UO-Dev Arama

 İçerde : 1 misafir, 0 üye : --- Sayfalar: 12>Son »
Yazar

TheRaskol


Root Administrator
Skill Title: Grandmaster
Online durumu
Toplam Mesaj: 2859
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 32
Mesaj #1246   21-08-2009 20:45 GMT    
        
Şu anda aktif olan başarılı Ultima Online sunucu Eva ve farklı projeleride olan Flame (Buğra) ile hoş bir muhabbet.

UO-Developer: UO-Developer ailesi adına merhaba

Flame: Merhaba Sevgili Amesron ( Sercan ); Bu güneşli yaz gününde seninle roportaj yapacak olmaktan dolayı son derece mutluyum. Özellikle havuza girmek yerine seninle ultima hakkında konusuyor olmak ayrı bir keyif. Başlayalım dostum.

UO-Developer: Kaç yıldır Ultima Online oynuyorsunuz?

Flame: 7 yıldır bu belanın içinde aktif olarak bulunmaktayım

UO-Developer: Ultima Online dışında internetde farklı uğraşlarınız varmı?

Flame: Tabi, bir sürü projemiz var. Özellikle hayranı oldugumuz Muse grubu ile ilgili üzerinde calıstıgımız bir musemania.org projesi vardı. Onun dısında weble haşır neşir oldugumuz icin tasarımda da kendimiz bir parça ilerlettik. Bir tasarım grubu ile birlikte çeşitli web siteleri tasarlıyoruz.

UO-Developer: Projelerinize geçecek olursak Eva gerçekten başarılı bir sunucu,Eva nasıl ortaya çıktı?

Flame: Eva Ocak ayında düşünmeye başladığım bir projeydi. Projenin amacı hakkında oturmus fikirlerim vardı ancak isim koymakta zorluk çekiyorduk. Bir gece David ile konuşurken " Eva " ismi aklıma geldi. Evaluate den türettiğimiz bu kelime " değer biçmek, paha biçmek " anlamına geliyor. Daha sonrasında projede ki diğer ortağım Redbull ( Kerem ) ile proje hakkında konuştuk. Neler yapabiliceğimizi, nasıl geliştireceğimizi düşündük. Sonrasında çalışmaları hızlandırdık ve serverı açtık. Pvp serverlarından pek haz etmesemde Eva'nın özellikle eski pvp tadını geri getirdiğini düşünüyorum. En azından hayvanlar değil oyuncular pvp yapıyor. ( Kimseyi taşlamıyorum tabi.) Eva şu an proje olarak 5-6 gündür sıkıntılar yaşıyor. Tr-Network'un datacenterındaki problem ve taşınmadan ötürü kaldığımız yerden bu hafta içinde devam etmeyi planlıyoruz. Umarız daha da iyi noktalara taşırız Eva'yı. Bizimle kalın anacım.

UO-Developer: Peki Eva ile amacınız nedir?

Flame: Eva'nın kesinlikle ama kesinlikle Egosal bir amacı yok. Yani Ego tatmin etmek amaçlı açtığımız bir sunucu değil. Zaten uzun yıllardır bu işlerin içindeyiz ve iyi kötü tanıyanlarımız var. Yani dünkü çocuk olarak nitelendirilmesi zor insanlarız. Öncelikle bunla basladım cünkü eva'yı hedef alan onlarca sacma yorum canımı sıkmıstı. Eva uzun yıllar hizmet vermeye devam edecek diye umut ediyorum. Çünkü su an icin oyuncunun pvp keyfini karşılayan başka bir sunucu olmadıgı kanaatindeyim. Bir insan 1 vs 1 yapmak istiyorsa gerekirse atıyla ve a katanasıyla da yapabilmeli. Bizde bir takım özel avantaj saglayan itemlarımızı sunucudan kaldırmayı düşünüyoruz. Böylelikle daha keyifli bir ortam yaratacagımızı düşünüyoruz. Amaç tabiki de oyuncuya kaliteli hizmet vermek.

UO-Developer: Bu aralar Ultima Online'da sade sunucular daha çok ilgi çekiyor sizce neden?

