UO-Dev -  31-01-2021 16:25

Ultima Online Emülatör TürleriGünümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bir takım değişikliğe ihtiyaç duyulmaktadır. Bazen birden fazla cihazın aynı ekran üzerinde kullanılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda ise emülatör adı verilen destek programları devreye girer. Emülatör, başka dilde yazılan uygulamaları ve programları çalıştırabilen bir sistemdir.

Ultima Online ise; 24 Eylül 1997'de Origin Systems tarafından piyasaya sürülen, fantastik bir devasa ve çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunudur. Ultima Online, Richard Garriott'un ortak bir fantezi dünyasında oynayabilecek, birkaç bin kişiyi içeren bir fantezi oyunu fikrinin ürünüdür. Çıkışından bu yana destek paketleri ve içerik güncellemesi eklenmiş olup, Ultima Online, Kingdom Reborn'un 2007'de piyasaya sürülmesi ile yükseltilmiş görsellere sahip, yeni bir oyun motorunu da beraberinde getirmiştir. Ultima Online oynamak için 2 seçenek vardır. Bunlardan biri Orjinal Paralı serverlarda oynayabilme, bir diğeri ise; Free Shard 'lardır.

Dünyadaki Ultima online oyununa ait sunucuların kullandığı emülatör türlerinden; runuo, sphere, justuo, servuo ve modernuo tabanlı ultima online sunucu emülatör guruplarını sayabiliriz.

https://www.uo-developer.com/skins/uo-developer/img/footer/runuo.png

Runuo, genelde sphere yerine tercih edilmeye başlanılmış popüler bir emülatör türüdür. Özelleştirilmesi de oldukça hızlı ve kolaydır. Grafik anlamında da sphere göre daha iyi bir konumdadır. Oyuncu sayısı olarak, çok kişiyi rahatlıkla kapsayabilen emülatör türüdür.

https://www.uo-developer.com/skins/uo-developer/img/footer/sphereserver.png

Sphere, Kendi yapısına ait bir dili bulunmakta olup, Scriptler bu dil ile yazılmaktadır. Halen Türkiye'de kullanılan Sphere tarz serverlar bulunmaktadır. Runuo tabanlı sunucunun; Sphere'a göre daha fonksiyonlu olmasına rağmen, bazı oyuncuların tercihi sphere olabiliyor.

https://www.uo-developer.com/skins/uo-developer/img/footer/servuo.png

Servuo, en son genişletmeleri destekleyebilen bir sunucu alt yapısıdır. Yeni içeriğin de bir kısmına yerleşik olarak sahiptir. Bazen içeriğinde hata barındırabilir. Buna rağmen gelişmiş istemci ve tüm genişletmeler için de ekstra destek özelliği mevcuttur. Bu nedenle birçok komut dosyası potansiyel olarak, Runuo' ya oranla daha doğru olabilir.

https://www.uo-developer.com/skins/uo-developer/img/footer/justuo.png

Justuo ultima online tabanlı sunucu emülatörü, popüler Runuo emülatör sistemine dayanmaktadır. Bu emülatör türünde, geliştirilmiş İstemci ile klasik İstemci uyumluluğunu bozmadan destek amaçlı değişiklikler yapılmıştır.

https://www.uo-developer.com/skins/uo-developer/img/footer/modernuo.png

Modernuo tabanlı sunucu ise, modern çağ için Origin'in, multiplayer oyunlarında yaptığı, köklü değişikliklerden biridir. Oldukça büyük bir map üzerinde tüm player'ların; gerçek oyuncular olduğu ve izometrik Fantasy Role Playing oyunudur. İçerik, çağa göre ayrı paketlere bölünmüştür. Çok daha hızlı ve ayrı bir sunucuda çalışabilen ağ geçidine sahiptir. Bu sistem ile etkin olmayan oyuncu verileri bellekten çıkarılır. Dünya verileri, IP kaydı gibi değerler için veri tabanı desteği sağlar. Birçok hatayı düzeltebilir.
Henüz yorum yapılmamış.


Üyelerin oylama ortalaması (10 dışında) : Henüz Oylanmamış   
Oylar: 0

BENZER SAYFALAR