Bilinmiyor -  31-08-2009 01:19
Factions yıllardir UO 'da oynadığınız bildiğiniz Order/Chaos 'un kale basma ve şehir ele geçirmeli versiyonudur. Hem PvP ye büyük bir canlılık getirecek hem de serverımızda ki durgunluk havasına son verecek bir atılımdır.

Factionlar
Adı: Kale Mekani: At Rengi: Mob:

Minax: Destard Arkası; Kırmızı ;Ogre Lord
Council of Mages: Magincia; Mavi; Wisp
True Britannians: British Kalesi; Mor; Silver Serpent
Shadowlords: Yew Crypt; Yeşil; Deamon

Evet bunun dışında bütün Factionlar aynıdır. Kendilerine has bir RP leri olsa da ben RP kısmını atlayıp direk şehir ele geçirme olayına giriyorum.

Şehir Nasıl Ele Geçilir?
Yeni serverda biraz dolaştiysaniz, artık şu adi gecen 8 şehirde:
Britain
Skara Brae
Magincia
Minoc
Moonglow
Trinsic
Vesper
Yew

2 ser tane yeni taş var. Biri ince uzun ve eğer şehir bir factionun kontrolü altındaysa ya da sigili çalınmadıysa üzerinde sigiliyle, Town Monolith. Diğeri ise Faction Town Stone.
Şimdi bir faction bir şehri ele geçirmek istediğinde önce factiona dahil olan ve stealingi 80 üzerinde olan bir üyesiyle şehre gidecek. O monolith üzerinde olan SIGIL denen itemi stealing yeteneğiyle çalacaktır. Ondan sonra bunu kendi kalesine götürüp oradaki uygun monolithe koyacak ve 24 saat bu itemin corrupt olmasını bekleyecek. Tasa dokunulduğunda SIGIL is now corrupt yazdıgında ise alıp taşı tekrar şehre götürecektir.
Ama şöyle detaylar var. Taşı çalan kişi mor oluyor ve asağıda yazılan şeyleri yapamıyor;

Teleport
Gate
Recall
Polymorph
Incognito
disguise kit kullanmak
Sigili yerde bir kutuya koymak
Sigili dost bir faction üyesi dışında birine vermek

Ama sigili taşıyan:
Hide
Stealth

Yapabilir. Yani uzun lafın kısası taşı çalmak kadar tas kaleye ulaşmadan korumak da çok önemli. Çünkü tas çalındıktan sonra 15 dakika içinde geri konursa corruption olayı bozulmuyor, ve 1 saat içinde yeni kalesine taşınmazsa eski kalesine dönüyor. Yani bu işin kısası 1 saat içinde çaldığınız sigili kendi kalenize koymalısınız.

Peki aldık corrupt şimdi ne yapmalıyız? Taşı geri koyacaksınız ve o anda asil eğlence başlıyor. Şehrin kontrolü sizin factionunuza geçiyor. Ve bu sayede şehre faction verndor koyma şansınız oluyor ki bunlar:

Reagent Vendor 5000 credits 10
Ore Vendor 3000 credits 10
Wood Vendor 3000 credits 10
Stablemaster 5000 credits 1

Bu vendorlarin olayı şehri kontrol eden factionun fiyatları belirlemesi yani çok daha ucuza satılabilir ve elbette faction war mountlar.

Şehri Ele Geçirdik Yararı Nedir?

Yukarda adı geçen vendorlari koymalısınız. Bunlardan factionun kasasına para girecek. Artı olarak şehirlere sadece karsı faction oyuncularını etkileyecek trapler koymanıza yarayacak. Ayrıca faction crafterlarınız bu şehirlerde sadece faction üyelerinin kullanabildiği itemleri üretebilecek. Bunlarda aşagıda silverlarla ne yapacağınızı da açıklayacağım.

Silverları nasıl toplayacağız?

En basit ve etkili yöntem tabi ki faction düşmanlarını kesmek ki bu size kafa başı 40 silver getirecek, artı olarak öldürdüğünü her adam için onun killerının %10 unu alacaksınız. Yani 40 killi olan bir adamı keserseniz 4 kill alacaksınız. Bu killer MC değil yanılmayın, faction puanı denebilir kabaca. Bir de her factiona bağlı, o factiona mavi olan ve karşı factionlara artık turuncu olup direk saldıracak monsterlar vardır.