Flame: Bu gayet doğal, insanlar eskiyi özlüyor. Eskiye olan özlemde insanları sade sunuculara girmeye yönlendiriyor. En güzeli de bu zaten. Ultima Online'ı orjinal tadında vermeyi başaran her server başarılı olacaktır şüphesiz. Bütün sunuculara başarılar dilerim.

UO-Developer: Ultima Online artık son zamanlarındamı,oyuna ilgi azalıyormu?

Flame: Ultima Online 'a ilgi azalıyor evet. Önümüzde ki 5 yıl içerisinde Ultima oynayan çok az kitle olacagını dusunuyorum. Özellikle kitlemiz su anda da o kadar kücüldü ki, neredeyse serverlarda ki bütün oyuncular birbirini tanıyor. Bununla birlikte bu lafıma kimse kırılmasın, gücenmesin. " Elit kesimin " ( elit ten kasıt küfretmeden yaşını başını bilerek efendi gibi oynayan demek istiyorum ) cok azaldıgını dusunuyuorum. Umarım yanılırım ve ultima online ileridede aynı keyifle devam eder. Ancak su an icin zor gözüküyor.

UO-Developer: Eva dışında beğendiğiniz sunucular varmı? Yada yetkili veya oyuncu olarak bulunduğunuz diğer sunucular?

Flame: Eva dışında beğendiğim sunucular var evet. Ben zaten kimseyi rakip olarak görmüyorum. Sonuçta ortak bir hedef var , oda oyuncuya hizmet etmek, oyun oynama imkanı sunmak. Şöyle bir bakarsam şu an için bizimle aynı hedefe hizmet eden oldukça kaliteli bir " Arcanum " gerçeği var şüphesiz. Kendileri de sevdiğim insanlar. Bizden daha farklı oyun sunan yani power play sunan sunucular da da su an icin " Nimloth " u çok beğendiğimi söylemeliyim. Yetkili olarak bulundugum serverları saymam doğru olmaz ancak bir çok sunucuda görev aldım. Su an icin oyuncu olarakta bulundugum bir server var. Onunda ismini vermem doğru olmaz.Aktif olarak kısacası su an Arcanum ve Nimloth iyi sunucular.Eskilerden de Wonder ve Luthien'ı söylemeden geçmeyelim tabi .

UO-Developer: Online camiasında beğendiğiniz scriptlere örnek verebilirmisiniz?

Flame: Eva'da Barış tarafından bana verilen ( Esten için yazılmıştı sanırım ) bir sistem denedik. Kitap aracılıgıyla arkadaslarınıza mesaj atabiliyor , yanına gidebiliyor ve online olup olamadıgını görebiliyordunuz. Çok başarılı bulmustum , hosuma gitmisti. Bunun dısında Keremin geliştirdigi sistemleride cok begeniyorum. Bunun icin eva'ya bakılması yeterli. Kendisinin iyi bir scripter oldugunu dusunuyorum. Onunla ortak olmaktan dolayı mutluyum.

UO-Developer: Ultima Online camiasında sevdikleriniz ve sevmedikleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Flame: Onun hakkında çok şey söylerim ancak kısa kesmem daha doğru olur sanırım. Sevdiğim çok insan var özellikle. Tek tek hepsini saymak ta bir hayli zor , zaten onlar kendilerini biliyor. Ancak benim ultima yaşantıma doğrudan etki eden bir " Diemaster " gerçeği vardır. Kendisinden uzun bir süredir haber alamıyorum ancak çok severdim. Yeteneklerine hayran oldugum biri. Gene çok önem verdiğim insanlar arasında Noxier, Xlore , Splash , Mortal , Mack , Amesron ( yani bu sen oluyosun adamım ) gibi bir çok isim var. Elbet yazacagım cok isim var ancak hepsini yazmak dediğim gibi bir hayli zahmetli.

Sevmediklerime gelecek olursak; arkamdan atıp tutan hiç kimseyi sevmiyorum. Onlar da kendilerini biliyorlar zaten. Ama Ultima Online camiası eski güzelliğinde eski renginde değil. O yüzden biraz daha efendi olmaları nacizane tavsiyemdir. Aksi takdirde ultima ailesinin içerisinde fazla uzun ömürlü olacaklarını zannetmiyorum.

UO-Developer: Harry Potter RPG projeniz vardı ancak kapandı nedeni nedir?

