Bilinmiyor -  04-08-2009 21:14
Swordsmanship Yeteneğine İlişkin Genel Bilgiler:

Swordsmanship kılıç ustası olabileceğiniz bir savaşçı dalıdır. Her türlü kılıç, balta, tırmık, keser vb. olmak üzere kullanabileceğiniz hem tek elli hem de çift elli çok fazla silahı mevcuttur. Swordsmanship yeteneğini geliştirmek için bu yeteneğe ait herhangi bir silahla atak yapmak şarttır. Yeteneğiniz ne kadar yüksek ise vurma şansınız da o kadar artar. En fazla 100 (PS ile 120) olabilir.

Swordsmanship yeteneğini tarif etmek için; Fencing gibi hızlı ya da Mace Fighting gibi yavaş değil, tam ortası diyebiliriz. Diğer bütün savaşçı yetenekleriyle kıyaslandığı zaman, en çok alternatif karaktere sahip yetenek Swordsmanship olarak görülmektedir. Seçiminize göre aşağıdaki karakterleri oluşturabilir ve değişik stratejilerle rakiplerinizi alt etmeye çalışabilirsiniz:

- Swordsmansip karaktere Poison kasarak Fencing yeteneği gibi kullanabilirsiniz. Butcherknife, Cleaver silahlarıyla hem seri vuruşlar yapabilir, hem de rakibinizi "Infectious Strike" (bulaşıcı vuruş) özel vuruşu ile zehirleyebilirsiniz.

- Swordsmansip karaktere Lumberjacking (odunculuk) kasarak güçlü bir karakter oluşturabilirsiniz. Hatchet, Battle Axe ve diğer balta silah grubuyla, hasarı oldukça yüksek vuruşlar yapabilirsiniz. Lumberjacking yeteneği %20' lik Damage (hasar) Bonus' u sağlar.

- Swordsmansip karakteri Armorcu diye tabir edilen şekliyle kullanabilirsiniz. Longsword, Katana, Broadsword silahlarının "Armor Ignore" (zırhı yok sayma) özel vuruşunu kullanarak rakibinizi anında devirebilirsiniz. Swordsmanship yeteneği bu haliyle biraz da Mace Fighting kullanımına benzer.

- Swordsmansip karaktere Chivalry kasarak bir Paladin oluşturabilirsiniz. Kendine özel bir sistemi olan Chivalry yeteneğinin büyüleri, savaştaki başarıyı arttırmaya yöneliktir ve bir Paladin, yani atlı savaşçı için kolaylıklar sağlar.

- Swordsmansip karaktere Magery kasarak bir Warlock oluşturabilirsiniz. Warlock, Büyücülük ve savaşçılık yeteneğini aynı anda kullanan bir canlı olup, düşmanlarına hem büyü hem de kılıçla saldırabilir. Bu da onu bir ölüm makinesine çevirmektedir. Ancak kullanılması kolay değildir ve profesyonellik ister.

- Swordsmansip karaktere Necromancy kasarak bir Necromancer (kara büyücü) oluşturabilirsiniz. Necromancer büyülerinin rakibi felç etme prensibinden ve direkt canını götürme etkilerinden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda büyü yaparken silah ve kalkanınızın (varsa) çantanıza düşme olasılığı yoktur.

Görüldüğü gibi Swordsmanship yeteneğinin dönüşebileceği çok çeşitli karakter biçimleri mevcuttur. Bu yeteneklerin bir kombinasyonunu yapmak da mümkündür. Oyun içerisinde toplam yirmi üç çeşit Swordsmanship silahı bulunur. Bu yirmi üç silah, özel vuruşlarına göre şu şekildedir:

- Axe: Crushing Blow, Dismount
- Bardiche: Paralyzing Blow, Dismount
- Battle Axe: Bleed Attack, Concussion Blow
- Bladed Staff: Armor Ignore, Dismount
- Bone Harvester: Paralyzing Blow, Mortal Strike
- Broadsword: Crushing Blow, Armor Ignore
- Butcher Knife: Infectious Strike, Disarm
- Cleaver: Bleed Attack, Infectious Strike
- Crescent Blade: Double Strike, Mortal Strike
- Cutlass: Bleed Attack, Shadow Strike
- Double Axe: Double Strike, Whirlwind Attack
- Executioner' s Axe: Bleed Attack, Mortal Strike
- Halberd: Whirlwind Attack, Concussion Blow
- Hatchet: Armor Ignore, Disarm
- Katana: Double Strike, Armor Ignore
- Large Battle Axe: Whirlwind Attack, Bleed Attack
- Longsword: Armor Ignore, Concussion Blow
- Pickaxe: Double Strike, Disarm
- Scimitar: Double Strike, Paralyzing Blow
- Scythe: Bleed Attack, Paralyzing Blow
- Skinning Knife: Shadow Strike, Disarm
- Two-Handed Axe: Double Strike, Shadow Strike
- Viking Sword: Crushing Blow, Paralyzing Blow

Buradan da gördüğünüz gibi silahlar, tüm özel vuruşların uygulanabilmesine imkân verecek çeşitlilikte ve bolluktadır.

Set Seçimi:

Yukarıda anlatılan çeşitli Swordsmanship karakterleri için farklı şekillerde toplanması gereken set parçaları mevcuttur. Bu nedenle, seti ile ilgili bilgi edinmek istediğiniz Sworsmanship türünü, daha önce anlatılan savaşçı yeteneklerinin set seçimlerine bakarak öğrenebilirsiniz.