Minax: Ogre Lords - 30 silver
Council of Mages: Wisps - 20 silver
True Britannians: Silver Serpents - 30 silver
Shadowlords: Daemons - 30 silver

Birde başarılı bir şekilde bir şehir ele geçirmek 10000 silver getirir.
Unutmadan silverlar blesslidir, yani korkmayin kaybolmayacak.

PvM yaparak da silver toplayabileceksiniz. Elbette her kazandığınız silverdan belirli bir kısmı faction liderinizi belirtiği oranda kesilecek. Bu oran default olarak 50%.

Peki silverları topladık ne yapmalıyız?

Faction Crafterlar:
Armor (metal ): 1,000 silver
Armor (leather ): 750 silver
Weapons (melee): 1,000 silver
Weapons (archery): 1,000 silver
Clothes: 500 silver
Scrolls: 500 silver

Npc vendor
Horse: 500 credits (rank 2 ve üstü olmalısınız)

Peki Faction Bizden Kestiği Parayla Ne Yapacak?

Level 1 Guard: 5,000 silver
Level 2 Guard: 6,000 silver
Level 3 Guard: 7,000 silver
Level 4 Guard: 8,000 silver
Reagent Vendor: 5,000 silver
Ore Vendor: 3,000 silver
Wood Vendor: 3,000 silver
Stablemaster: 5,000 silver

Craftable Items :
Floor Traps (tinker crafted): 1,000 silver

Kontrol Uzatma: 20,000 silver for 1 day . Kontrolüne sahip olduüunuz bir kalenin kontrolünü sigil çalınsa bile uzatmaya yarar ama gördügünüz gibi cok para yiyor.

Peki Bu topladığımız Kill Puanları Neye Yarar?

Öncelikle factionun toplamının killerı karşılastırılıp, bir liste oluşturuyor. Buraya göre bir title alacaksınız. Aşağıdaki tabloda anlatılmak istenen yani toplam factionun mesela 90%ından fazla kille sahipseniz level 8 olursunuz demektir. 1 inciyseniz o en uzun titlelardan alırsınız demek.

Sirasiyla Factionlar : Minax CoM True Brittainians SL
1 20% -ve altı Defiler/Mystic/Defender/Servant
2 20% - 39% Defiler/Mystic/Defender/Servant
3 40% - 49% Defiler/Mystic/Defender/Servant
4 50% - 59% Executioner/Diviner/Sentinel/Keeper of Lies
5 60% - 69% Executioner/Diviner/Sentinel/Keeper of Lies
6 70% - 79% Executioner/Diviner/Sentinel/Keeper of Lies
7 80% - 89% Warlord/Luminary/Crusader/Bringer of Sorrow
8 90% - 94% Warlord/Luminary/Crusader/Bringer of Sorrow
9 95% - 99% Dread Knight/Archon of Principle/Knight of Virtue/Agent of Evil
10 99.1% - 100%
Avenger of Mondain
Inquisitor of the Council
Knight of the Codex
Purveyor of Darkness

Ayrıca blessli olan faction itemlerdan taşıma sayınızı belirleyecek. Burada önemli kelime blessli unutmayın. Blessli itemlar;

Rank 1: 4 items
Rank 2: 4 items
Rank 3: 4 items
Rank 4: 5 items
Rank 5: 5 items
Rank 6: 5 items
Rank 7: 6 items
Rank 8: 6 items
Rank 9: 7 items
Rank 10: 8 items
Commander: 9 items

Unutmadan her gün killerınızın %10 u silinir.