Flame: Harry Potter Rpg bildiğin gibi 2007 ocak ayından beri hizmet veriyordu. Neredeyse bütün Harry Potter sevenlerin bu siteden haberi vardır. Su an icin kapandı evet. Artık devam etmeme kararı aldık cünkü icimizde ki amatör ruhu kaybettigimizi düsünüyorum. Tasarım ve sistemlerin asırı geliştirilmesinin ardından yönetim arasında eski havamızı kaybettik. Eh serinin bitmesiyle birlikte bir çok oyuncuda artık Harry Potter Role Play'den uzaklasmaya basladı. Gene geri dönsek toplayabilicegimiz 40-45 online 'lık bir kitle toplayabilicegimizi biliyoruz. Ancak ne vaktimiz ne de istegimiz var. Harry Potter Rpg , harry potter siteleri arasında zirvedeyken işini bırakan nadir sitelerdendir. Efsane olmustur ve öyle kalacaktır. Bizle bir sürü anısı olan üyelerimize de teşekkür ederiz.

UO-Developer: İnternetde başka hayata geçirmek istediğiniz projeler varmı?

Flame: Evet şu an icin kodlaması canım kadar sevdiğim kardeşim Duruhan tarafından yapılan bir projemiz var. Kendisi fulcrum adı verdiği özel bir sistem geliştirdi ve tıpkı musemania 'da oldugu gibi o sistemide projemize entegre etme ugrasında. Su an icin proje hakkında bilgi vermek istemiyorum. Türkiyede daha önce hiç görülmemis bir şey olacagını söylemem yeterli.

UO-Developer: Sizi kişisel olarak biraz tanıyalım. Mesela hobileriniz nelerdir?

Flame: Uzunca bir süredir müzikle ilgileniyorum. Elektrogitar çalmaktayım ve amatörde olsa grup deneyimlerim var. Kendimi müzik yaparken rahatlamış hissediyorum. Bu benim için vazgeçilmez bir hobi. Özellikle müzik mağazalarında gitar ya da pedal denemek vazgeçilmez tutkulardan biri benim için. Kendi ekipmanımada çok özen gösteriyorum. Ancak müzik benim hayatımda tamamen hobi olarak kalacak, asla ticari amaç gütmeyeceğim. Yani benim için bir rahatlama aracı. Asla amaç değil. Bunun dışında web tasarımınıda hobi olarak sayabilirim. Yeni birşeyler tasarlamayı seviyorum. Yeni projeler üretmeyi üstüne gitmeyi. Ancak benim için hobi değilde tutku olarak nitelendirelecek birşey daha var, oda Fenerbahçe. Maça giderken eğlenmeye değil evime gider gibi hissediyorum. Fenerbahçemi sahada görünce ailemle kavusmus gibi hissediyorum. Bu inanılmaz bir sevgi, tutku. Benim için ailemden sonra gelen en önemli şey , sanırım Fenerbahçe.

UO-Developer: Hayatda en değer verdikleriniz?

Flame: Benim hayatımda vazgeçemeyeceğim tek insan Duruhan Duru'dur. Kendisiyle sayısız projeye imzaya atmısızdır. Bitanedir. Kardeşimdir. Kandır , candır. Onun dışında Özgür ( Noxier ) çok değer veririm. O da birtanedir. Tatlı dillidir , hoş sohbettir. Buğra Kuru ve Doğukan Tuncer'de değişilmezlerim arasındadır. Daha fazla sayıp ortalıgı karıstırmayayım. Ama severim bu 4 arkadaşı pek çok.

UO-Developer: Bu sene şampiyonlukta hangi takımlara şans tanıyorsunuz?

Flame: Bu sene şampiyonluğun Fenerbahçe ve Galatasaray arasında geçeceğini düşünüyorum. Beşiktaşın üst üste şampiyon olabileceğini acıkcası dusunmuyorum. Kadrolarınıda beğenmiyorum. Geçen yıl başarılı olmalarını cok kötü bir Fenerbahce ve Galatasaray'a borclular. Bu sene mutlu sona Fenerbahçenin ulasacagını dusunmekteyim. Gerçekten iyi bir kadro kurduk. Galatasarayla çekişir ve şampiyon oluruz.

UO-Developer: Sinemada ve televizyon ile ilgilimisiniz? Takip ettiğiniz film,dizi ve proğramlar nelerdir?

