinde benimde başıma benzer bir olay gelmişti. "dkmcone" isimli kullanıcı ismimi, ortak olarak sunucu açtığım bir adam hacklemişti (staff şifremle buranın şifresinin bir olduğunu fark etmemişim ya da dikkat etmemişim) üzerine sunucuda olan olaylara, topu üzerime atacak şekilde yorumlar yapmıştı daha sonra da üyeliği inactive moda'a geçirdi (kendisini bir kaç sebepten ötürü projeden uzaklaştırmıştık). Günlerce bende üyeliğimin hacklendiğini, mailimin değiştirildiği ve inactive'e geçirildiğini yönetici arkadaşlara bildirdim. Sonuç alamadım. Yakın ve uzak tarihte uo-developer'ın database'i bir kaç kişi tarafından ele geçirildi (/code kısmı şuanda bu yüzden çalışmıyor) bir çok insan da farkına varamadı çünkü durumu ortaya seren postlar silindi, öyle ki db burada paylaşıldı. Farkında olanlar şifrelerini değiştirdi vesaire. Yönetimin sorunu bu konuya karışmış kişileri takip etmediler, aynı kişiler hala aramızda at koşturuyorlar. Geçmiş olsun.Yazar
Skill Title: Neophyte
Toplam Mesaj: 2
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 51
Beğeni: 0
Mesaj #99507   23-10-2020 16:40 GMT    
     
Teşekkür ederim. Günlük olarak takip etmeye çalışsam da demek ki arada o kısmı kaçırmışım. Keşke post silme yolu yerine tedbir alınabilseydi.Yazar
Skill Title: Expert
Toplam Mesaj: 407
Oyun Tarzı:
Emulatör:
Tecrübe: Diğer
Yaş: 29
Beğeni: 103
Mesaj #99509   23-10-2020 17:59 GMT    
     
Geçmiş olsun.

Kamu spotu niyetine birkaç ilave yapayım, başka arkadaşlara en azından fikir babında destek olsun;

Ne idüğü belirsiz, aynı packle 25. defa açılan sunucuların bazılarının sırf data toplamak maksatlı açıldığını düşünüyorum. Herkes iyi niyetli değil, herkes güvenliğe sandığınız kadar önem ver(e)miyor.

Piyasadaki 10 serverdan 8'i yazılım bilgisi olmayan kişiler tarafından açıldıkları için datalarınız elden ele oyuncak olabilecek şekilde saklanıyordur. Büyük sunucular da bu dataları elden ele gezdiriyor. Fi tarihinde telefon numaramı tek bir bilinen server'a verdim, onunla birlikte en az 5 farklı server'dan reklam sms'leri aldım mesela. Bu mevzunun büyüğü küçüğü pek yok maalesef.

Bu packler ayrıca para karşılığı da sizin izniniz ve talebiniz olmadan el değiştiriyor. Akıllı davranıp her server'da başka parola kullanmak gerekir. Hatta öylesine girseniz dahi sallamasyon, akılda kalıcı basit parolalar ve kullanıcı adları kullanın. Mağduriyet oluşmasın.

Son olarak bir server eğer mail adresi dışında şahsi bir bilginizi isterse, tc kimlik ya da telefon olsun güvenmiyorsanız vermeyin. Üyelik güvenliğini oluşturabilecek daha basit ve kolay yöntemler varken acziyetten basite kaçılması büyük bir bilgi güvenliği problemi yaratıyor.

Günümüzde bilgi güvenliği en önemli siber suçlardan birisi arasında yer alıyor. Ama dikkat eden pek yok maalesef.


 Jada
Steaksauce Anti-Cheat Connector ve Emulator
http://www.steaksauce.xyz

Sayfalar: 1


Benzer Konular :

KonularMesajlarSon gönderenTarih
Ev kaldırılınca deed olarak çantaya gelmiyor17manolya15-07-2021
[Aranıyor] Web Developer, Sphere Developer, Wor...11Gaia11-03-2021
Room eventi tag olarak almak8xwerswoodx06-02-2021
Tamamen Büyümek Gerekiyor ultima camiası olarak!3klotho01-05-2020
UO-Developer için tasarım/yazılım önerileri46RasmuS28-12-2020


Kullanıcı Adı:Parola: Beni Hatırla?


Mythic broadsword sphereserver modernuo runuo ServUO JustUO

Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,

UO-Dev Footer UO-Dev Footer