Peki town kontrolü nasıl oluyor?bura
Her town icin 2 adam secer guild baslari. Biri finans mudur biri serif.
Finans Muduru: Bu sahis kasabanin gelirleriyle ilgilenir. Peki napar derseniz bu arkadas kasabaya koydugu ozel vendorlarda reglerden tutun orelara kadar itemlarin fiyatlarini belirler. Yane bir regi normalin 3 katinada sattirabilir, 1/3 fiyatinada . Peki zarari yarari nedir. Cok fiyata satarsa extra gelir factiona gider, az paraya sattirirsa ise oraya cok insan gelir boylee sehir kalabaliklasir. Unutmayin bu adamin duzenledigi fiyatlar butun halki etkileyecek, yane ilerde daha guzel daha uygun fiyatlar icin yeter be diyip sizi kaziklayan factiona karsi factiona gecip savasmaniz gerekebilir. İsini o sehrin tasiyla yapiyor.

Serif: Bu arkadas ise faction trapleri ve en onemlisi sehir guvenliklerini ayarlar. + cesit guard vardir(bunlar hitrsizlari veya sehir icinde saldiranlari kesen guardlar değil karsi factionlara karsi guvenlik o akdar katilmazsaniz sizi etkilemez) Arkadasin bir olayida isterse bir factiona ignore ettirir guardlara yane guardlar ona dalmaz kısa sureli arkadaslaıklar bazen gerekir cunku di mi:P I am Sheriff diyerek bu islemleri yapiyor.
Minax Council of Mages True Britannians Shadowlords Cost
Henchman Henchman Henchman Henchman 5,000 credits
Mercenary Mercenary Mercenary Mercenary 6,000 credits
Berserker Sorcerer Knight Death Knight 7,000 credits
Dragoon Wizard Paladin Necromancer 8,000 credits

Eee peki bu adamlarin basi kim?
Eh bu arkadaslarin basida faction commander dedigimiz sahis olacak. Bu arkadas oylama ile secilecek ve tek buyuk kural var. En az Level 6 olmali. Bunun disinda her hafta tekrar secim yaptirma sansiniz var eger o sahistan daha yuksek rankliyseniz. Yane baktiniz isler kotu gidiyo lidersizsiniz o zaman hemen pvpye dalip lideri sollayip o hafta liderlik basvurusunu yapabilirsiniz.

Peki son soru 4 tasi anlatir misiniz?
Faction Stone: Kalededir commander sehirleri ve titheyi felan burdan yonetir. Toplam 4 factiona 4 tane vardir.
Town Monolith: SIGIL ler burda duruyor. 8 sehir icin 8 tane vardir.
Faction Stone(adını hatırlamıyorum): Guild disi factiondaysanız giris cıkıs islemleri icin kullandiginiz bir nevi guild stone. 4 factiona 4 tane vardır.
Town Stone: Finansörün ve serifin ayarladigi olaylar burdan . 8 sehre 8 tane vardir.

Aman ne karisik ismis bu ben mis gibi Brit Koprude PvP yaparim ( )
Eh haklisiniz ama unutmayin ki yukarda yazan cogu sey sizi değil faction liderinizi ilgilendiriyo. Yane guardlari almak item fiyatlari belirlemek gibi. Siz sadece hem coskunca pvp yapacaksiniz hemde bunun yaninda blessli item, war horse, guzel titlelar gibi bir cok aksiyona sahip olacaksiniz.. Ayrica ilerleyen zamanda kazikci bir factions ehrinizi ele gecirirse alisveris icin malas ve ilshenara gidip gelmez sizi zorlamaya baslayabilir. Yane yukarda adi gecen.

Bu arada sunu capsla belirtiyim.
Vendor fiyatları dışında factions olaylarının hiçbiri factionsda olmayan insanlara yansımaz.

Ve en önemli şey factiona guildle girerseniz guildden ayrılıp başvurup 7 gün beklemeniz, tekseniz sadece 7 gün beklemeniz lazım. Yani factionunuzu iyi seçin.


Evet gördüğünüz gibi factions çok zevkli bir şey. Eğer sadece pvp yapmayı seviyorsanız katılın birine ve oynayın. Yok eğer poliyıka ekonomide de katılsın derseniz kim bilir bir gün oylamada commander siz seçilir ve altınızdaki ordunuz ve toprakları yönetirsiniz.
TheRaskol 16-12-2009 15:17    
Güzel bir paylaşım


Üyelerin oylama ortalaması (10 dışında) : Henüz Oylanmamış   
Oylar: 0

BENZER SAYFALAR