Flame: Harry Potter hayranıyım. Bütün kitaplarını okudum , filmlerini izledim. Muhteşem bir kurgusu oldugunu dusunuyorum. Bir yazar 7. kitapta aklınıza 1. kitabı bile getirmeyi başarıyorsa ( üstelik arasında 6-7 yıl gibi bir süreç olmasına rağmen ) muhteşem başarılı bir yazardır. Doğal olarak öyle bir eserin filmlerinide takip etmemek olmaz. Onun dışında Death Note izlerim. Lost'tanda nefret ederim söylemeden gecemeyecegim. Bu kadar saçma sapan bir dizi olamaz. Ne yazık ki izleyeni çok fazla.

UO-Developer: Paris Hilton ile birlikte olduğunuz söyleniyor magazinde?

Flame: Haha , evet ama bunlar gizli kalsın lütfen. Severim Paris'i iyi kızdır. Hoştur.

UO-Developer: Bu güzel sohbet için teşekkür ederiz.

Flame: Ben teşekkür ederim.

Röportajı yapan : Amesron


Son güncelleme: Amesron tarafından 22-08-2009 14:44 GMT, önce düzenlendi.


Raskol Serna

Yazar

basic


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1095
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #1249   21-08-2009 20:55 GMT    
        
Bu ne ya Sonuna azıtmış


Son güncelleme: TheRaskol tarafından 21-08-2009 20:58 GMT, önce düzenlendi.


4 yıl olmuş ya lan!!

Yazar

aydin


Mmorpg Destek
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 208
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 30
Mesaj #1254   21-08-2009 21:02 GMT    
        


Türk yapımı MORPG
www.sehrinordusu.com

Yazar

xwerswoodx


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1786
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 11
Mesaj #1263   21-08-2009 22:09 GMT    
        
arcanumu övmüşte arkanum gerçektene hiç iyi sunucu diil bir gün girdm buglardan oyun oynayamadım


Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz.

Scripting Destek Discord: https://discord.gg/yXQ3m5S

Yazar

basic


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1095
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #1268   21-08-2009 22:16 GMT    
        
bence arcanum para kazanmak için açılmış ve amacına ulaşmış bir sunucudur Bu nedenle

Kod:
if <success> == <reaching goal>
return Basarili
else
return Basarisiz.
endif


Not: yazılı şeyleri kodlamak çok zevkli oluyo. Bi denemenizi öneririm...


Son güncelleme: TheRaskol tarafından 22-08-2009 06:36 GMT, önce düzenlendi.


4 yıl olmuş ya lan!!

Yazar

xwerswoodx


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1786
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 11
Mesaj #1270   21-08-2009 22:25 GMT    
        
: olum ne adamsın varya


Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz.

Scripting Destek Discord: https://discord.gg/yXQ3m5S

Yazar

basic


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1095
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 28
Mesaj #1271   21-08-2009 22:25 GMT    
        
gülme komşuna gelir başına


4 yıl olmuş ya lan!!

Yazar

xwerswoodx


Sphere Destek
Skill Title: Master
Online durumu
Toplam Mesaj: 1786
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Scripter
Yaş: 11
Mesaj #1273   21-08-2009 22:28 GMT    
        
kardeşim ben ilk 55i de başladığımdan buglardan çıkamıodum o yüzden herhangi bir bugdan korkmuyorum


Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz.

Scripting Destek Discord: https://discord.gg/yXQ3m5S

Yazar

[Nores]


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 400
Oyun Tarzı:
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Diğer
Yaş: 26
Mesaj #1276   21-08-2009 22:36 GMT    
        
EtiketYazar

nexima


Yasaklı
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 252
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 30
Mesaj #1304   22-08-2009 01:09 GMT    
        
ahah güzel bi röportaj olmuş. ^^Yazar

Amesron


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 626
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 28
Mesaj #1319   22-08-2009 07:18 GMT    
        
Çok eğlenceliydi.