Silah Seçimi:

Yukarıda her tür Swordsmanship için hangi silahların kullanılması gerektiği anlatılmıştır. Silahın özellikleri de ilgili türle alakalı olmalıdır.

Takı Seçimi:

Yine takı seçiminde öncelikler için, ilgili Swordsmanship türüyle bağlantılı olan yeteneğin geçmişte anlatılan özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Stat Ayarlama:

Önceden belirteyim ki, bu ayarlamalar her zaman kişinin kendi becerisine, stratejisine ve iradesine bağlıdır. Bu nedenle, Stat ayarlama konusunda tek ve kesin bir doğru yoktur. Ancak yüzeysel olarak, tecrübesiz arkadaşlara rehber olması açısından bahsetmekte yarar vardır. Tabi kullanılan set ve takının verdiği ilave Stat' lara ilişkin çeşitli düzenlemeleri de yapmak zorunludur. İşte bu noktada, setlerin getirdiği Bonus Stat' ların önemi ortaya çıkmaktadır.

Eğer Swordsmanship yeteneğini bilek gücüne dayalı bir savaşçı gibi kullanacaksanız, Dexterity' yi 125 olarak ayarlamanız en doğru seçenektir. Kalan 100' lük Stat Strength ve Mana arasında paylaşılmalıdır. Ancak Swordsmanship yeteneğinin birincil yeteneğinin Strength olmasından dolayı bunu biraz daha yüksek tutmanız uygun olur.

Eğer Swordsmanship yeteneğini herhangi bir büyücü yeteneği ile birlikte (Chivalry hariç) kullanacaksanız, Dexterity biraz daha aşağıya çekilebilir. Ancak bu öyle dengeli bir düzenleme olmalıdır ki; ne karakterinize yavaşlık konusunda güçlük çıkarmalı, ne de büyü yaparken gerekli olan Mana' nın çabucak tükenmesini sağlamalıdır. Bu çok hassas ayarı; karakterinizle oynaya oynaya, en doğru kararı verebilecek seviyeye ulaşınca yaparsanız iyi olur.

Bütün bu ifadelere rağmen; sizin için en doğru ayara, kendinizin oynayarak ve tecrübe kazanarak karar vereceğinden şüpheniz olmasın.
The Witch's Apprentice Görevi

UO oyununun, maceraperest ve meraklı oyuncular için sunmuş olduğu, Quest' ler (macera): Ambitious Solen Queen Quest, Solen Matriarch Quest, The Collector Quest, The Study of the Solen Hive ve The Witch's Apprentice olmak üzere toplam beş tanedir.

Bu Quest' lerden fazla bilinmeyeni ama zevkli olanlarından birisi de The Witch' s Apprentice (Cadının Çırağı)' dır. Sizin için bu maceranın sunucumuzdaki çalışma durumunu test ettim ve gayet güzel bir macera olduğu kanısına ulaştım. Yani bu açıklamayı okuduktan sonra, gönül rahatlığıyla hemen faaliyete başlayabilirsiniz...

Genel Bilgiler:

Bu macera, Yew' in güneyindeki ormanlık alanın ortasındaki harabelerin içindeki "Grizelda the Hag" ile konuşmanızla başlar.

http://img73.imageshack.us/img73/9030/sunu1cl9.jpg


1) Grizelda' nın kaygısı, çırağını "Zeefzorpul" adındaki bir Imp' in (bir tür yaratık) kötülüklerinden korumak istemesidir. Bu yüzden sizden, kaybolan çırağına gidip bakmanızı rica edecektir...

Bu görevi yapmak için harabelerin batısından geçen yolu, yukarı doğru takip edin ve yol ayrımından sola doğru dönün. Orada ilginç bir olay ile karşılaşacaksınız. Grizelda' nın çırağının cansız bedeninden bir kağıt çalmakta olan Imp' i göreceksiniz.

http://uo.stratics.com/content/quests/zeefzorpul.jpg


Cesedi tetkik edin (üzerine çift tıklayın) ve daha sonra bu üzücü haberi Grizelda' ya bildirmek için, maceraya başladığınız yere geri dönün.

2) Kötü habere sinirlenen Grizelda, bu kez sizden Imp' in çaldığı kağıdı ele geçirmeniz için onu yakalamanızı isteyecektir. Imp hakkında bilmeniz gerekenleri de ayrıca bu ziyaret esnasında anlatacaktır: Zeefzorpul, tam bir baş belasıdır ve başı sıkıştığı anda hemen görünmez olarak saklanmaktadır. Bir diğer konu ise, gizlendiği yerin meçhul olmasıdır. Yerini öğrenmek için diğer Imp' leri sıkıştırmanız öğütlenecektir...

Şimdi gidin ve herhangi bir yerde Imp öldürmeye başlayın. Birkaç tane öldürdükten sonra, dayanamayan bir Imp size ötecek, Zeefzorpul hakkında öğrenmek istediklerinizi söyleyecektir. Ayrıca Zeefzorpul' un yerini gösteren bir harita ile sihirli bir flütü size verecektir. Bu flütün işlevi, doğru yerde kullandığınız zaman Zeefzorpul' u görünür hale getirmesidir. Size verdiği haritadan istifade ederek Zeefzorpul' un yerini tespit edin.

YORUMLAR (0)

Henüz yorum yapılmamış.

BENZER SAYFALAR