UO-Dev -  31-01-2021 16:08

Ultima Online: 1997'den Günümüze Gelişimi ve SürümleriMMORPG türü bir oyun olan Ultima Online, 1997'den beri birçok kez değişim geçirerek farklı sürüm ve dünyalarla karşımıza çıktı. Bu yazıda elden ele geçen ve oldukça farklı dünyalara sahip olan Ultima Online oyununun gelişim sürecini, sürümlerini ve dünyalarını inceleyeceğiz.

Ultima Online Beta Sürümü ve Piyasaya girişi


Ultima Online'nın beta sürümü beklenilenden daha olaylı bir şekilde çıktı. Oyunun ana kurucusu Garriott'un oyundaki karakteri olan Lord British'in beta testinde öldürülmesiyle beraber MMORPG tarihinde yer alan bir dizi olaylar oldu. Ağustos'ta betası test edilen oyunun sunucuları, Eylül ayında herkesin kullanımına açıldı. Açılışından itibaren altı ay içinde 100.000 üyeye sahip olan oyun doğal olarak lag problemleriyle karşılaşmaya başladı. Origin liderliğindeki Ultima Online, farklı ülkelerde sunucu açarak dünyaya yayıldı.

Ultima Online'nın Origins System Yönetimindeki Sürümleri


Ultima Online 1998'de ilk olarak Lost Lands adlı dünyanın bulunduğu The Second Age sürümüyle başladı. Bu sürümde oyun içi chat ve yeni yaratıklar da bulunuyordu. 2000 yılının Mayıs ayında Renaissance sürümüyle oyunun dünyasını iki katına çıkarılarak Felucca ve Trammel adlı iki dünyaya bölündü. Trammel'da PvP yerine canavarlara karşı bir oyun varken Felucca'da PvP destekleniyordu. 2000'in Eylül ayında Ultima Online'ın ilk fan festivali yapıldı. 2001'in Mart ayında Ultima Online'ın üçüncü eklentisi olan Third Dawn duyuruldu. Bu sürümle birlikte Ilshenar adlı yeni bir harita geldi. Aynı zamanda Third Dawn'ı oynamak için yeni bir 3D istemci sunuldu. Eski sürümlerin istemcisiyle yeni haritaya girmek mümkün değildi.

Third Dawn'ın hemen ardından 2002'nin Şubat ayında Lord Blackthorn's Revenge sürümü piyasaya sürüldü. Bu sürümle birlikte Ultima Online'nın yapay zekası geliştirilmiş, yeni karakterler eklenmiş ve oyun içi yardım opsiyonu geldi. Aynı zamanda sadece önceki sürüme özel olan alanlara da erişim sağlandı. Ultima Online'nın Origin Systems yönetimindeki son sürümü 2003'ün Şubat ayında yayınlandı. Age of Shadows isimli sürüm Ultima Online'da o zamana dek gelen sürümlerin arasında oyunu en çok değiştiren sürümdü. Bu sürümde Malas adlı yeni bir haritayla birlikte ev yapımı için alan geldi. Ayrıca Paladin ve Necromancer adlı iki karakter sınıfı geldi. Oyuncu itemleriyle ilgili başka gelişmeler de yaşandı. Bu sürümle birlikte Ultima Online 250.000 üyeye ulaştı.

Ultima Online Electronic Arts'a Geçer


Origins System'in kepenkleri indirmesiyle beraber Ultima Online boşta kaldı. EA duruma el attı ve oyunun geliştirmelerini yapmaya başladı. 2004 yılının Eylül ayında Ultima Online: Samurai Empire sürümü duyuruldu. Adından da anlaşılacağı üzere bu sürüm Japon temalıydı. Ninja ve Samurai adlı iki yeni uzmanlık alanı geldi. Aynı zamanda Tokuna Islands adlı bir harita da vardı. 2004'te World of Warcraft'ın çıkmasıyla beraber Ultima Online üye sayısında 100.000'lere kadar geriledi.
Yedinci sürüm olan Mondain's Legacy 2005'te geldi. Elves adlı yeni bir müsabaka, yeni bir yetenek, ve yeni dungeonlar eklendi.

Ultima Online'ın Mythic Entertainment Dönemi


2006 yılının Temmuz ayında EA, Mythic Entertainment'ı satın aldı ve MMORPG oyunlarının yönetimine koydu. Aynı ayda PunkBuster adlı anti-hile sisteminin de oyuna entegre edileceği duyuruldu ancak hiçbir zaman edilmedi. 2007'nin Ağustos ayında Ultima Online'ın sekizinci sürümü Kingdom Reborn duyuruldu. Bu sürümde istemci geliştirmeleri vardı. Mythic Entertainment yönetimindeki son sürüm olan Stygian Abyss 2009'da geldi. Bu sürümde yeni bir müsabaka olan Gargoyle, yeni oyun arenaları ve üç yeni yetenek vardı. 6 Şubat 2014'te Boradsword Ultima Online'ı devraldı. Oyunun son sürümü ise 2015 yılında Ultima Online: Time of Legends adı altında geldi. Bu sürümde yeni arenalar, yeni şampiyon spawnları, yeni itemler, ve yetenekler vardı.

YORUMLAR (0)

Henüz yorum yapılmamış.

BENZER SAYFALAR