Birer birer neyim kalır, geriye baksamda

Yazar

xendra


Yasaklı
Skill Title: Journeyman
Online durumu
Toplam Mesaj: 125
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.57
Tecrübe: Player
Yaş: 31
Mesaj #1392   22-08-2009 14:34 GMT    
        
güzel bir röportaj olmuş bencede başarilar


-hobbits
-gelişmekte , gelişmiş,profesyonel bir platform
-www.uo-developer.com

Yazar

TheRaskol


Root Administrator
Skill Title: Grandmaster
Online durumu
Toplam Mesaj: 2859
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 32
Mesaj #1478   22-08-2009 21:27 GMT    
        
Flame'i aramızda göremiyoruz ama


Raskol Serna

Yazar

Flame


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Neophyte
Online durumu
Toplam Mesaj: 5
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Grafik
Yaş: 32
Mesaj #1483   22-08-2009 21:50 GMT    
        
Merhabalar , ben geldim.

Efendim siteniz çok güzel olmuş başarılar dilerim. Keyifli sohbet içinde teşekkür ederim.


Yazar

TheRaskol


Root Administrator
Skill Title: Grandmaster
Online durumu
Toplam Mesaj: 2859
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: Sphere
Tecrübe: Diğer
Yaş: 32
Mesaj #1484   22-08-2009 21:51 GMT    
        
Flame uzunca bir süredir görmüyordum seni.
Hoşgeldin ^^'


Raskol Serna

Yazar

Amesron


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 626
Oyun Tarzı: Rp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Player
Yaş: 28
Mesaj #1485   22-08-2009 21:53 GMT    
        
Seni görmek çok güzel Buğra.


Birer birer neyim kalır, geriye baksamda

Yazar

Flame


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Neophyte
Online durumu
Toplam Mesaj: 5
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Grafik
Yaş: 32
Mesaj #1486   22-08-2009 21:53 GMT    
        
Hoşbulduk Raskol. Artık buradayım, bol bol görüşürüz
Teşekkürler Sercancım, aynı duyguları paylaşıyorum. Bende senin yerinde olsam beni gördüğüme sevinirdim


Yazar

Buxiun


Yörünge Dışı Yetkili
Skill Title: Adept
Online durumu
Toplam Mesaj: 570
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 29
Mesaj #1487   22-08-2009 21:58 GMT    
        
Hoşgeldin flame, ilk defa duyuyorum seni ama sercanlar falan tanıyormuş bayağı =) zamanla tanışırız.


Player olarak dönüş ^^

Yazar

Flame


UO-Dev Üyesi
Skill Title: Neophyte
Online durumu
Toplam Mesaj: 5
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Grafik
Yaş: 32
Mesaj #1490   22-08-2009 21:59 GMT    
        
Hoşbulduk canım, bende seni ilk kez gördüm. Denk gelmemişizdir. =)


Yazar

nexima


Yasaklı
Skill Title: Expert
Online durumu
Toplam Mesaj: 252
Oyun Tarzı: Pp
Emulatör: 0.56b
Tecrübe: Scripter
Yaş: 30
Mesaj #1544   23-08-2009 10:31 GMT    
        
hoş geldin kardeşim. =)Sayfalar: 12>Son »Benzer Konular

KonularMesajlarSon gönderenTarih
Flame Strike büyü delayı3NeroPvp15-08-2012
Abadan (Bob) ve UO-Dev Röportajı5Abadan30-12-2011
Joker ve UO-Dev Röportajı16Leo19-04-2011
TheLegbra ve UO-Dev Röportajı28DarkenKylie12-05-2015
Chimes ve UO-Dev Röportajı25Leo14-03-2011


Keywords:

ultima online, RunUO, ultima online download, sphere scripting, role play, uo grafik, second age ultima, uo loop, macroman, pvp server, server kurulumu, sphere, multool, ml mulls, 56b 55r 55i, htmlgumps, client 4x, client edit, sphere release, osi, rp server, sunucular, ghost mouse, inside uo, kingdom reborn, stygian abyss, uo nasıl oynanır, mondain's legacy, age of shadows, world build, grandmaster, ultima online pvp, player dosyaları, ultima online indir, frp game, RunUO 1.0.0, razor, uo rice, hue editör, skill tools, ultima online patch, axis, world build, verdata, verdata patcher, map editör, gump editör, mul patcher, aos mulls, scriptler, anim edit, anim publish, hues mul, hosting vps, event dialog, account sistemi, skill gain, static yapımı,
Kullanıcı Adı:Parola: Beni Hatırla?